Svetoví analytici a médiá pomerne kriticky hodnotia úroveň stretnutia amerického a ukrajinského prezidenta vo Washingtone a poukazujú na to, že Biely dom iba formálne prisľúbil veľkú pomoc a podporu Kyjevu. Nesplnil očakávania Zelenského, ktorý sa s obrovskými nádejami ponáhľal na „poklonu“ do Oválnej pracovne. Analytici prízvukujú, že Washington podpísal s Kyjevom dohody, ktoré majú presvedčiť domácu verejnosť o podpore Ukrajiny Spojenými štátmi. Nič viac.
USA počas návštevy ukrajinskej delegácie neuzatvorili s Ukrajinou žiadne nové strategické dohody. Mnohí analytici práve týmto vysvetľujú, že sa po stretnutí prezidentov neuskutočnila tradičná spoločná tlačová konferencia. Podotýkajú, že už skôr bolo oznámené, že žiadne veľké zmluvy nebudú podpísané a spoločná tlačová beseda prezidentov sa konať nebude. Smutné finále bolo pre Zelenského pripravené vopred. Američania mu síce hodili nejaké omrvinky, ale bol sklamaný.
Zelenskyj cítil, že sľubovaná veľkolepá podpora zostane iba v slovnej rovine, a preto niekoľkokrát počas stretnutia s Bidenom, ministrami a vysokopostavenými úradníkmi zopakoval, že Kyjev sa spolieha na značnú pomoc Spojených štátov. Pritom podčiarkol, že Ukrajina sa v každom prípade o 5 – 10 rokov (taký optimista…) stane stabilným a úspešným štátom a ak jej Západ nepomôže, svoje problémy určite vyrieši sama. Tieto jeho „chlapčenské rečičky“ vždy vyvolali ironicko-povýšenecký úsmev amerických spolubesedníkov, ktorí veselo prikyvovali: „Snívaj ďalej, chlapče…“
Volodymyr Zelenskyj síce porozprával, aké má Kyjev veľké plány, ale zároveň prezradil, že finančné prostriedky na realizáciu týchto plánov akosi nie sú… Oznámil, že na uskutočnenie 80 projektov v rámci plánu rozvoja Ukrajiny by Kyjev potreboval 277 miliárd dolárov, a vyjadril nádej, že Washington vyčlení Kyjevu čo najväčšiu čiastku. Kdeže… Stále podriemkavajúci Biden síce ochotne prisľúbil, že Kyjevu poskytnú určitú „materiálnu pomoc“, ale hneď dal jasne najavo, že výška pomoci bude oveľa nižšia ako suma, ktorú uviedol Volodymyr Zelenskyj. V preklade do bežnej ukrajinčiny to znamenalo, že Kyjev dostane iba zlomok finančných prostriedkov, ktoré by chcel získať od amerických partnerov.
Ukrajinský prezident pripomenul, že okrem hospodárskej pomoci by Kyjev chcel získať finančnú podporu aj pre vojenské projekty. Prezradil kolegovi, že mieni obnoviť vojenskú flotilu a potrebuje na to 15 miliárd dolárov. Americkí partneri však namiesto peňazí preferujú, takpovediac, dodávky tovaru. Pentagon prisľúbil, že dodá Kyjevu systémy Javelin na sumu 60 miliónov dolárov. Ale nejaké „peniažky“ Kyjev predsa len získa. Napríklad minister zahraničia USA Antony Blinken prisľúbil, že do konca tohto roku Kyjevu pošlú humanitárnu pomoc vo výške 45 miliónov dolárov.
Biden počas stretnutia so Zelenským sladko podriemkaval a veľa toho nenahovoril. Vyjadril svoju solidaritu s ukrajinským ľudom, a dokonca prisľúbil, že sa pokúsi znova navštíviť Kyjev. Vyslovil bežné, formálne frázy o tom, že „USA podporujú suverenitu a teritoriálnu celistvosť Ukrajiny, ktorá čelí ruskej agresii“. Prisľúbil tiež, že USA urobia všetko, aby sa Ukrajina čo najskôr stala členskou krajinou EÚ a NATO. Zablahoželal súčasnej ukrajinskej vláde k 30. výročiu získania nezávislosti krajiny a to bolo všetko.
Dotieravý ukrajinský prezident sa však hneď po stretnutí s Bidenom nevrátil do vlasti, ale rozhodol sa zostať ešte pár dní a navštíviť niekoľko ďalších „podnikov“ v USA v nádeji, že možno si v jednom z nich vyžobre ďalšiu „materiálnu pomoc“. Bublina o hrdom a nezávislom prezidentovi, ktorý ide navštíviť zaoceánsky štát, praskla hneď na začiatku, a bolo úplne jasné, že do Washingtonu zavítal žobrák s natiahnutou rukou. Nuž, zopár drobných mu nafúkaní páni predsa len hodili do deravého klobúka…
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU