(SITA) – Slovenské cementárne v minulom roku po prvý raz prekročili hranicu 70 % v zhodnocovaní alternatívnych palív. Nahradili tak 70,5 % fosílnych palív tuhým alternatívnym palivom vyrobeným z nerecyklovateľného odpadu. Ten by inak končil na skládkach, kde by po istom čase začal produkovať metán, skleníkový plyn až 40-násobne škodlivejší ako CO2. Zväz výrobcov cementu SR o tom vo štvrtok informoval s tým, že domáce cementárne sa tým definitívne zaradili medzi najekologickejšie závody vyrábajúce cement na svete.
V uplynulom roku cementárne na Slovensku zhodnotili viac ako 390-tisíc ton tuhých alternatívnych palív (TAP) a dosiahli ich spomínaný podiel na celkovom palivovom mixe. To predstavuje medziročný nárast o viac ako 4 %. V procese výroby cementu ušetrili 220-tisíc ton uhlia, čo významne znižuje uhlíkovú stopu výroby cementu. Spolu s rakúskymi, českými a nemeckými závodmi sa už aj slovenské cementárne dostali medzi svetovú špičku vo využívaní alternatívnych palív, pričom sú už dlhodobo nad priemerom Európskej únie približne o 15 %.
„Takýto výsledok len potvrdzuje našu ambíciu byť medzi najlepšími a hlavne najekologickejšími cementárňami na svete. Je to pre nás veľký úspech, ktorý nás posúva bližšie k nášmu ultimátnemu cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050,“ povedal výkonný riaditeľ Zväzu výrobcov cementu SR Rudolf Mackovič. Odpad je podľa neho surovina, ktorá musí prejsť procesmi triedenia a mechanickej úpravy na špecializovaných linkách. „Tento typ výroby, ako napríklad v Pezinku, či plánovaná linka na východe Slovenska pri Turni nad Bodvou, bude jedným z kľúčov k riešeniu tak významného problému, aký Slovensko momentálne má so skládkovaním odpadu.“ dodal Mackovič.
Množstvo vyprodukovaného odpadu na Slovensku vzrástlo od roku 2010 takmer o 17 % a jeho energetické zhodnocovanie v cementárňach je podľa zväzu jedným z najlepších riešení, ako sa vysporiadať s nelichotivou nálepkou Slovenska ako „skládkovej veľmoci“.
Zväz výrobcov cementu SR zastupuje troch výrobcov cementu a slinku – Danucem, Cemmac a Považská cementáreň, ktorí spolu prevádzkujú štyri cementárne, tri štrkovne, päť kameňolomov a 28 betonární. Poslaním zväzu je presadzovať zameranie na kvalitu stavebných materiálov založených na využití cementu, informovať odbornú a širokú verejnosť o prínose ich využitia pre rezidenčnú výstavbu aj cestnú infraštruktúru.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU