Posledný septembrový deň na Ukrajine nepriniesol žiadne zmeny frontovej línie. Ako uviedol Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, v priebehu dňa došlo ku 44 ozbrojeným stretom, ruská armáda podnikla 6 raketových, 56 leteckých a 40 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby, ukrajinské letectvo uskutočnilo 13 útokov. Ruské jednotky aj naďalej útočili v okolí Kleščejevky Doneckej oblasti /Bachmutský smer/, v okolí Toneňkého, Marjinky, Novomichajlovky a Staromajorského Doneckej oblasti /Avdejevský, Marjinský a Šachterský smer/ a v okolí Rabotina a Verbového Záporožskej oblasti /Záporožský smer/. Ukrajinské jednotky stále prejavovali aktivitu v Melitopoľskom a Bachmutskom smere.
Už ráno ukrajinské média priniesli prekvapivé, ale zároveň nepríjemné správy pre súčasnú vládu: Ukrajina urobila ústupok Maďarsku, aby uvoľnilo 500 miliónov eur z vojenského fondu EÚ. „Národná agentúra pre prevenciu korupcie /NAPK/ oznámila pozastavenie štatútu medzinárodného sponzora vojny pre maďarskú OTP banku, ktorú Budapešť opakovane požadovala. Národná agentúra pre prevenciu korupcie uvádza, že dúfa, že takéto rozhodnutie povedie k tomu, že Maďarsko odblokuje 500 miliónov eur potrebnej vojenskej pomoci EÚ pre ukrajinský ľud. NAPK tiež pozastavila štatút medzinárodného sponzora vojny pre päť gréckych lodných spoločností – Dynacom Tankers Management (DTM), Delta Tankers LTD, Thenamaris Ships Management Inc., Minerva Marine, TMC Tankers LTD. Národná agentúra pre prevenciu korupcie dúfa, že takýto krok vylúči možnosť, že Grécko zablokuje budúci balík sankcií EÚ. OTP Bank bola začiatkom roku 2023 zaradená do zoznamu medzinárodných sponzorov vojny,“ pripomenuli ukrajinskí politológovia a podčiarkli, že Orbán dosiahol ďalšie víťazstvo – tento raz nad Kyjevom…
Domáce média denno-denne /ako vlastne aj slovenský mainstream/ prinášajú obrovské množstvo fejkov, somarín, otvorených klamstiev a poloprávd. Včera prezentovali totálnu kravinu, ktorá sa odohrala v zahraničí. Arménska vláda absolútne zlyhala v konflikte o Náhorný Karabach, jej predstavitelia sú zúfalí a nervózni a robia vyhlásenia, ktoré nemajú nič spoločné so zdravým zmyslom. „Vladimír Pogosjan, bývalý asistent hlavného poradcu prezidenta Arménska pre národnú bezpečnosť, vyslovil nároky na Krym. Pogosjan to povedal vo svojej videospráve. „Môžeme vziať Armavir, Soči a Krym. Krym je vo všeobecnosti na 70% arménsky,“ uviedol. Je potrebné poznamenať, že Pogosjan urobil zodpovedajúce vyhlásenie na pozadí situácie s Náhorným Karabachom, ktorý sa nedávno dostal pod kontrolu Azerbajdžanu,“ vysvetlili ukrajinskí politológovia.
Zabudli však minimálne na tri veci. Po prvé, za to, že arménska vláda totálne zlyhala v konflikte s Azerbajdžanom, môže iba samotná vláda tejto krajiny a Arméni, ktorí ju zvolili. V Jerevane však obviňujú iných, ale vlastnú vinu si akosi „nevšímajú“. Ale preto, že Arménsko stratilo Karabach, nemá právo odobrať územia iným krajinám /v danom prípade Rusku, nároky na ktoré má arménsky politik/, pretože Arménsku nikdy, ale vôbec nikdy nepatrili. Preto po druhé, keďže Arménsko prehralo vojenský spor so susedným Azerbajdžanom, ako by dokázalo odtrhnúť územia od Ruska, ktoré je „o niečo“ silnejší súper, ako Azerbajdžan? A po tretie, najedovaný arménsky politik sa „trochu“ pomýlil v snahe dokázať nároky na Krym a tvrdil, že „Krym je na 70 percent arménsky“. Podľa súčasného stavu, Arméni tvoria iba 0,42 percenta obyvateľstva polostrova, ešte menej vo vyše spomínaných Soči a Armavire. Pikantériou je, že dokonca aj v meste na Kryme s „príbuzným“ názvom Armjansk Arméni tvoria iba 0,31 percenta obyvateľstva…
A vôbec, včera dopoludnia ukrajinské média sa akoby zúčastňovali na festivalu kravín a fejkov a zverejňovali doslova „somárske“ správy, ako na bežiacom pase. Napríklad, citovali gruzínsku prezidentku, ktorá vyhlásila, že ak Rusko zvíťazí nad Ukrajinou, potom znova napadne Gruzínsko, ba dokonca pobaltské štáty… „Ak Ukrajina nedokáže čeliť ruskej agresii, Gruzínsko alebo pobaltské štáty sa stanú ďalším cieľom ruského útoku, ohrozená je aj demokracia a budúcnosť celej Európy. Ukrajina však vyhráva bitku s Ruskom, čo dokazuje dlhý a tvrdohlavý odpor Ukrajincov, ktorý ohromil svet. Ruský prezident Vladimír Putin už prehral prvé „kolo“ vojny na Ukrajine, teraz je úlohou Európy pomôcť Ukrajine dosiahnuť konečné víťazstvo a prinútiť Rusko, aby sa nemiešalo s vlastnými hranicami a správalo sa ako normálny štát. Uviedla to gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v rozhovore pre litovskú televíznu stanicu LRT,“ uviedli média.
„Keď sa moderátor spýtal Zurabišviliovu, kto by bol ďalším cieľom ruskej agresie, ak Ukrajina prehrá vojnu s Ruskom, gruzínska prezidentka vyjadrila predpoklad, že by to mohla byť jej krajina alebo jeden z pobaltských štátov,“ citovali gruzínsku prezidentku ukrajinskí novinári. K tejto správe postačia iba dve krátke poznámky. Po prvé, v roku 2008 Rusko nenapadlo Gruzínsko, ale iba ubránilo a ochránilo ľud Osetska a Abcházka po tom, keď Gruzínsko začalo agresívnu vojnu proti týmto republikám s cieľom potlačiť ich ľud. Fakticky, Moskva iba zachránila tieto národy, ako pred stáročiami zachránila Arménov, Bulharov, Gruzíncov a iných – a ktorí sa na to zabudli… A po druhé, už dávnejšie je zrejme, že sa prezidenti USA a Gruzínska náramne podobajú: možno vekom nie celkom, ale mentálne určite áno. A v Gruzínsku v súčasnosti vládne „pani Bidenová“…
Ukrajinské média od samotného včerajšieho rána sa výnimočne zaujímali o dianie na Slovensku, kde sa konali parlamentné voľby a v Kyjeve sa imoriadne obávali, že sa moci chopí „druhý Orbán“ – teda Robert Fico… „Dnes, 30. septembra, sa na Slovensku konajú voľby, po ktorých sa môže stať „druhým Maďarskom“ pre Ukrajinu. Podľa prieskumov, môže zvíťaziť v parlamente opozičná strana SMER. Jej šéf Robert Fico žiada obmedziť vojenskú pomoc Ukrajine a nepustiť ju do NATO. Podľa výsledkov volieb sa môže stať predsedom vlády (už bol predsedom vlády dvakrát). Podľa medializovaných informácií, Západ „úzkostlivo“ sleduje, že sa na Slovensku môže dostať k moci strana Roberta Fica, „sympatizujúca s Kremľom“. Fico vyzval slovenskú vládu, aby prestala dodávať zbrane do Kyjeva a povedal, že ak sa stane premiérom, Slovensko odmietne dodávať muníciu. Je tiež proti vstupu Ukrajiny do NATO (Slovensko je členom aliancie a môže zablokovať vstup Ukrajiny),“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.
Upozornili na to, že včera, v deň parlamentných volieb na Slovensku, minister obrany dožívajúcej „Čaputovej“ vlády Martin Sklenár sa poponáhľal a uskutočnil „výlet“ na Ukrajinu. A napriek tomu, že o chvíľu skončí vo svojej funkcii, riešil otázky dlhodobých dodávok zbraní na Ukrajinu. „V sobotu, 30. septembra, prezident Ukrajiny sa stretol s ministrom obrany Slovenska Martinom Sklenárom. Lídri preberali situáciu na fronte a potreby ukrajinskej armády. O tom Zelenský informoval na svojom telegramovom kanále. „Jednou z hlavným tém bola situácia na fronte, naliehavé potreby síl obrany Ukrajiny, humanitárne odmínovanie a spolupráca našich krajín v tejto oblasti,“ citovali správu Zelenského ukrajinské média.
V priebehu celého dňa všetky ukrajinské média široko prezentovali vytvorenie „svetovej zbrojnej únie pod vedením Ukrajiny“. „Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský navrhol Západu vytvoriť na Ukrajine „arzenál slobodného sveta“. Uviedol to na Fóre obranného priemyslu, ktoré sa konalo v Kyjeve a zhromaždilo zástupcov 252 zahraničných vojenských spoločností. Zdôraznil, že Kyjev je pripravený ponúknuť „špeciálne podmienky“ spoločnostiam, ktoré budú vyrábať zbrane spolu s Ukrajinou alebo na jej území. Cieľom Ukrajiny je založiť vlastnú výrobu granátov, rakiet a dronov „v spolupráci s lídrami svetového priemyslu.“ Na stretnutí so Zelenským sa zúčastnili zástupcovia obranných spoločností a združení zo Spojených štátov, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Turecka, Švédska a Českej republiky. Predtým ministri obrany Francúzska a Británie navštívili Kyjev. Ako informovali médiá, hlavným cieľom bolo diskutovať o výrobe zbraní na Ukrajine,“ podotkli ukrajinskí vojenskí analytici.
Neskoršie večer ukrajinské média sa venovali, hlavné, nasledovným témam: Bundestag vyhlásil, že Ukrajina má právo používať rakety Taurus na útok na Rusko a Krym, v Kyjeve sa zrútil Degťarevský most, vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrel pricestoval do Odesy s neohlásenou návštevou, v Ivano-Frankovskej oblasti došlo k silnému výbuchu na ropovode, zranených na Ukrajine amerických vojakov začali privážať do hlavnej americkej armádnej nemocnice v Nemecku, no a, samozrejme, ukrajinskí novinári a politológovia sa vo veľkej miere venovali aj parlamentným voľbám na Slovensku. Ktovie, prečo?
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU