(SITA/AP) – Azerbajdžan v utorok spustil paľbu na arménske vojenské pozície v spornom regióne Náhorný Karabach. Baku to nazýva „protiteroristickou operáciou“. Tá si vyžiadala životy najmenej dvoch civilistov aj zranených.
Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, čo štyria vojaci a dvaja civilisti zomreli pri výbuchoch mín v Náhornom Karabachu.
Azerbajdžanské ministerstvo obrany bezprostredne neposkytlo podrobnosti o akcii, len uviedlo, že pozície a vojenské prostriedky arménskych ozbrojených síl v prvej línii boli „zneschopnené použitím vysoko presných zbraní“ a že napádajú iba legitímne vojenské ciele. Rezort obrany však oznámil, že vytvorili humanitárne koridory“ na „evakuáciu obyvateľstva z nebezpečnej zóny“.
Arménske ministerstvo zahraničia poprelo, že by krajina mala v Náhornom Karabachu zbrane alebo vojakov. Všetky „klebety“ o sabotáži a ukladaní mín v regióne označilo za vymyslené a lži.
Etnickí arménski predstavitelia v Náhornom Karabachu sa vyjadrili, že oblasť okolo hlavného mesta Stepanakert a ďalšie obce čelia intenzívnej delostreleckej paľbe.
Ombudsman v Náhornom Karabachu Geghan Stepanjan uviedol, že dvaja ľudia v dôsledku paľby zomreli, pričom jedno z nich bolo dieťa. Dvadsaťtri ľudí utrpelo zranenia, pričom z nich je osem detí. Azerbajdžanské úrady zase obvinili arménske sily zo zabitia civilistu, čím sa počet civilných obetí utorkových bojov zvýšil na tri.
Správy vyvolali obavy, že by región mohla zasiahnuť ďalšia vojna medzi Azerbajdžanom a Arménskom, ako šesťtýždňové intenzívne boje v roku 2020.
Medzi Azerbajdžanom a Arménskom už desaťročia trvá konflikt o spomenutý región, ktorý leží na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom. Počas bojov o región z jesene 2020 Azerbajdžan prevzal kontrolu nad veľkými časťami Náhorného Karabachu a okolitých oblastí, ktoré desaťročia ovládali separatisti. Rusko vtedy sprostredkovalo dohodu o prímerí.
Azerbajdžan však tvrdí, že odvtedy Arménsko do Náhorného Karabachu pašuje zbrane. Tieto tvrdenia viedli k blokáde cesty spájajúcej región s Arménskom, čo tam spôsobilo vážny nedostatok potravín a liekov. V pondelok do Náhorného Karabachu prišli dodávky múky a zdravotníckeho vybavenia od Červeného kríža. Miestni predstavitelia však tvrdia, že cestné spojenia s regiónom nie sú plne otvorené.
Hovorkyňa ruského rezortu zahraničia Maria Zacharovová v utorok poprela správy, že Azerbajdžan o svojom úmysle spustiť operáciu informoval Rusko vopred. Ruské mierové sily vraj informovali len niekoľko minút pred začiatkom operácie.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU