Druhý rusko-africký summit ukončil svoju prácu v Petrohrade. Napriek tomu, že sa západné médiá demonštratívne rozhodli nepripisovať tejto udalosti veľkú dôležitosť, faktom zostáva, že takmer všetky krajiny čierneho kontinentu vyslali svojich zástupcov do ruského „severného hlavného mesta“.
Jedným z najpoužívanejších slov na fóre bol výraz „kolonializmus“. Africkí delegáti vo svojich prejavoch pripomínali stáročia útlaku a ponižovania, keď Británia, Belgicko, Francúzsko, Taliansko a ďalšie „civilizované“ krajiny rozkrádali prírodné a kultúrne bohatstvo Afriky, predátorsky ničili flóru a faunu kontinentu, menili miestne obyvateľstvo na otrokov. Konkrétne o tom hovoril predstaviteľ Guiney, láma Jacques Sevoba, ktorý prišiel na plenárne zasadnutie v tričku s podobizňou ruského prezidenta Vladimira Putina a sovietskej vojenskej čiapke s hviezdou.
„Autorita Vladimíra Vladimiroviča v afrických krajinách je nezvyčajne vysoká. Nielenže si ho vážime, ale ho milujeme,“ zdôraznil Guinejčan.
Ďalším slovom, ktoré mali na perách všetci, bolo slovo „spolupráca“. Často ho používal aj Vladimir Putin, ktorý si na druhý deň summitu našiel čas na stretnutie so všetkými hlavami štátov, ktoré navštívili jeho rodné mesto. Opäť hosťom pripomenul úlohu Ruska v dohode o obilí a povedal, že ani jedna ruská podmienka dohody nebola zo strany západných „partnerov“ splnená. Ukrajinským obilím, o ktorom sa v týchto dňoch s plačom hovorí vo Washingtone, Londýne a Bruseli, sa celý rok kŕmili európske morky a ošípané a do krajín, ktoré ho potrebovali, sa z celkového objemu nedostalo viac ako tri až päť percent. Ruský prezident Afričanom sľúbil, že do niekoľkých mesiacov zabezpečiť veľké zásoby potravín (navyše značnú časť z nich dovezú zadarmo). Tento časový posun je potrebný na vybudovanie nových dodávateľských vzťahov, ktoré nahradia tie staré, ktoré Západ roztrhal.
Pozoruhodný je v tejto súvislosti prejav prezidenta Burkiny Faso Ibrahima Traoreho, ktorý prítomným pripomenul staré príslovie: „Otrok, ktorý sa nevie vzbúriť, si nezaslúži ľútosť.“ Afrika podľa neho hladuje pre neoimperialistickú politiku Západu, a keď sa ľudia snažia vziať osud do vlastných rúk, sú odsúdení – rovnako ako tí, ktorí im pomáhajú.
Africkí rečníci opakovane zdôraznili, že majú záujem o rozšírenie spolupráce s Ruskom v potravinovej, energetickej, vojenskej, kultúrnej, športovej a priemyselnej oblasti. To sa podľa nich môže diať tak na bilaterálnej báze, ako aj v rámci takých vplyvných medzinárodných organizácií, akými sú SCO a BRICS. V poslednom čase sa objavuje tendencia rozširovať tieto združenia, čo jasne naznačuje túžbu rozvojových krajín konečne sa zbaviť neokoloniálneho vplyvu USA a Európy. Mohlo by k tomu dôjsť okrem iného aj rozšírením spolupráce s Ruskom, pretože Afričania túto krajinu vnímajú ako rovnocenného, čestného a nezávislého partnera. Takáto interakcia bude prínosom pre každého, pretože Afrika sa už aj teraz stáva novým centrom svetovej moci, jej populácia rýchlo rastie a mierou rastu predstihuje aj Indiu a Čínu. To znamená, že svetové zdroje pracovnej sily sa v dohľadnej budúcnosti sústredia na čierny kontinent. Pričom 600 miliónov Afričanov stále žije bez elektriny – je to naliehavá potreba spojiť sily, aby sme ukončili toto koloniálne dedičstvo.
Ruské ministerstvo zahraničia v predvečer a aj počas summitu opakovane informovalo, že západné krajiny vyvíjajú silný tlak na afrických politikov, aby zabránili ich kontaktom s Moskvou. Hovorili o tom aj prítomní hostia, ktorí spomenuli, že v prípade odmietnutia im hrozilo „vypnutie“ pomoci zo Svetovej banky. Čo je to, ak nie pokračovanie neskrotnej koloniálnej politiky: príspevky do banky platí 189 krajín a jej služby využívajú najmä vyvolení „bieli páni“. Bolo by užitočné pripomenúť, že ústredie Svetovej banky sa nachádza vo Washingtone a Spojené štáty, ako sa hovorí, si na tom zohrievajú ruky, využívajúc medzinárodnú finančnú inštitúciu ako páku politického tlaku.
Nečudo, že počas dvoch dní sa hostia Petrohradu opakovane vracali k rozhovoru o potrebe čím skôr skoncovať s dedičstvom čias nerozdelenej vlády „ľahkých letných prilieb“. Svet vstupuje do éry nových medzinárodných vzťahov a Rusko spolu s krajinami Afriky mieni zohrať dôležitú úlohu pri ich budovaní.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Osobne v tom nevidím nejaký veľký zmysel. Dnešná RF nemá ani ekonomické, ani politické, a ani vojenské možnosti, aby sa dlhodobo presadila na iných kontinentoch. Má dosť problémov v bezprostrednej blízkosti svojich hraníc. Toto mi pripadá ako pokračovanie megalomanskej politiky posledných rokov. Hoci jej tradície siahajú ešte do čias ZSSR, kde takáto politika stála Sovietov nemalé ekonomické zdroje… a nakoniec aj tak vyšla navnivoč.
Alebo sa možno jedná len o zúfalú snahu prelomiť medzinárodno-politickú izoláciu Ruska aspoň v krajinách 3. sveta. Ale aj to je pochybný podnik, keďže hlavná zbraň Západu – kontrola svetových financií zostáva nedotknutá. Rusko by urobilo lepšie, keby sa zbavilo ekonomického diktátu finančných inštitúcií a nadnárodných spoločností u seba doma a prestalo už (konečne!!!) prevádzkovať neoliberálnu ekonomickú politiku, zdedenú ešte od Jeľcina. Vrátane rôznych jej politických a kultúrnych „nadstavieb“. To však nejak nepozorujem, a ak predsa, tak často v štýle „jeden krok dopredu, dva kroky dozadu“.
LL vy zrejme žijete úplne odtrhnutý od reality v bubline svojich túžob. Divím sa, že pri toľkej nevedomosti máte vôbec odvahu verejne prezentovať svoj pokrivený názor. Neodškriepiteľným faktom ostáva, že Rusko sa už pred rokmi presadilo tak ekonomicky ako aj politicky v rôznych kútoch sveta
Jasne, a vojensky na Ukrajine vyhráva na celej čiare 😀
To sa len tak pohráva s Ukrajinou a naťahuje sa o pár dedín za cenu desiatok tisíc mŕtvych, že… aha, to bude asi nejaký veľmi rafinovaný šachový ťah, na oklamanie nepriateľa 😀
Aj raketový krížnik Moskva určite len niekde ukryli a tvária sa, že im ho potopili, prefíkanci 😀
Človek už nevie, či sa má smiať alebo plakať… v akom podivnom paralelnom vesmíre to žijete, ľudia?
A to som si myslel, keď som čítal článok nižšie, od V. Mikundu, že sa ľudia prebúdzajú do reality… asi som sa tešil predčasne.
.. ono je tých paralelných vesmírov vraj nekonečno, aspoň podľa niektorých fyzikov. Podľa niektorých psychológov minimálne toľko, koľko je na svete ľudí..
V mojom paralelnom vesmíre napríklad sa Rusko nepohráva s Ukrajinou, ale sa bráni sústredenému tlaku NATO vo vojenskej oblasti a tzv. kolektívneho západu v ekonomickej a iných oblastiach. Bráni sa, myslím úspešne, nakoľko útočná skupina ukrajinskej armády je pred kolapsom, ekonomicky je na tom Rusko napriek v mnohých ohľadoch bezprecedentným sankciám a obmedzeniam nielen v reálnom stave ale najmä v trendoch lepšie, než mnohé zo západných ekonomík. Priemerný Rus je na tom nepopierateľne lepšie než priemerný Európan. V pomere DPH (PPP) Rusko predstihlo Nemecko a je v Európe na 1. mieste.
Rusko má aj vďaka „utopenej“ podpore z čias ZSSR dlhodobo dobré renomé a vzhľadom k úpadku moci Západu a rastúcej vlne dekolonizácie aj slušnú perspektívu rastu svojho exportu na Africký kontinent. Rozhodne si tam podporu nemusí kupovať ani vynucovať, rovnako, ako v Južnej Amerike a Ázii. Je stále jasnejšie, že kolektívny západ neizoloval Rusko, ale sa izoloval od Ruska , čo nie je celkom to isté.
Rusko čelí veľkým výzvam a nie na všetky bolo či mohlo byť pripravené. Aj napriek “ diktátu finančných inštitúcií a neoliberálnej ekonomike“ v nich zatiaľ lavíruje lepšie, než zbytok Európy.
Každý sa prebúdza do svojej reality..
Nepopierateľne rastúcemu počtu ľudí sa však tá realita výrazne odlišuje od tej, ktorá sa im snaží byť predžuto ponúkaná.
Existujú filozofie, ktoré tvrdia, že onú reálnu realitu tvorí suma individuálne si tvorených realít.
Myslím, že prichádza čas ( napr. AI to nesmierne urýchli..), keď sa ukáže, či sa mýlia ..
A s Ruskom to bude podľa mňa podobne.
Len stále neviem, čo bude ( bolo) skôr.. 🙂
Nie je pravda, čo tu píše diskutér…a po druhé, Rusi ovládajú hru v šachy a smerujú k tomu, aby dali američanom a európanom mat. Amy sme teraz už dokonca aj mimo hry.
máte pravdu, ale niektorí to cez závoj nenávisti voči všetkému ruskému vidia tak ako LL. To zas bude kriku až si naplno uvedomia realitu
Čo nie je pravda v tom čo píšem? Buď konkrétny.
Africania ešte žijú v predstavách o ZSSR, Rusko je však kapitalistický štát. Socializmus je založený na nadnárodnom, integracnom ekonomickom priestore, kapitalizmus na národnom ek. priestore a záujmoch. Touto optikou sa díva ruský kapitál na Afriky, tu internacionalizmus nemá miesto.
Ak socialistická Čína hovorí o spoločnom osude ľudstva, o neblokovom svete, teda globálnej civilizácií, Rusi hovoria o multipolarnom svete, teda viac pólov moci a teda aj rozdelenie sfér vplyvu (v vcera v nejakom článku o sférach vplyvu písal ruský analytik).
Lenže Africania, Azijci, juhoamericania nechcú blokovy svet a nutnosť pridať sa k nejakému bloku, chcú spolupracovať aj s Ruskom, Cinou, Západom. Ruskú fandia kvôli ZSSR a možnosti
zrušenia jednostrannej koloniálnej orientácie na Západ.
Áno, Rusko už nie je ZSSR, aby zdarma sponzorovalo rôzne pochybné režimy v krajinách 3. sveta. Hľadí si svojich záujmov, tak ako všetci ostatní. Tak ako mimochodom aj štátno-kapitalistická Čína. Áno, „Čína hovorí o spoločnom osude ľudstva, o neblokovom svete, teda globálnej civilizácií“, otázkou je len interpretácia takýchto postojov. Lebo to isté chcú v podstate aj veľmi vplyvné sily, ovládajúce Západ.. Len samozrejme pod svojou vlastnou taktovkou. Vyzerá to tak, že Čína sa snaží nájsť spoločnú reč s týmito silami a podieľať sa na projekte globálneho superštátu, s tým, že v ňom čínske politické elity budú mať svoje slovo.
Ono veľmi veľa závisí od toho, ako bude takýto superštát vyzerať. Keď pozerám na vnútropolitické pomery v Číne, veľa dôvery to vo mne nevzbudzuje, A mnohým aj na Západe práve takýto systém imponuje, predovšetkým systém totálnej kontroly obyvateľstva. Pripomeňme si tiež viac než podivné „skúmanie“ koronavírusov a ich modifikovanie práve v rámci čínsko-americkej výskumnej skupiny, lokalizovanéj – div sa svete – práve vo Wuhane (výsledky boli čiastočne publikované v prestížnych vedeckých časopisoch okolo rokov 2015-2016). Takisto veľmi zdržanlivé správanie sa Číny voči Rusku v súvislosti s prebiehajúcim konfliktom. Celé to dáva istý obraz…
Akonáhle sa Europania vzdali marxizmu, ich poznatky a mysleníe totálne upadli, Európa sa rozpadá.
Ten, kto v globalizovanej ekonomike bojuje proti globalizácii a globálnej správe, podporuje americký imperializmu s, temné sily v pozadí, podporuje zločinné konanie. Z hlúposti. Pretože globálna ekonomika potrebuje nejakú správu. Ak nepodporujem transparentnú správu, podporujem temnú správu.
Antiglobalisti by si to mali zrovnať v hlave. Chcú vari vrátiť späť globálne technológie a ekonomiku do predglobalnej doby 70-80 rokov? Chcú vrátiť priemyselnú, ekonomickú úroveň na predglobalnej úroveň? Nie, aj oni hovoria o ekonomickom raste z lepšom živote ľudí, teda nechcú ísť dozadu ale dopredu. Rast si vždy vyžaduje kvalitatívnu zmenu, revolučnú zmenu formy. Naši antiglobalisti chcú lepšie žiť, lepšie technológie, ale zároveň návrat k národnej ekonomike. To nevymyslis, to je európske vraj vyspelé myslenie. Tu chýbajú základné poznatky o fungovaní spoločnosti. Európa je dnes postavená na takýchto primitívnych poznatkoch, politikoch, vo väčšine funkcii sú nadrbani ludia s takýmto primitívnym európskym poznanim a preto logicky pôjde ku dnu.
Ono je jedno, či ide o konzervatívcov, liberálov, antiglobalistov, anarchistov, všetci hovoria len o rôznych obmenách kapitalizmu.
No neviem ako iným, ale mne osobne žiadne „lepšie technológie“ rozhodne nechýbajú. Pokiaľ mi niekto nedokáže dostatočne dokázať prínos tej-ktorej technológie a jej nenahraditeľnosť. Aj keď takéto otázky sú vlastne dnes TABU. Dnes sa neslobodno pýtať NAČO JE TO DOBRÉ, prípadne NEOBIŠLI BY SME SA ĽAHKO AJ BEZ TOHO, a či NEPRINESIE TO VIAC ŠKODY NEŽ ÚŽITKU? Dnes stačí, že je niečo NOVÉ, tým pádom je to aj automaticky potrebné, žiadúce, ba priam nevyhnutné.
Celý „pokrok“ Západu, vlastne celého sveta (lebo všetci dnes kopírujú Západ, vrátane Ruska a Číny), sa počas uplynulých desaťročí redukoval na pokrok v technológiách. Rozvoj človeka v oblasti duchovnej či sociálnej (v pôvodnom zmysle, teda ako súčasti spoločnosti) úplne vymizol zo zorného poľa, akoby nikoho viac nezaujímal.
A čo sa týka tých „obmien kapitalizmu“. Ja by som naopak navrhoval zaoberať sa viac „obmenami socializmu“. Pretože ten má tiež množstvo foriem, často s obrovskými rozdielmi. Pritom niektorí ho ponúkajú ako „mačku vo vreci“, bez bližšej špecifikácie, o čo sa vlastne v skutočnosti jedná. Napr. ja osobne nie som zrovna fanúšikom socializmu typu všemocného štátu, vedeného nejakým politbyrom pozostávajúcim zo „starých revolucionárov“ kde masy obyvateľstva sú redukované len na nemých štatistov, na objekt politiky, pričom do ich životov je možné ľubovoľne zasahovať. Ono to tak bolo do značnej miery aj v socializme sovietskeho typu, hoci aj ten bol rôzny – napr. sa rôznil systém v ZSSR, ČSSR alebo v Juhoslávii. Nie, v pravom socializme (či ako si to pomenujete) musí byť garantovaná autonómia jednotlivca voči štátu a jeho ľudská dôstojnosť, nemôže sa stať len nesvojprávnym kolieskom v obrovskom súkolí štátu. Samozrejme, aj naopak, človek si musí uvedomiť, že nemôže existovať v dokonalej izolácii od spoločnosti, že od nej závisí a v mnohom jej je aj zodpovedný, čiže je nevyhnutné obmedziť (v rozumnej a realistickej miere) svoje sebectvo.
Klasické neoliberálne krajiny ako USA sú jednou stranou extrému, kde sa neobmedzený egoizmus a zisk za každú cenu považujú za najvyššiu cnosť. Druhým extrémom je tu spomínaná Čína, kde je človek v absolútnej závislosti a pod kuratelou všemocného Štátu a jeho ideológie. To, čo by bolo treba, je podľa mňa zrejme nejaké „zlatá stredná cesta“.
Európske myslenie a narábanie s pojmami je veľká katastrofa. Nejde len o pojem globalizacie, ktorú si antiglobalisti zamieňajú s imperializmom svojom proti globalizácii podporujú americký imperializmu.
Lavica bojuje proti liberálom a progresivcom, teda stojí na pozíciách konzervatívnej lavice, čo je nezmysel, lavica z podstaty môže byť iba progresívna s dnes aj liberálna.
Celá deformácia vyplýva z absencie marxistickej analýzy. Liberalizmus, konzervativizmus, progresivizmus nie sú spoločenské systémy, ale len rôzne podoby týchto systémov. Lavica nemá čo bojovať proti progresivcom a liberálom, ale v prvom rade proti kapitalizmu
A teda proti kapitalistickej podobe liberalizmu a progresu, pretože tie zákonite vedú k rozkladu. Bojovať svojou víziou progresu a liberalizmu či globalizácie.
Ale toto zbytočne píšem, Európanov niet pomoci, naďalej tu budú proti sebe bojovať konzervatívci a liberali ale len v rámci starého kapitalizmu, jedno horšie ako druhé.
Ja osobne fandím Ruskú, ale dobrá analýza pomôže vyhnúť sa sklamaniu, viem, čo dobré urobia pre civilizácií a kde sa ich možnosti vycerpaju. Je jasne vidieť, že Rusi nemajú nejakú civilizačnu viziu. Koncepcia multipolarneho sveta nie je o civilizácií, jej prežití a pokroku, ale len o národných záujmoch a sférach vplyvu. Hroziaca imperialnymi ambíciami ruského kapitálu.
Multipolarny svet je o viacerých mocenských póloch (Čína, Rusko, USA, EU, Turecko….), ktoré sa budú držať navzájom pod krkom. Pri zdokonaľovaní vojenskych, biochemickych, informačných, psychologických technológií by však bolo otázkou času, kedy by malý konflikt prerástol do globálneho a konca civilizácie.
Tadiaľto cesta pre ľudí nevedie.
No, ja neviem, mám pocit, že práve Čína je tým štátom, ktorý si veľmi dôsledne obhajuje vlastné záujmy – ekonomické, politické, vojenské. A „globálny superštát“ rozhodne nie je nejakým geniálnym vynálezom Číny, tá myšlienka vznikla na Západe už kedysi dávno a bola stelesnená v takých veciach ako Spoločnosť národov, neskôr OSN, Calergiho Paneurópa a podobne. Čína sa proste k tomuto projektu zrejme pripojila, to je všetko. Či je ochotná sa pritom zrieknuť svojej autonómie, alebo sa jedná len o strategický ťah, je otázne, keďže ako vravím, si inak veľmi dôsledne háji vlastné záujmy.
Takže globalizmus ako „civilizačnú víziu“ by som Číne rozhodne nepripisoval. Čo ňou je potom? Sociálny kredit?
Ak za súčasných podmienok takýto globálny superštát vznikne, bude plne pod kontrolou súčasnej vládnucej triedy, ktorou sú nadnárodné finančné inštitúcie a koncerny. Keď mám pred očami takúto „víziu“, nepripadá mi model multipolárneho sveta až taký zlý (pri všetkých jeho necnostiach, ako správne pripomínate).
LL, Vy ste typický anarchista, príliš vsadzate na subjektívne pocity a predstavy. A úplne Vám uniká úloha ekonomického vývoja, napr. postupujúcej deľby práce výtvaranim vyšších celkov.
Západ praktizoval len kolonializmus a imperializmu s. A od 90. rokov sa prizivil na globalizácii, ale on nie je jej autorom, ani jej nerozumie
Ukazuje to brexit, odchod V.B. z EU, ktorý ju položí na lopatky. Angličania stavili na utváranie svetového impéria, nie na európsku či globálnu deľbu prace, podobne ako v prípade USA odchod z globálnej deľby práce im zníži ekonomický rast, to je prírodný zákon.
V prípade Číny znovu subjektívne pocity o jej snahe podieľať sa na globálnej deľbe moci, pričom ide len o obyčajnú logiku ekonomického vývoja.
Čína potrebuje globálnu deľbu prace, aby mohla efektívne a lacno vyrábať. A hlavne ekonomický rast. Má mohutné výrobné kapacity, potrebuje produkciu vyvážať, k tomu potrebuje voľný globálny obchod. Narušenie globálnych výskumných, výrobných, dodávateľských reťazcov ju pripravuje o silnejší ekonomický rast, preto sa bráni deglobalizacii a vytváraniu blokov.
Samozrejme, že z toho má národný prospech, viac blahobytu pre svojich ľudí. Lenže na rozdiel od USA si uvedomuje, že k tomu, aby mala kam umiestnit svoju produkciu, musí napomáhať kupyschopnemu dopytu v týchto krajinách. Menovitý ich, ale napomáhať rozvoju. Preto koncepcia Novej hodvábnej cesty, preto obrovské investície do infraštruktúry krajín.
Aj veľmoci v ére kolonializmu investovali do kolónií, najmä do ich infraštuktúry, ešte v ére klasického kolonializmu. Napr. väčšina železničnej siete v Afrike pochádza ešte z tej doby. Investovali predsa DO SVOJHO. Robili tak Briti, Francúzi, ale aj Nemci..
Mimochodom, čo iného sú vlastne eurofondy, než investíciou do kolónií?
Aj rozvojová pomoc Číny v Afrike nie je primárne nejakou dobročinnosťou, ako skôr veľmi dobre premyslenou investíciou do budúcnosti, do čínskych záujmov v Afrike. Investíciou samozrejme dlhodobou. Čína nič nerobí zadarmo.
Viete, ja sa hlavne vždy SUBJEKTÍVNE pýtam:
ČO MNE/NÁM Z TOHO?
Aký úžitok z toho plynie bežnému človeku práce, aký to bude mať vplyv na jeho život? A to nielen na nejakú nominálnu výšku príjmu, ale na celkovú kvalitu života, ktorú určuje hromada iných vecí. Medzi nimi tie, ktoré som spomínal, vrátane SLOBODY a ochrany jednotlivca pred zvôľou štátu.
Nie, nie som nadšeným priaznivcom globálneho totalitárneho superštátu, aj keby sa schovával pod pláštikom socializmu,
LL, ja osobne som konzervatívne založený človek. Ale nie duchovné vyprázdneny. Nevnimam svet zo svojho osobného, subjektívneho pohľadu a zaujmu, ale ako celok. A ľavičiari nikdy neboli individuálne zameraní, boli zameraní progresívne, na budúcnosť, nie návraty do minulosti. Aj mladí hľadajú takúto progresívnu lavicu, keď ju nenachádzajú, volia zdeformované kapitalistické PS.
Ja vnímam svet ako celok. Vnímam toky energií, ktoré nie je možné konzervatívne zastaviť, iba usmerniť. Nie je možné zastaviť tvorivosť ľudí, technologický pokrok, ekonomický rast. Ak ich máte pod kontrolou, sú dobrými službami ale zlými pánmi.
Rozvíjajúce sa ekonomika, technológie budú mať čoraz globálnej si charakter. Globálna ekonomika potrebuje globálnu správu. Dnešný konflikt je o Tom, kto určí charakter tejto správy, , či USA ako svetové impérium alebo Čína ako utvorenie celistvej globálnej civilizácie.
…
Vy a antiglobalisti fakticky podporujete zločinné americké impérium. Prečo? Pretože globálna ekonomika potrebuje globálnu správu, globálne pravidlá, globálne nástroje, globálnu menu, finančný systém. Ak to neurcime transparentné my a Čína, určia to temné sily USA. Antiglobalisti sa stavajú proti zavádzaniu takýchto pravidiel a tým podporujú USA, nechávajú voľné pole pre nich.
Príklad dolár ako globálna mena. Globálna ekonomika potrebuje globálnu menu, to antiglobalisti nezmenia. Úloha stojí utvoriť globálnu menu pod kontrolou transparentnej globálnej správy, nie USA a Západu. Podobné finančný systém Swift pod kontrolou globálnej správy. Na to potrebujeme čo najtransparentnejšiu globalnu správu.
Pokusy platiť národnými menami sú čistým zúfalstvom, odďaľujú vytvorenie globálnej meny a fakticky podporujú dominanciu amerického dolára. Pokiaľ nebude existovať globálna mena pod správou globálnej správy, bude vládnuť dolár. V tomto antiglobalisti podporujú americký imperializmu s.