Áno, v určitých prípadoch je to to najlepšie, čo môže človek urobiť. Lenže mlčať sa nedá donekonečna a určite nie v dnešných chaotických časoch k závažným problémom, ktoré musíme dennodenne riešiť. Nesmieme mlčať k tomu, čo sa deje v spoločnosti, politike, ale ani ekonomike a tvrdiť, že nás to nezaujíma. Je našou povinnosťou voči sebe, ale aj voči blízkym a spoločnosti poukazovať na zlo, ktoré nám v nemalej miere dávkujú naši politici na popud Bruselu či zámoria.
Po prevrate sa v spoločnosti ujala podlízavosť, absencia morálky, bezcharakternosť, agresivita, fanatizmus, zbabelosť, atď. a paradoxne aj nešvár byť všade a so všetkými zadobre. Sme svedkami toho, ako sa navzájom tolerujú, a dokonca snažia spolupracovať odvekí a nezmieriteľní ideologickí, ale aj ekonomickí nepriatelia.
Bežní občania sú za vyše tridsať rokov z klamstiev politikov za obrovskej podpory novinárov totálne dezorientovaní a stali sa z nich buď nekritickí fanatici lídrov jednotlivých strán, alebo dokonale ľahostajní ľudia odmietajúci zaujať akékoľvek stanovisko k dianiu v spoločnosti, takže v konečnom dôsledku vôbec nechápu, čo sa okolo nich vlastne robí.
Nemienim zase hovoriť o tom, že u nás neexistuje žiadna ľavica a žiadna pravica, rovnako ako ani koalícia a opozícia. Všetky strany bez rozdielu a všetci politici sú prokapitalistickí, preferujúci naše členstvo v EÚ i NATO, nech už populisticky deklarujú v predvolebnej kampani čokoľvek a všetci bez výnimky slúžia nepriateľom slovenského národa.
Vďaka fanatizmu niektorých výrečnejších spoluobčanov, nedostatočnému vzdelaniu i naivite iných, sa čoraz rýchlejšie točíme v špirále smerujúc k vlastnému zániku. Práve preto už nesmieme mlčať, musíme ľuďom vysvetľovať zámery EÚ, WHO a ďalších medzinárodných ustanovizní, ale aj populárnym spôsobom vysvetľovať širokej verejnosti politologické pojmy tak, aby ľudia neboli tak ľahko ovplyvniteľní, ako sú dnes. Ak sa chceme pohnúť ďalej a nielen neustále zbytočne diskutovať, mali by sme sa v našich postojoch zbaviť alibizmu, akčnejšie myslieť a hlavne začať konať. Taktiež by bolo potrebné prestať tolerovať a dávať priestor ku komunistom a socializmu nepriateľsky naladeným ľuďom, teda ak sa im nechceme prispôsobiť.
Končí nám globalizácia, nastupuje tvrdý fašizmus, prebieha deindustrializácia, hrozí nám obrovská celosvetová hospodárska kríza a s ňou príde neskutočná bieda a hlad. Budeme sa len tak prizerať alebo konečne sa odhodláme k vlastnej záchrane?
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Áno… dezilúzia z politických elít, médií atď. je pochopiteľná. Teraz pôjde o to, do čoho sa pretaví táto nespokojnosť. Či do aktivity, alebo do tradičnej urazenosti, ústiacej do trucovitej nečinnosti.
Mám navyše pocit, že tieto voľby budú možno poslednými, kde sa ešte bude dať vhodením volebného lístka niečo zmeniť. Ďalšie alternatívy budú potom len ťažšie.
A ide naozaj o veľa. Okrem iných, dôležitejších vecí aj o zachovanie zvyškov štátnej suverenity Slovenska (reálnej, nie formálnej suverenity bantustanu, ktorú sa nám nik vziať nechystá). Pretože Impérium pritvrdzuje. Spomeniem len ďalšiu vlnu šialenstva s nanucovaním migrantov východným krajinám EU. Alebo choromyseľný nápad so zákazom vykurovania plynom. A podobné „perly ducha“ z bruselskej dielne. Ak neprekonáme našu tradičnú letargiu, skončíme ako treťotriedni obyvatelia kolónie.
Každému, kto sa aspoň trochu zaujíma o dianie v spoločnosti je dnes jasné, že sociálno-ekonomické, politické ako aj bezpečnostné podmienky života bežného občana, t.j. občana ktorý žije len z biednej mzdy za svoju prácu, či dôchodku sa dnes rapídne zhoršujú.
Čiastočne súhlasím s autorkou, že pokiaľ máme na mysli politické strany, ktoré majú akú takú šancu sa dostať do parlamentu, tak tieto nereagujú vo svojich volebných programoch na zhoršujúce sa podmienky nášho života nejakými zásadnými zmenami. Určitou výnimkou, aspoň podľa mojich vedomostí je strana Republika, ktorá má vo svojom volebnom programe požiadavku vrátiť EÚ k čisto hospodárskemu združeniu suverénnych štátov a rovnako považuje NATO za prežitú organizáciu, odmietajú jej agresívnu politiku a požadujú neutralitu Slovenska. Realizácia uvedených bodov programu by nezmenila kapitalistickú povahu našej spoločnosti, ale by zabránila tomu, aby sme boli vtiahnutý do vojny proti Rusku a rovnako by nás zbavila nutnosti, podriaďovať sa nezmyselným rozhodnutiam EÚ. V uvedenom smere napríklad volebný program Smeru nedáva žiadnu záruku k tomu, že sa nedostaneme do vojny s Ruskom, pretože naďalej je oddaný NATO ako aj transatlantickému spojenectvu a rovnako nás neochráni pred hlúposťami EÚ, o ktorej tvrdí, že je dnes len „zle“ riadená.
Strany, ktoré majú vo svojom programe odstránenie kapitalistického systému, t.j. strany KSS ako aj Socialisti.sk nemajú takú politickú podporu občanov, aby mohli niečo zásadné zmeniť.
Na uvedenom základe je už dnes jasné, že po voľbách sa nič podstatné nezmení a čiastočné zlepšovanie niektorých podmienok nášho života bude len dočasným oddychovým časom pred nástupom ešte ostrejších sociálno-ekonomických a politických problémov.
Súhlasím s autorkou, že v danej situácii by mali ľavičiari konať, otázkou je „Čo robiť?“ Za súčasného stupňa politickej uvedomelosti občanov, za súčasného stupňa uvedomelosti samotnej ľavice, za súčasného stupňa mediálnej moci buržoázie by jadrom volania po „konaní“ mala byť snaha sa konečne organizovať, v prvom rade do diskusných združení, v rámci ktorých by sa museli vyjasniť rozdielne pohľady na celý rad otázok ľavicovej politiky a hlavne by sa mal vyjasniť ako strategický cieľ ľavice, ako aj praktické ciele politiky opierajúce sa jednak o strategický cieľ a jednak o konkrétne podmienky jeho realizácie.
Aj diskusia na týchto stránkach ukazuje, že zástancovia ľavice sa v mnohých a to aj podstatných otázkach odlišujú a z toho plynie aj nutnosť prvého kroku, vytvoriť diskusnú skupinu a v jej rámci si vyjasniť základné otázky ľavice k dnešným pomerom, nájsť ideovú jednotu, bez ktorej je uvedomelé praktické konanie nemožné.
Je jasné, že aj v prípade úspešného ustavenia nejakej diskusnej skupiny, by cesta k jej premene na politickú organizáciu nebola krátka.
Sú tu samozrejme aj možnosti vstupu do KSS alebo vstupu do strany Socialisti.sk a z ich pozícii, a spolu s nimi sa snažiť o kvalitatívnu premenu spoločnosti. Z môjho subjektívneho pohľadu však z dnešných pozícií KSS nie je možné bojovať za komunistickú spoločnosť a pozícia strany Socialisti.sk sa z môjho pohľadu opiera o Marxovu ideu komunistickej spoločnosti, veľmi nejasne až „hanblivo“.
Čo robiť?
Autorka dáva návod slovami“ Nesmieme mlčať, musíme ľuďom vysvetľovať zámery EÚ, WHO a ďalších medzinárodných ustanovizní, ale aj populárnym spôsobom vysvetľovať širokej verejnosti politologické pojmy tak, aby ľudia neboli tak ľahko ovplyvniteľní, ako sú dnes.“
Konať nemožno bez ľudí.
Zatiaľ len informovať, diskutovať, organizovať sa, spájať ľavicovo zmýšľajúcich. Komunisti nemú byť sebastrední, musia vo voľbách pomôcť poraziť strany, ktoré ohrozujú mier /PS, KDH, SaS, Modrí, Sme rodina, Demokrati, OĽANO/ a strany, ktoré s nimi koketujú. To je téma blížiacich sa volieb, ostatné potom /môj názor/.🕊️