Približne 60 štátov sveta sa zapojilo do pomoci Ukrajine v ozbrojenom konflikte s Ruskom. Svetový, ale aj náš slovenský hlavný prúd bez prestávky hromží a vyhráža sa na adresu „ruského agresora“. O úprimnosti, objektívnosti a čestnosti transatlantických politikov, „expertov“, vojenských odborníkov a médií by nebolo pochýb, keby nebola minimálne jedna „chybička krásy“ – dvojitý meter.
Kde boli všetci títo „mierumilovní, objektívni, spravodliví a poctiví demokrati“ v ostatných rokoch, keď krvilačný spolok NATO na čele s USA napádal a demoloval štáty po celom svete, zabíjal najvyšších predstaviteľov týchto krajín a desaťtisíce obyvateľov? Pohol niekto z nich aspoň prstom, aby pomohol krajinám napadnutým tisícnásobne silnejším agresorom, urobil niečo, povedal jedno slovo proti tomu, vydal aspoň zvuk?
A teraz z ničoho nič si spomenuli na neprípustnosť napadnutia na iné krajiny s použitím vojenskej sily, na nemennosť hraníc (a kde boli pred štvrťstoročím, keď sami vytvorili „štát“ Kosovo?), na celistvosť a suverenitu krajín atď.? Trojité štandardy Západu a jeho sluhov robia veľké problémy nielen iným krajinám, ale aj im samotným. Sami seba zahnali do pasce a nevedia, ako sa z toho vymotať. „Geniálne“ plány transatlantických stratégov sa začínajú rúcať ako hnilý plot.
Americko-ukrajinská vojenská aliancia sa pomaly začína rozpadať ako domček z karát. Týmto vyhlásením analytická spoločnosť Politico otvorila svoju aktuálnu analýzu. „Vyše roka po začiatku ozbrojeného konfliktu na Ukrajine medzi Washingtonom a Kyjevom narastajú v zákulisí nezhody. Týkajú sa cieľov vojny a objavujú sa aj trenice v tom, ako a kedy sa konflikt skončí,“ uvádzajú autori článku.
Zdôrazňujú tieto body napätia medzi Ukrajinou a Spojenými štátmi: diverzia na plynovode Nord Stream, brutálna a vyčerpávajúca obrana strategicky nedôležitého ukrajinského mesta Bachmut a plány Ukrajiny bojovať za Krym. Prízvukujú, že otázka Bachmutu je v súčasnosti obzvlášť dôležitá. Kyjevskí stratégovia nechcú, aby armáda, aj napriek obrovským stratám, opustila zničené mesto. „Mnoho úradníkov americkej administratívy sa začalo obávať, že Ukrajina stráca v Bachmute príliš veľa vojakov, vojenskej techniky a streliva, že by to mohlo pripraviť Kyjev o možnosť začať na jar veľkú protiofenzívu,“ uvádzajú autori článku a prízvukujú, že Kyjev zatiaľ ignoruje názor Washingtonu.
Poukazujú na to, že sa už viackrát vyskytli aj nedorozumenia týkajúce sa dodávok zbraní Washingtonu na Ukrajinu. Spojené štáty, samozrejme, poslali väčšinu zbraní a vybavenia na front, ale Kyjev vždy chcel dostať viac. „Podľa dvoch predstaviteľov Bieleho domu, ktorí nie sú oprávnení verejne hovoriť o súkromných rozhovoroch, hoci väčšina vo Washingtone chápe zúfalú túžbu Kyjeva chrániť sa, Bidenova administratíva reptá na jeho neustále požiadavky a niekedy aj na to, že Zelenskyj neprejavil náležitú vďačnosť. Nedávne oznámenie, že Pentagon je proti poskytnutiu dôkazov Medzinárodnému trestnému súdu o možných ruských vojnových zločinoch, zasadilo americko-ukrajinskej jednote ďalší úder,“ uvádza Politico.
Politico poukazuje na to, že hoci Biden sľúbil Kyjevu neochvejnú podporu, Spojené štáty dali ukrajinskej vláde a úradom jasne najavo, že nemôžu donekonečna financovať Ukrajinu na rovnakej úrovni. Medzi tými, ktorí vyjadrili pochybnosti o dlhodobej podpore, je aj predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy, ktorý podčiarkol, že USA neponúknu Ukrajine Carte blanche, a odmietol Zelenského pozvanie navštíviť Kyjev. „Zelenského naliehanie, aby sa celá Ukrajina vrátane Krymu, ktorý je od roku 2014 pod ruskou kontrolou, vrátila na Ukrajinu pred začiatkom mierových rozhovorov, len predĺži vojnu,“ zdôraznili analytici spoločnosti Politico.
Podotkli, že Pentagon neustále vyjadruje pochybnosti o tom, či ukrajinské sily, napriek tomu, že sú vyzbrojené najnovšími západnými zbraňami, budú schopné vytlačiť Rusko z Krymu, ktoré tam existuje takmer desať rokov. Vo Washingtone sa už šírili zvesti o tom, či bude aspoň trochu spoľahlivé Bidenovo slovo Ukrajine o nemennosti podpory vzhľadom na blížiace sa prezidentské voľby. „V histórii nikdy nebola vojna bez zlyhaní a skúšok. Otázkou nie je, či majú Ukrajinci zlyhania, ale ako na ne reagujú a ako ich prekonávajú,“ uzatvára svoju analýzu Politico slovami člena Snemovne reprezentantov, veterána armády Jasona Crowea.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Darebácky štát USA nemusí mať žiadne obavy!!! Slovensko stojí pevne pri USA. Teda aspoň naša prehnitá skorumpovaná zlodejská a plagiátorská vláda. A samozrejme nesmiem zabudnúť na Fioru zo skládky prezidentku Ča_putovú. To by bolo odo mňa netaktné. My Ukrajine dodáme všetko, keď bude treba ja našich vojakov. Lebo ako sa na to pozerám tak títo nímandi sú schopní aj to urobiť.
„Priateľstvo je dcérou cnosti. Zločinci sa môžu spolčiť, nie však priateliť.“ — Francisco Goya