17. november sme si dlhé roky pripomínali ako Medzinárodný deň študentov na počesť umučených, zastrelených, ale aj odvlečených študentov do koncentračných táborov.
Od 17. novembra 1939 sa na dlhé roky až do oslobodenia zatvorili brány všetkých vysokých škôl v protektoráte Čechy a Morava ako odpoveď nacistov na študentské protesty proti fašizmu. V ten deň bolo po mučení v Prahe popravených deväť študentských vodcov a viac než tisícdvesto študentov deportovaných do koncentračných táborov.
Ja môžem ľuďmi, ktorí pripravili puč na tento významný deň a tak hrubo pošliapali pamiatku na mladých bojovníkov proti fašizmu, len hlboko pohŕdať. Medzinárodný deň študentov zámerne upadol do zabudnutia a už roky nám v tento deň pripomínajú, že máme jasať, lebo sme sa stali súčasťou demokratického sveta. Toho sveta, ktorý roznáša demokraciu do vzdorujúcich štátov vojenskými bagančami a humanitárne bombarduje civilistov.
(Video: youtube.com/c/pametnaroda)
Ja nejasám. Tíško si pripomeniem utrpenie protektorátnych študentov a slzy sa mi tisnú do očí pri pomyslení na budúcnosť súčasných študentov. Na námestiach 17. 11. 1989 sme prišli o všetko – o slobodu, prosperitu, svojbytnosť a nielen o štátnosť, ale aj o celý štát. Boli sme takí hlúpi, že sme sa ani nebránili, a preto sa tomuto prevratu hovorí Nežná či Zamatová revolúcia.
V ľuďoch prevládla naivita, chamtivosť a dodnes aj pretrváva. Všetci sú zahľadení sami do seba, iným nepomôžu ani s maličkosťou a divia sa, že nikto nie je ochotný pomôcť im. Každý sa snaží toho druhého nielen oklamať, ale i okradnúť a to všetko s požehnaním štátu. Stratili sme akékoľvek morálne zábrany a zlo sa nám dostalo pod kožu. Väčšinu ovládla pýcha, arogancia a neskutočná hlúposť, ktorú zakrývajú pseudohumanitou a charitou.
Za tridsaťtri rokov sa mnohí prepadli do neskutočnej chudoby. Desaťtisíce z nás prišli o strechu nad hlavou a hladujú. Státisíce žijú na okraji biedy a hoci maximálne so všetkým šetria, sú odkázaní na charitu. Ľudia žijú zo dňa na deň a nevedia, čo bude zajtra, pozajtra. Nevedia, či budú mať zamestnanie, či ich v prípade potreby ošetria alebo či dokážu aj naďalej hradiť svoje záväzky.
A ako štát sme tiež nedopadli dobre. Stali sme sa nesebestačnou kolóniou s bábkovými vládami. Z plne rozvinutého, bohatého a sebestačného štátu sme sa zo šiestej priečky na svete dostali za tri desaťročia na chvost rozvojových štátov.
Čo si máme podľa súčasných mocipánov 17. novembra pripomínať? Demokraciu, ktorá nás zrazila na kolená a urobila z nás nesvojprávnych otrokov?! Ja osobne by som aj naďalej dávala prednosť láskavej diktatúre proletariátu, životu v mieri a pohode a 17. novembra by som si spomienkou uctila len pamiatku študentov padlých v boji proti fašizmu.
(Video: jaffarski/Televízne noviny/České televize/youtube.com)
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Dnes to už vieme. Vtedy nás azda „práškovali“.
od A po Z s obsahom clanku suhlasim a je uz roky mojou osobnou hanbou ako som sa v tom case ako 42 rocny „stary“ somar nechal nachytat…
..mám to podobne, hoci som bol vtedy ešte len mladý somár.
Nech je nám útechou, že by sme boli sotva niečo zmenili ..
.. boli by vtedy tie potrebné davy snáď zostavili aj zo samých Šmídov , keby na to prišlo ..
A teraz nám chýba rozum aj láska!
Dobrý text!❤️
P.S.
Pán Adam, tatko, prečo si nadávate?
Zločinec nie je ten, kto sa dal zmanipulovať, ale ten, kto manipuloval a manipuluje. A všimnite si: Kňažko, Budaj, Vašaryová… žiadna sebareflexia.🤢
..je to o osobnom nastavení, pani Slávka.
Nie sme améby , sme ľudia. Tvoríme spoločenstvo , či sa to niekomu práve hodí, alebo nie. Aj ten pustovník niekde v jaskyni ho s nami tvorí.
Myslím, že aj v nami uznávanom právnom a morálnom systéme je zakotvené, že zlo nepácha iba ten, kto inému činí príkorie, ale aj ten, kto takému konaniu nezabráni ..
Ja sa tej spoluzodpovednosti nezbavujem.
Tatko, kto nerobí chyby?
Čínske príslovie: „Kto neuzná vlastnú chybu, robí ďalšiu chybu“.
Vy ste chybu uznali, tým ste ju zmazali.❤️