Mnohí európski analytici a médiá hlavného prúdu radi komentujú iniciatívy a rokovania skupín G7 a G20, poukazujú na ich význam a vplyv. Oveľa menej pozornosti však venujú zoskupeniu, ktoré pomaly, ale isto (ako božie mlyny) sa chystá predbehnúť vo všetkých dôležitých ukazovateľoch aj G7, aj G20.
Je to zoskupenie, ktoré u nás zriedkavejšie označujú ako BRIČJA (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika), ale častejšie, ako je to bežné na medzinárodnej scéne – BRICS (angl. BRICS – skrátene od Brazil, Russia, India, China, South Africa). Tak označujú významné hospodárske zoskupenie, ktoré sa iba prednedávnom objavilo na hospodársko-politickej „mape“ sveta, ale rýchlo smeruje na vedúcu pozíciu.
Prvýkrát označenie BRICS použila investičná banka Goldman Sachs v roku 2001, vtedy ešte ako BRIČ, angl. BRIC. Zoskupenie BRICS začalo ako združenie 5 krajín, ktorých prvé písmená tvorili skratku: Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika. BRICS založili v júni 2006 v rámci Petrohradského ekonomického fóra za účasti ministrov hospodárstva Brazílie, Ruska, Indie, Číny. Južná Afrika pristúpila k spolupráci až v decembri 2010 a stala sa členskou krajinou združenia 18. februára 2011.
Okrem samitov sa stretnutia konajú na úrovni ministrov zahraničných vecí, ministrov financií a ďalších. Od roku 2009 sa vlády krajín BRICS každoročne stretávajú na oficiálnych samitoch. Posledný 14. samit BRICS sa konal 24. júna 2022 prakticky v Číne. Spočiatku toto združenie vyzeralo formálne, nemalo veľký význam a málokto očakával, že bude mať veľké perspektívy. Rôznych spolkov je na svete neúrekom, lenže BRICS sa stalo ozaj významnou organizáciou.
V prvých rokoch to bola, povedzme, bežná činnosť. Zástupcovia krajín sa občas schádzali, rokovali, radili sa, rečnili, poukazovali na to, že je potrebné komunikovať, usilovať sa o spoluprácu a rozvoj. Ale na začiatku to bolo takmer všetko. V ostatných rokoch však BRICS dostal „druhý dych,“ toto združenie začalo rýchlo získavať politickú a potom aj hospodársku váhu. V súčasnosti sa o BRICS hovorí čoraz častejšie. A často v kontexte protiváhy hegemónie Spojených štátov a Európskej únie.
Celková rozloha členských krajín BRICS je 39 746 220 štvorcových kilometrov a celkový počet obyvateľov sa odhaduje na približne 3,21 miliardy ľudí, čo je asi 26,7 % svetového povrchu a 41,5 % svetovej populácie. Štyria z piatich členov patria z hľadiska počtu obyvateľov, rozlohy a HDP medzi desať najväčších krajín sveta, s výnimkou Južnej Afriky, ktorá je v oboch ukazovateľoch na dvadsiatom treťom mieste.
V dôsledku zvýšenia autority a vplyvu sa zvýšili aj vyhliadky zúčastnených štátov. V dôsledku toho sa čoraz viac krajín chce stať členmi BRICS. Tu je zoznam štátov, ktoré už požiadali o členstvo v BRICS alebo to plánujú: Irán, Alžírsko, Turecko, Bielorusko, Indonézia, Egypt, Nigéria, Argentína, Mjanmarsko, Bangladéš, Sýria, Thajsko, Kazachstan, Spojené arabské emiráty, Mexiko, Venezuela, Nikaragua, Kambodža.
V každom prípade, ak zhromaždíme všetky tieto krajiny, potom bude BRICS predstavovať 60 – 70 % globálneho HDP, čo je viac ako všetky krajiny G7 dohromady (USA, Británia, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, Taliansko, Kanada). BRICS bude tiež patriť: absolútna väčšina svetovej populácie, viac ako polovica rozlohy pôdy, až 80 % všetkých prírodných zdrojov (vrátane uhľovodíkov, kovov, vody, biologických zdrojov atď.)
Bez nadhodnotenia sa dá povedať, že je to veľmi silná organizácia, ktorá už v súčasnosti má veľkú váhu a navyše má obrovské perspektívy a potenciál. Predstavuje dokonca silnejšiu organizáciu ako Spojené štáty po druhej svetovej vojne: vtedy sa viac ako 50 % svetového priemyslu sústredilo v Spojených štátoch.
Dokonca, ak si predstavíme utopistický scenár, že sa k BRICS už nikto iný nepripojí (čo je absolútne vylúčené a nemôže sa stať), aj v súčasnom stave je BRICS už dosť porovnateľným konkurentom G7 a o niekoľko rokov, vzhľadom na pokles sily a vplyvu G7 a hospodársky a politický rast východu, BRICS sa určite stane hospodárskym a politickým lídrom planéty. To vo všeobecnosti vysvetľuje, prečo Spojené štáty bojujú s Čínou, Ruskom a Iránom. Ďalšia v poradí je India, s ktorou sa zrejme chystajú pohádať, a ako tvrdia svetoví analytici, to sa môže stať koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.
Avšak nezávisle od toho, BRICS sa postupne stáva lídrom v hospodárskej oblasti a onedlho môže predbehnúť Spojené štáty a G7 aj v ostatných oblastiach. Určite to nenapomôže zlepšeniu vzťahov USA, EÚ a G7 s Čínou, Ruskom, Brazíliou, Iránom a mnohými ďalšími štátmi, ktoré začínajú aktívne spolupracovať s BRICS. Nič sa nedá robiť: jednopolárny svet končí, vzniká pestrejší a lepší mnohopolárny svet. A BRICS je v tomto zmysle svetielkom na konci tunela a svieti čoraz jasnejšie a žiarivejšie.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Takže krízou Západu ľudská civilizácia nekončí.