Ďalekosiahla agenda čínskej diplomacie upevňuje priateľské vzťahy s mnohými lídrami rozvojových krajín po celom svete, podporuje nové rozvíjajúce sa trhy a podpisuje dohody o vzájomnej spolupráci v zmysle čínskeho kréda ekonomickej diplomacie „win-win“. Obojstranne výhodné dohody sú v priamom protiklade k metódam, akými budujú vzťahy s rozvojovými krajinami USA a západná Európa. Čína rozširuje okruh svojich priateľských štátov pragmatickou spoluprácou a usiluje sa upevniť ekonomický rast a stabilitu rozvojových krajín tzv. globálneho Juhu s cieľom budovať mierovú agendu a prosperitu na celom svete.
Uplynulý týždeň sa niesol v znamení diplomatických úspechov Čínskej ľudovej republiky. Do Číny pricestovali prezident Zambie Hakainde Hichilema a premiér Kambodže Hun Manet. Počas návštevy prezidenta Zambie sa predstavitelia tohto afrického štátu dohodli s Čínou na komplexnom strategicko-kooperatívnom partnerstve. V súvislosti s Kambodžou hovoria čínske vládne denníky o kontinuálnom budovaní a konsolidovaní pevného priateľstva.
S prezidentom Zambie Si Ťin-pching vyzdvihol niekoľko generačnú dobrú spoluprácu a spomenul, že železnica medzi Tanzániou a Zambiou sa stala symbolom čínsko-afrického priateľstva.
Návšteva Hun Maneta v Pekingu mala symbolický význam najmä preto, že išlo o prvú zahraničnú cestu nového kambodžského premiéra na bilaterálnej úrovni po tom, ako prevzal svoj úrad. Za uplynulých 65 rokov udržiavali tieto dva štáty železné priateľstvo (tzv. ironclad friendship), ktoré charakterizuje vysoká miera vzájomnej dôvery, čínsky egalitaristický prístup v duchu „rovného k rovnému“, rešpektovanie štátnej suverenity, rozvoj ekonomických a bezpečnostných strategických záujmov.
Okrem návštevy prezidenta Zambie a premiéra Kambodže sa v Číne počas uplynulých týždňov zišli tiež politickí lídri ďalších rozvojových krajín. Prezident Si Ťin-pching sa stretol s prezidentom Venezuely Nicolasom Madurom, s ktorým sa dohodol na rozvíjaní strategických bilaterálnych vzťahov „do každého počasia“ (tzv. all-weather strategic partnership).
Tieto diplomatické aktivity podčiarkujú skutočnosť, že čoraz viac rozvojových krajín začína formovať vlastnú, autonómnu diplomaciu, nezávislú od USA a ich západných spojencov. Kolektívny Západ je vnímaný v týchto rozvojových krajinách ako zlovoľný aktér, ktorý sa snaží ovládať slabších spojencov na ich úkor v duchu egoisticky zameranej diplomacie, prinášajúcej výhody len jednej strane. Čínska ľudová republika je v medzinárodnom prostredí globálneho Juhu vnímaná ako bezpečný prístav a hrádza proti kapitalistickej pauperizácii a vykorisťovaniu štátov zo strany kolektívneho Západu.
„Železné priateľstvo“
Počas stretnutia Si Ťin-pchinga s premiérom Kambodže Hun Manetom Čína deklarovala pevnú podporu rozvoja Kambodže v súlade s jej národnými požiadavkami a podmienkami. Kambodžských predstaviteľov uistili, že s nimi budú udržiavať pravidelnú strategickú komunikáciu a vymieňať si vzájomné politické skúsenosti a zručnosti.
Hun Manet vyhlásil, že Čínu navštívil ako prvú destináciu počas svojho funkčného obdobia preto, aby vyjadril hlavný zámer novej kambodžskej vlády a jej zahraničnej politiky – udržiavať a prehlbovať priateľské vzťahy voči Číne. Zo všeobecnejšieho hľadiska vyjadruje Manetova návšteva dôležitý trend smerovania zahraničnej politiky Kambodže a jej pragmatickej spolupráce s Čínou, ktorá prináša krajine ekonomickú prosperitu a hospodársky vývoj. Model priateľstva týchto dvoch krajín vyzdvihujú ako exemplárny model kooperácie rozvojových krajín viacerí odborníci vrátane Gu Jiayuna z Centra pre kambodžské štúdie na Pekinskej univerzite zahraničných štúdií a Shen Shishuna z Čínskeho inštitútu medzinárodných štúdií.
Čína poskytuje Kambodži pokročilé priemyselné technológie a pomáha jej budovať infraštruktúrne konštrukcie v menej rozvinutých regiónoch. Uzatvorenie „železného priateľstva“ predpokladá aj úzku spoluprácu v oblasti medzivládnej koordinácie, za účelom ktorej sa zriaďuje aj špeciálna komisia na výmenu informácií. Jej hlavným cieľom má byť implementácia nového akčného plánu a budovanie čínsko-kambodžskej komunity so zdieľanou budúcnosťou. Si Ťin-pching taktiež vyzdvihol potrebu ďalej rozvíjať čínsko-kambodžský kooperatívny rámec Diamantového hexagónu, budovať Priemyselný rozvojový koridor a Koridor rýb a ryže.
Manet povedal, že Kambodža oceňuje čínsku dlhodobú stratégiu rozvoja kambodžskej ekonomiky a spoločnosti. Kambodžská vláda je pripravená rozvíjať spoluprácu s Čínou v rámci Novej hodvábnej cesty (Belt and Road), ktorá zahŕňa bilaterálnu spoluprácu v oblastiach priemyslu, poľnohospodárstva, investícií, kultúry a ďalších oblastí tvoriacich projekt Diamantového hexagónu.
Odborníci na čínsku zahraničnú politiku uvádzajú, že USA v poslednom čase zintenzívňujú aktivity v oblasti budovania proti-čínskych aliancií v regióne východnej a juhovýchodnej Ázie. Druhá Manetova zahraničná cesta je naplánovaná do sídla OSN v New Yorku, v ktorej bude pravdepodobne vystavený proti-čínskym iniciatívam a ponukám rozvíjať strategické partnerstvá aj so Západom. Vzhľadom na pevné a dlhodobo intenzívne rozvíjané vzťahy Kambodže a Číny je však nepravdepodobné, že by Západ na čele s USA dokázal vraziť klin medzi týchto dvoch tradičných spojencov.
Vyzdvihnutie bilaterálnych väzieb
Počas stretnutia s prezidentom Zambie Hichilemom Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína pristupovala k rozvoju vzťahov s touto africkou krajinou vždy z hľadiska dlhodobej a strategickej perspektívy. Čína plánuje intenzívnu spoluprácu so Zambiou v rámci projektu Novej hodvábnej cesty, predovšetkým v oblastiach budovania infraštruktúry, rozvoja poľnohospodárstva, ťažby nerastných surovín, budovania zdrojov čistej energie a celkovej rozvojovej revitalizácie krajiny vrátane digitalizácie štátnej správy a komunikačnej infraštruktúry. V tomto smere pracuje Čína na tom, aby sa kvalitné produkty zo Zambie mohli bezproblémovo dovážať na čínske trhy. Čínski podnikatelia majú silnú podporu vlády, aby mohli investovať v Zambii a rozvíjať tak vzájomnú kooperáciu na princípe vzájomnej výhodnosti podľa modelu win-win spolupráce.
Čínsky prezident sa tiež vyjadril o kolektívnom vzostupe rozvojových krajín a ich rastúcom vplyve v medzinárodnom prostredí, ktorý sa v súčasnosti stal nezvrátiteľným trendom. V duchu rozvoja nového medzinárodného prostredia a kultúry medzinárodných vzťahov Si Ťin-pching vyzdvihol potrebu posilňovať solidaritu a koordináciu medzi Čínou a Zambiou, ako aj potrebu budovať úprimné multilaterálne vzťahy, založené na princípoch spravodlivosti a medzinárodnej férovosti. Hichilema na druhej strane zdôraznil, že rozvoj Číny prispieva k rozvoju krajín globálneho Juhu, zvyšuje ich prestíž v medzinárodných vzťahoch a podporuje rozvoj spravodlivejšieho a racionálnejšieho medzinárodného poriadku. Ako poznamenáva profesor Song Wei zo Školy medzinárodných vzťahov a diplomacie, pomoc Číny umožní Zambii naplniť ciele jej agendy udržateľného rozvoja do roku 2030 a taktiež urýchli zotavenie ekonomiky z následkov pandémie COVID-19.
V posledných týždňoch sme boli svedkami frekventovaných interakcií na vysokej štátnickej úrovni medzi Čínou a africkými krajinami, ktoré sa začali návštevou Si Ťin-pchinga v Južnej Afrike a stretnutím s africkými lídrami až po návštevu prezidenta Beninu v Číne začiatkom septembra. Tieto diplomatické aktivity predstavujú priamu odpoveď na snahy západných štátov pokračovať v ich bezohľadnom neokolonializme a výmysloch, ktoré rozširujú prostredníctvom naratívu o čínskej „dlhovej pasci“. Čínski analytici poznamenávajú, že Západ sa snaží vedome marginalizovať a bagatelizovať rozvoj čínsko-africkej spolupráce.
Afrika čelí náročnej úlohe hospodárskeho zotavenia. Pre mocenské boje a nestabilitu – najmä v regióne západnej Afriky – potrebuje kontinent pomoc Číny viac než kedykoľvek v histórii. Čína ako člen zoskupenia BRICS disponuje mechanizmami, ktoré môžu prispieť k rozvoju krajín globálneho Juhu a viesť globálnu vládu k väčšej ústretovosti voči nim.
Čínska diplomacia sa rýchlo spamätala z pandémie a v súčasnosti vystupuje ako aktívna a pozitívna sila vo svete. Čína predstavuje najsilnejšiu rozvojovú krajinu na svete a zohráva dôležitú úlohu v rozvoji globálneho Juhu. Zohráva kľúčovú úlohu vo viacerých medzinárodných inštitúciách a zoskupeniach, akými sú BRICS, Šanghajská organizácia pre spoluprácu a G20.
Zdroj: Global Times https://www.globaltimes.cn/page/202309/1298282.shtml
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Cina do toho, ukazte svetu ze perspektiva sveta spociva v komunistickom rezime…nikdy som komunista nebol ale takto to vidim…