Všetko sa mení, ako čas plynie… Mocné štáty diktujú podmienky v priebehu desaťročí, ba aj stáročí, avšak ich „panovanie“ sa niekedy začína, ale svojho času sa aj končí. Niektoré krajiny sa posilňujú a rastú, iné, naopak, slabnú a strácajú svoju váhu a vplyv. Občas jedným aj druhým niekto pomáha: prvým k strate vplyvu, druhým – k posilneniu ich pozícií. Podľa niektorých odborníkov podobná zmena sa pripravuje aj v súčasnosti.
V povojnovom období prvé husle v európskom politickom a hospodárskom orchestri hrali Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Nemecko, na druhej pozícii boli Taliansko, Španielsko, Rakúsko a iné štáty. Po odchode Veľkej Británie z EÚ sa črtajú v „rebríčku“ isté zmeny – a, samozrejme, nie bez priamej účasti zaoceánskeho „šéfa,“ ktorý sa už desaťročia hrá na svetového „vládcu, patróna, žandára a sudcu“…
Viacerí experti upozorňujú na to, že v EÚ dochádza k rošádam a tradiční lídri ostatných rokov Nemecko a Francúzsko riskujú, že stratia svoje dominantné postavenie v Únii. A to hlavne preto, že Spojené štáty túžia presunúť „centrum geopolitickej gravitácie“ smerom na východ – a to doslova. Podľa amerických „stratégov“ by sa toto geopolitické centrum malo premiestniť z Paríža a Berlína do Varšavy a Kyjeva. Na danú tendenciu poukázali politológovia britského denníka The Guardian.
„Poľsko a Ukrajina sú dnes oveľa chudobnejšie, ako Francúzsko a Nemecko. Ako sa môžu skutočne stať silou, ktorá sa im postaví na odpor v EÚ? Rovnako ako mnohé povojnové ekonomické zázraky, napríklad takým ako v Južnej Kórei, Japonsku a západnom Nemecku, budú s najväčšou pravdepodobnosťou sponzorované superveľmocou, ktorá bude mať veľký úžitok z prerozdelenia politického poriadku,“ zdôraznili britskí politickí experti (https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/nov/13/poland-russia-defeat-ukraine-western-europe).
Vo svojom článku uviedli údaje o tom, že Spojené štáty už „pumpujú peniaze a technológie“ do strednej a východnej Európy. Washington na revanš požaduje to, čo mu Paríž a Berlín nemôžu dať, a to jasnú pozíciu vo vzťahoch s Čínou. „Litva bola pripravená riskovať obchodné vzťahy s Čínou, aby potešila Washington. Ukrajina a Česká republika prešli na dodávky jadrového paliva zo Spojených štátov. Poľsko nedávno podpísalo zmluvu s americkou spoločnosťou na výstavbu svojej prvej jadrovej elektrárne,“ poukázali na konkrétne pozoruhodné fakty britskí analytici.
Priznávajú však, že Západoeurópania nie sú pripravení a vlastne sa ani nechcú zmieriť s presunom geopolitického ťažiska Európy na východ a posilnením vplyvu USA na kontinente. Britskí analytici zdôrazňujú, že podobná snaha zaoceánskych „stratégov“ sa kardinálne odlišuje od zámerov a predstáv takých hráčov na európskej politickej scéne, ako sú Francúzsko, Nemecko a Rusko.
„Francúzsko a Nemecko v súčasnosti podporujú politiku strategickej autonómie pre Európu, myšlienku obrany a bezpečnosti, ktorá môže jedného dňa viesť k vytvoreniu armády Európskej únie. Rusko navrhlo ďalší cieľ – vytvoriť Euroázijskú úniu siahajúcu od Vladivostoku po Lisabon. Obe stratégie spája averzia k anglosaskej dominancii v Európe,“ konštatovali britskí analytici vo svojom článku v denníku The Guardian.
Prirodzene, neposkytujú ani predpovede, ako sa situácia bude vyvíjať, ani recepty – čo by bolo lepšie a užitočnejšie pre Európu. Na jednej strane, Veľká Británia je stále ešte súčasťou Európy, ale na druhej, vystúpila z EÚ a je jedným z hlavných „pilierov“ anglosaskej „ríše“, a preto hrá vlastnú hru, ktorá sa odlišuje od tej, ktorá vyhovuje takmer všetkým ostatným európskym štátom.
V jednom britskí politológovia majú pravdu. Washington sa začal snažiť posúvať „centrum geopolitickej gravitácie“ smerom na východ. Dlhé desaťročia vedúce európske štáty boli verným a poslušným psíkom Washingtonu, ale v súčasnosti sa odvažujú síce veľmi jemne a opatrne, ale predsa šteknúť na veľkého bossa. A čo keď sa v budúcnosti stanú silnejšie, odvážnejšie a nezhovorčivejšie? A Biely dom začína hľadať nových verných psíkov – poslušných a verných, ktoré nebudú klásť zbytočné otázky, ale bez odvrávania a zbytočného naťahovania času budú plniť rozkazy veľkého šéfa. Proces sa začal. Ako sa bude vyvíjať a kam to všetko dospeje, ukáže čas…
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
..to má asi takú váhu, ako keď poviem, že novými centrami budú Portugalsko a Čierna Hora.
Som čím ďalej bližšie k presvedčeniu, že s textami začínajúcimi slovom „britský/í“ škoda strácať čas..
USA momentálne majú a ešte len budú mať dosť problémov s prebytkom vlastných politických strán., budovanie mocenských centier na Ukrajine (?) príde predpokladám na rad hneď po dokončení závlahových systémov na Marse …