V Európe sa po neúspešných pokusoch o uvalenie embarga na ruskú ropu z dôvodu pozície Maďarska hovorí o novom dátume, kedy bude možné toto rozhodnutie prijať. Zdroje z Bruselu sa domnievajú, že sa o tom bude rokovať na samite EÚ 30. – 31. mája. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na európskych diplomatov.
Ministri zahraničných vecí štátov EÚ 16. mája nedokázali odblokovať veto týkajúce sa zákazu dodávok ruskej ropy. Podľa podpredsedu Európskej komisie a Vysokého predstaviteľa Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrela sa to stalo pre vážne nezhody medzi krajinami. Mnohí európski politici a diplomati označujú jediného „vinníka“ – Maďarsko.
Lotyšský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis tvrdí, že z tohto dôvodu je Európska únia rukojemníkom Budapešti. Maďarské úrady však v reakcii poukazujú na to, že nemôžu odmietnuť dodávky ruskej ropy, pretože v tomto prípade bude hospodárstvo krajiny čeliť vážnym problémom. Podotýkajú, že ak Európska únia vytrvalo zamýšľa uvaliť embargo na dodávky ruskej ropy, potom by Brusel mal ponúknuť Budapešti vhodné riešenie problému.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v rozhovore pre španielske noviny El Pais uviedol, že štát bude potrebovať 750 miliónov eur, aby sa mohol vzdať ruskej ropy. Tvrdí, že to bude mimoriadne ťažké. Po prvé, kapacity ropných rafinérií sú určené na pohonné hmoty z Ruskej federácie. Na spracovanie iných typov bude potrebných asi 550 miliónov eur a potrvá to asi štyri roky. Po druhé, na nahradenie ruského ropovodu bude potrebné rozšíriť kapacitu ropovodu Jadranského mora – a to je ďalších 200 miliónov eur. Maďarský minister podotkol, že nevie, ako dlho bude takáto práca trvať.
V Bruseli vyhlásili, že Európska komisia je pripravená pomôcť Maďarsku znížiť jeho závislosť od ruského paliva. Napríklad je ochotná financovať stavebné práce na ropovode. Josep Borrel však ubezpečuje, že členské štáty EÚ sa napriek odporu Maďarska budú môcť dohodnúť na ropnom embargu proti Rusku.