Pamätáte si víkendové video, v ktorom kenský prezident Wiliam Ruto vyzval ľudí, ktorí majú doláre, že môžu utrpieť straty a odporučil im, aby sa ich zbavili, pretože už o pár týždňov bude tento trh iný?
A on už iný začína byť len pár dní po jeho vyjadrení. Kenský prezident William Ruto totiž podpísal dohodu so Saudskou Arábiou a SAE o nákupe ropy za kenské šilingy namiesto amerických dolárov, čím vyraďuje dolár z obchodu s energiami.
A to je len začiatok. Afrika sa definitívne posúva z náručia západných kolonialistov do náručia Ruska, Číny, BRICS-u a ázijských tigrov, postupne nadobúda suverenitu, čo jej do budúcnosti prinesie len rozvoj, posun a rozmach. Pretože len suverénne krajiny sa môžu skutočne rozvíjať, hegemón a iný diktátor nikdy rozmach väčší, ako je ten jeho, nedovolí a každý takýto pokus rýchlo zadupe. Koniec-koncov môžete to dnes vidieť najlepšie na USA, Európe, Rusku a Číne…
https://t.me/martin_b_official
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Ha, ha, ha … je to priam úsmevné, že takúto vec dokázali pochopiť už aj v samotnej Afrike. BRICS je svetlá budúcnosť. G7 je minulosť!!! To iba debilom v EU nemal kto povedať. Tak teraz to aj tak vyzerá.
Nezdieľal by som také nadšenie, čo sa týka rýchleho pádu dolára. Treba stavať na poznatkoch, nie emóciách.
Ak sa rozpadá starý systém, je potrebné mať pripravený program nového, inak sa svet prepadne do chaosu a ľudská civilizácia na Zemi zanikne. A zjavne značná časť ľudí, ktorí si želajú odchod dolára ako globálneho platidla a globálnej rezervnej meny, si neuvedomuje, že dolár túto úlohu zohráva, pretože globálna ekonomika si vyžaduje takúto funkciu. Zefektívňuje to globálnu deľbu práce, zlacňuje obchod, výrobky.
Dolára sa preto dá zbaviť jedine tak, že bude nahradený skutočnou globálnou menou, spravovanou globálnou správou. Pretože dolár je národnou menou a preto je zneužívaný na imperiálne postavenie USA a jeho obohacovanie.
…
Obchodovanie v národných menách teda tento problém nerieši. Je veľmi problémové a nákladné, preto je taký problém ho uplatniť. Napr. nemožno obchodovať v ruských rubľoch, pretože mu veľmi kolíše výmenný kurz. Alebo meny nie sú voľne obchodovateľné, vymeniteľné a preto je možné nakúpiť za ne len v ich materskej krajine. Rusko napr. dostalo ponuku predávať ropu do Indie za indické rupie, ale musí vyriešiť, čo za ne nakúpi v Indii? V článku sa napr. nerieši otázka, čo nakúpia SA a SAE v Keni za kenské šilingy. Ide tu skôr o bartrový obchod medzi dvomi krajinami, ako skutočný obchod cez voľne vymeniteľnú menu, za ktorú môžem voľne nakúpiť v hociktorej krajine.
…
Je teda potrebné pracovať nad vytvorením skutočnej globálnej meny a potom dolár odíde mimo hry veľmi rýchlo. Pokiaľ tu taká mena nebude, bude ju plniť dolár, bez ohľadu na chcenie.
…
Zrejme s nadšením nad používaním národných mien pri obchodovaní súvisí aj nadšenie nad suverenitou. Čo sa týka suverenity, zrejme sa tu sčasti hovorí o nej v zmysle oslobodenia od koloniálnych pút. S tým sa dá súhlasiť. Ale nesúhlasil by som s tým, že posilnenie suverenity v zmysle neexistencie integračného prepojenia a záväzkov, je zárukou prosperity. S nástupom socialistickej epochy po r. 1928 nastúpila doba integračných zoskupení, čo znamenalo do určitej miery aj stratu časti suverenity. Dnes je tu doba, kedy sa väčšina krajín snaží prepojiť hospodársky, obchodne, energeticky, bezpečnostne do nejakého regionálneho celku, pretože k tomu dospel ekonomický vývoj. Napr. nedávno oznámili Brazília a Argentína, že pracujú nad spoločnou menou a privítajú aj ďalších členov tohto zoskupenia. Spoločná mena pritom znamená stratu časti svojej suverenity.
..aj globálny systém môže niekde začať.. Dolár proste postupne ustúpi , alebo neustúpi, podľa toho, ako sa veci vyvinú. Zatiaľ to vyzerá „len“ na nejaké “ jüanro“ , podľa vzoru Euro. Kľúčová bude bitka o MMF ..
To súhlasím. Nuž, ale ja by som nerád tento proces naťahoval na desaťročia, ale išiel priamo na vec. Spoločenská objednávka na globálnu menu tu je, len subjekt – teda európska ľavica k tomu nedozrela.
…
Ako ja mám skúsenosti zo slovenského ľavicového prostredia, ono dosť skĺzlo do anarchoľavičiarskej polohy. A čo som videl, tak sprvu vládne nad každým malým krokom veľké nadšenie, ale keď sa tie malé kroky opakujú a nedeje sa nič zásadné, nadšenie opadne a účastníci sa už obzerajú po niečom novom.
…
Obchodovanie v národných menách sa dá prirovnať k bartrovému obchodu. Neviem, či ste sa niekedy zúčastnil takýchto výmen. Na dedine sú prirodzené, ale aj náhodné, málo efektívne. Pretože dvaja majú málokedy v ponuke to, čo ten druhý potrebuje.
Preto sa prišlo so systémom LETS, ale znovu anarchisti (moji kamaráti) neuznávajúc žiadne pravidlá, ale voľnosť, to premenili na darovanie. Chvíľu vládlo nadšenie, potom to opadlo a zaniklo.
…
A toto čaká aj obchody v národných menách. Budú bežať náhodile, nie ako systém, tam, kde recipročne bude čo ponúknuť.
Juan by prípadne mohol nahradiť dolár, ale musel by sa stať voľne obchodovateľnou menou. A prejsť z pozície národnej meny na globálnu, spravovanú globálnou správou.
Inak, to by mohol urobiť aj dolár alebo euro, prejsť z pozície národnej, či európskej meny na globálnu, čo by zjednodušilo proces vytvárania globálnej meny.
.. keď sme pri tej nedočkavosti, ..
.. uvedomujeme si, že hovoríme o odtrhnutí jednej nepríjemnej pijavice zo systému, ktorý však týmto nemení svoju podstatu? 🙂