Čas plynie, všetko sa mení. Svet očakávajú vážne zmeny, ktoré sa už vlastne čiastočne začali. Napriek objektívnej realite a naliehavej potrebe globálnych zmien na medzinárodnej scéne isté sily nechcú žiadne zmeny, ale želajú si upevnenie súčasnej situácie. Ako zdôrazňujú mnohí analytici a ako si jasne uvedomuje časť svetovej verejnosti, súčasný „vládca sveta a žandár“ vôbec nechce prísť o opraty vlády.
Ale určite bude musieť… Podľa predpovedí mnohých odborníkov Spojené štáty budú musieť akceptovať nevyhnutnú stratu svojej líderskej pozície v jednopolárnom svete a zaujať svoje miesto v inom svete – mnohopolárnom. Inak sa to nemôže stať. Richard Fontaine, skúsený americký analytik a politológ, sa podelil o svoje zaujímavé myšlienky na túto tému a robí jasný záver – svet bude mnohopolárny.
„Lídri NATO na júnovom summite v Madride vydali svoj prvý nový „Strategický koncept“ za posledných desať rokov. Ako sa dalo očakávať, Rusko sa v dokumente dostalo do centra pozornosti a hlavy štátov vyhlásili Moskvu za zjavnú hrozbu pre transatlantickú alianciu. V spoločnom vyhlásení prisľúbili svoj záväzok voči Ukrajine, že jej budú pomáhať „tak dlho, ako to bude potrebné,“ a zaviazali sa vynaložiť viac financií na obranu,“ uviedol Richard Fontaine (https://www.foreignaffairs.com/united-states/taking-china-and-russia).
„Rusko však nebolo jedinou hlavnou hrozbou identifikovanou v novej stratégii. Spojenci po prvýkrát uviedli, že Čína predstavuje „systémové výzvy pre euroatlantickú bezpečnosť“ a že jej ambície a politici spochybňujú alianciu,“ pripomenul americký analytik. Naznačil, že ani toto nie je posledná „hrozba“ pre USA a celú transatlantickú alianciu. Hrozbu budú predstavovať aj krajiny, ktoré budú viac spolupracovať s Ruskom a Čínou ako s USA, Veľkou Britániou, Nemeckom, Francúzskom atď.
Odborník si je istý, že Washington zvolil nesprávnu stratégiu. Poukazuje na to, že krajina sa snaží konkurovať súčasne Ruskej federácii a Čínskej ľudovej republike. Takáto cesta nevyhnutne povedie k neúspechu Američanov. Boj na dvoch frontoch je veľmi ťažký a málokedy sa končí víťazstvom. Preto americký analytik príliš nevidí „ružové perspektívy“ pre USA, NATO a kolektívny Západ.
Richard Fontaine podotkol, že aj podpora spojencov a pokusy o správne rozloženie síl a posilnenie svojej vlastnej moci nepomôže Washingtonu zostať nad vodou. Expert zdôraznil, že Američania nemôžu bojovať s dvoma najväčšími svetovými mocnosťami naraz, ale ešte nie sú pripravení vzdať sa tejto svojej nelogickej stratégie. Richard Fontaine v závere svojho komentára prízvukuje, že takáto tvrdohlavosť a dôvera vo svoju vlastnú neporaziteľnosť bude stáť Spojené štáty draho.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
BOLO by zaujímavé, ak by sa vnútornými rozpormi Spojené štáty samé rozpadli, tak historickými koreňmi v hraniciach ako Juh a Sever, a ešte pár „švajčiarskych“ štátikov ako Vermont, Maine.
Na juhu by pravdepodobne zobrali štátnosť do rúk Afroameričania a na severe hispánci. A bolo by…
..a kto by vzal do ruky jadrový kufrík?
Pri tom všetkom .. myslíme na to, čo sa môže stať, ak hegemón naozaj padne?
.. a že môže padnúť tvrdo nie je ani trochu vylúčené.
Naozaj si to (takto) prajeme .. ?
Darebácky štát USA už prehral. Darmo žmýka svojich vazalov z EU, už aj tak dlh ktorý USA majú nedokážu nijako splatiť. Preto tlačia EU do otvorenej vojny z Ruskom. Rusko sa na túto alternatívu pripravilo. Malo na to dostatok času.