Pomaly nám začína tretie Slovenské národné povstanie. Lebo Maďari chcú na juhu Slovenska skupovať pôdu a kaštiele.
Nie, že by som bol fanúšik konzervatívnej, nacionalistickej a reakčnej politiky Viktora Orbána… ale nedá mi nepoložiť tri provokatívne otázky:
1. VADÍ NÁM SKUPOVANIE NAŠEJ KRAJINY, ALEBO NÁM VADÍ TO, ŽE TO ROBIA MAĎARI?
Pretože zahraničný veľkokapitál Slovensko poskupoval skrz-naskrz a my tu dokopy nevlastníme nič. Naša vláda ma de facto úlohu správcu.
Východoslovenské železiarne majú Američania,
Duslo Šaľa český Agrofert,
Bratislavské automobilové závody Nemci,
Elektrárne Taliani
Americké vojská po našich cestách brázdia ako by tu boli doma. A čo chvíľa zrejme budú doma na Sliači a v Kuchyni.
Tisíce a tísice hektárov našej pôdy sme rozpredali na stavbu mamutích výrobných hál. Napr. pre
– kórejskú KIA a Samsung,
– francúzsky Peugeot,
– indický Jaguar,
– americký Amazon.
A nie je to hocijaká pôda, ale vo väčšine prípadov tá najúrodnejšia v okolí Trnavy, Nitry či Galanty.
Ďalšie tisíce hektárov skúpili Dáni a Nemci.
2. MOHLO BY SA TO DIAŤ, AK BY SA VLÁDA K OBYVATEĽOM NESPRÁVALA MACOŠSKY?
Maďari chcú investovať do opravy kaštieľov a kostolov. A už teraz podporujú rozvoj kultúry slovenských Maďarov. A čo dáva slovenská vláda im, alebo aj Slovákom na juhu?
Na kaštiele nie sú peniaze, tak je veľká časť z nich v dezolátnom stave. Choďte sa pozrieť do Oždian, Neveríc, Horných Semeroviec či do stredu obce Beladice a zaplačete, v akom stave držíme kaštiele. Alebo na kaštieľ Esterházyovcov v Želiezovciach, v ktorom svojho času býval dokonca Franz Schubert. Alebo do obce Terany, v ktorej je spustnutý kaštieľ zase vizitkou slovenských kapitalistov.
Ale to nie je problém len juhu. Odporúčam knihu Jany Šturdíkovej Châuteax po našom, kde je zdokumentovaných 120 kaštieľov v zúboženom stave.
Kultúra a vzdelanie?
Veď za záchranu Matice slovenskej v Komárne (a zároveň jediného slovenského divadla v okolí) sa musia prihovárať aj miestni Maďari.
Roky slovenskí rodičia z Rohoviec a okolia prosili, žiadali, kričali smerom k rôznym inštitúciám od obcí cez VÚC až po ministerstvo školstva, aby otvorili pre ich deti slovenskú školu.
Toto je len krátka sonda do podpory kultúry a vzdelania…
3. VADÍ VÁM ŠOVINIZMUS ZA DUNAJOM? A PREČO NÁM NEVADÍ TEN DOMÁCI?
Väčšina slovenských Maďarov nacionalistické otázky nerieši. Majú plnú hlavu existenčných problémov rovnako ako ľudia na Spiši, v Turci či na Hornej Nitre.
Ale keď prídete na juh, tak zistíte, že stále sú tu silné kruhy blízke najmä SMK, ktoré sa snažia našich Maďarov radikalizovať. Mnohí komunálni politici za SMK napríklad budujú po slovenských obciach smútočné pamätníky k Trianonu.
Jeden z nich, šamorínsky poslanec János Méry roky brojil proti rodičom z Rohoviec a ich snahe o slovenskú školu. Napríklad článkami „Na hornej zemi hrdo, po maďarsky!“ a pod.
Keď pred dvomi rokmi Matica slovenská v Štúrove osádzala základný kameň pamätníku Ľudovíta Štúra, tak ich zhromaždenie narúšala skupina maďarských radikálov. Viedol ich Laszló Szigeti, mimochodom exminister školstva.
Proti maďarskému šovinizmu na Slovensku však naše úrady nijako nezasahujú.
Aj keď v rokoch 2016 a 2017 sa zistilo, že Orbánova vláda v minulosti posielala buď cez štátne firmy (lotériová spoločnosť), krajanské organizácie (Nadácia Gábora Bethlena) alebo na drzovku cez vládnu dotáciu desiatky miliónov eur novozaloženým občianskym združeniam, ktoré nemali web, nevyvíjali činnosť a ani nebolo možné sa dopátrať, kto ich vedie.
Samotní Maďari na Slovensku sa pýtali, kde v skutočnosti končia milióny forintov oficiálne vyčlenených na ochranu maďarskej kultúry na Slovensku.
Denník Uj Szó vtedy vypátral, že tieto peniazy boli určené na financovanie chodu a kampane SMK.
Ďalej napríklad týždenník Szabád Ujszág nechtiac priznal, že bol dotovaný Budapešťou, aby propagoval SMK medzi našimi Maďarmi.
Ideme brániť spoločný majetok, aj keď sme takmer všetko dávno rozpredali.
Sami do kultúry a vzdelania neinvestujeme a potom sa čudujeme, ak chce niekto zo zahraničia získať vplyv práve kultúru a vzdelanie a funguje to.
Osem rokov sme po celej republike hľadali ruble posielané z Moskvy a kvôli tomu sme prehliadli maďarské forinty. A tým sme zistili, že jednak všetky tie bezpečnostné think-tanky zlyhali, ale aj to, že hybridná hrozba príde skôr od spojenca z EÚ a NATO, ako z Ruska…
Socialisti.sk na tieto problémy dlhodo upozorňujú. Či je to potreba obnovy kontroly nad strategickými podnikmi a komoditami, alebo potreba investícií do kultúry a vzdelania alebo potreba viesť efektívnu zahraničnú politiku.
Priatelia, v tomto statuse som položil tri otázky. Budem rád, ak mi na ne napíšete svoje názory do komentárov.
Tento článok si pani História zapamätá!
Výborne!
To je NOVINÁRČINA!!!