Dňa 16. januára 1921 v Ľubochni sa uskutočnil zjazd Sociálnej demokracie/Marxistickej ľavice na Slovensku a Zakarpatskej Ukrajiny za účasti 149 delegátov. Za predsedu zjazdu bol zvolený Marek Čulen.
Na predpoludňajšom zasadaní si delegáti vypočuli referát o Karlovi Liebknechtovi a Rose Luxemburgovej, popredných predstaviteľoch robotníckeho hnutia v Nemecku, ktorý predniesol Karel Kreibich.
Popoludňajšie zasadanie sa konalo v dvoch sekciách:
1. V národnostnej sekcii: v hoteli Fatra/nemecká maďarská, rusínska, ruská, židovská
2. V slovenskej a českej sekcii: Kollárov dom
Stenozáznam z rokovania národnostnej sekcie sa nezachoval. Naopak, rokovanie slovenskej sekcie bol zachytený aj v tesnopiseckej správe bratislavského komisariátu.
Popoludňajšie rokovanie prerokovalo správu o činnosti strany na Slovensku, rokovala o 21 podmienkach na vstup do Komunistickej internacionály.
Práve k podmienkam vstupu sa konala podrobná diskusia, v ktorej delegáti prijali 21 podmienok, okrem 17., o ktorej mal rokovať celoštátny zjazd Sociálnej demokracie/ľavice (17. bod sa týkal premenovania strany na komunistickú).
Počas diskusného príspevku Júliusa Verčíka liptovský služný Adalbert Skyčák zasiahol do rokovania zjazdu tým, že žiadal referenta o vysvetlenie pojmu „Kominterna“. Julo Verčík oponoval tým, že nemá časové možnosti na výklad pojmu, keďže rečnícke vystúpenie je limitované určitým časom.
Podpredseda Herman Tausík upozornil strážneho, že nie je delegátom a ako hosť musí požiadať o slovo predsedníctvo zjazdu, na čo Skyčák vyhlásil zjazd za rozpustený a sálu opustil.
Predsedníctvo prevzali poslanci Štefan Daruľa, Karol Svetlík a Herman Tausík, ktorí boli chránení imunitou.
Zjazd ešte stihol schváliť 21 podmienok pre vstup do internacionály, potom už zjazd bol brachiálnou mocou násilne rozohnaný.
Deň mal záverečnú komickú dohru, keď Skyčák osobne zatkol Verčíka, ktorý sa preukázal diplomatickým pasom sovietskeho Ruska, ktorý mu osobne dal Lenin. Podľa platných medzinárodných dohovorov musel byť držiteľ takéhoto pasu okamžite prepustený, čo štátnemu aparátu nebránilo Verčíka počas celého roka prenasledovať…
Ivan Lulják, historik
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU