Na ukrajinských frontoch, aj napriek zlému počasiu, ruské jednotky pokračujú v ofenzívnych operáciách v okolí Bachmutu, Andrejevky, Kleščejevky, Krasnogorovky, Marjinky, Ozerjanovky, Opýtného a Jakovlevky v Doneckej oblasti. Ako informoval Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, ruská armáda v priebehu dňa uskutočnila 78 raketových a 23 leteckých útokov, zo 67 rakiet, namierených na infraštruktúrne objekty, podľa velenia ukrajinskej armády, sa podarilo zostreliť 51 rakiet a z desiatich dronov typu „Lancet“ sa podarilo zostreliť presne polovicu z nich.
Ukrajinské média informovali, že na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o raketových útokoch na Ukrajinu Rusko jasne uviedlo, že v nich bude pokračovať: „Ruský predstaviteľ Vasilij Nebenzja povedal, že útoky sa uskutočňujú „s cieľom oslabiť a zničiť vojenský potenciál našich protivníkov, ako aj v reakcii na „tankovanie“ tejto Ukrajiny so západnými zbraňami.“ Zariadenia energetickej infraštruktúry sa podľa neho, „používajú na vojenské zásobovanie ukrajinských jednotiek zbraňami, predovšetkým západnými, logistikou a komunikáciou.“ Nebenzja tiež povedal, že Rusko sa tak usiluje o rokovania s Ukrajinou,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.
„Uviedol, že cieľ podkopania bojaschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny „bude realizovaný vojenskými metódami, kým Kyjev nezaujme realistické stanovisko, ktoré by nám umožnilo diskutovať a pokúsiť sa vyriešiť problémy, ktoré nás prinútili začať vojenskú operáciu.“ Je potrebné poznamenať, že včera tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Alexej Danilov povedal, že Rusko sa usiluje o rokovania s Ukrajinou svojim ostreľovaním, ale Kyjev na rokovania nepristúpi,“ citovali média výroky úradníkov.
Poukázali tiež na to, že v Taliansku chcú dosiahnuť podmienky, za ktorých by si Ukrajina mohla sadnúť za rokovací stôl s Ruskom: „Uviedol to minister zahraničných vecí Antonio Tajani v rozhovore pre noviny Corriere della Sera. „Naším cieľom je umožniť Ukrajine sadnúť si pri mierovom stole. V najbližších dňoch budem diskutovať o situácii s generálnym tajomníkom NATO Stoltenbergom,“ uviedol hlavný taliansky diplomat. Skutočnosť, že sú potrebné rokovania medzi Putinom a Zelenským, uviedol Tajani začiatkom novembra – tesne po ďalšom rozsiahlom útoku Ruska na ukrajinský energetický systém,“ pripomenuli novinári.
Priniesli aj zaujímavé správy o tom, že väčšina krajín Európskej únie súhlasí so stropom cien ruskej ropy na úrovni 65-70 dolárov za barel. Okrem Poľska, ktoré žiada cenu 30 dolárov, ako informovali noviny Politico s odvolaním sa na diplomatov EÚ: „Politico potvrdzuje údaje iných médií, že diskusie o tom sa konali včera neskoro v noci, ale kvôli postoju Poľska nemohli dospieť ku konsenzu,“ citovali správy Politica hospodárski analytici.
„Varšava trvá na tom, aby sa táto otázka cenového stropu vyriešila novým balíkom sankcií voči Rusku, o ktorom sa v súčasnosti diskutuje v Európe. Ropné embargo EÚ voči Rusku bude zároveň fungovať od 5. decembra. A len zavedenie „cenového stropu“ môže znížiť nedostatok ropy na Západe. Je potrebné poznamenať, že v súčasnosti ponúkaná cena 65-70 dolárov za barel sa zhruba zhoduje s tým, za akú cenu sa ruská ropa v súčasnosti predáva vo svete bez akýchkoľvek „stropov“, poukázali na zaujímavý „paradox“ ukrajinskí hospodárski analytici.
Po dvoch mesiacoch niektorí ukrajinskí novinári vyvrátili starý fejk domácej propagandy o „brutálnom útoku ruskej armády na mesto Kramatorsk“ /rovnaké klamstva, ako „masaker“ v Buči a iné prípady/. Citovali amerických kolegov, ktorí urobili vlastné vyšetrovanie na mieste činu a s prekvapením zistili, že „ruský masaker“ v Kramatorsku zapríčinila americká raketa Harm, ktorú vypustilo ukrajinské delostrelectvo a ktorá „zablúdila“ a zranila mnohých civilistov na území, kontrolovanom ukrajinskou armádou. Tento prípad komentovali novinári amerického denníku The New York Times, ktorí ho vyšetrovali na Ukrajine.
„Uvádza sa, že sa to stalo 26. septembra v Kramatorsku asi o 18:00. Denník píše, že raketa bola vypustená z ukrajinskej stíhačky na pozemné ciele, ale odchýlila sa od kurzu, zasiahla Kramatorsk a zranila troch civilistov šrapnelom. Raketa AGM-88B zasiahne radary a systémy protivzdušnej obrany. Novinári NYT navštívili miesto činu, zhromaždili trosky rakety a dokázali ju identifikovať. Noviny píšu, že ide o „zriedkavý prípad, keď boli zbrane, dodávané Spojenými štátmi, spojené s civilnými obeťami počas deväťmesačného konfliktu.“ Večer 26. septembra Ukrajina informovala, že mesto sa dostalo pod paľbu, ale obvinila z toho ruskú armádu. Bolo hlásené, že jedna raketa spadla do sochárskeho parku „Narodení na Ukrajine“, druhá – do 5.-poschodovej budovy, kde boli zranení štyria ľudia,“ citovali svojich amerických kolegov ukrajinskí novinári.
A znova ukázali, že na najvyšších miestach ukrajinskej vlády a štátnych úradov sa nachádza veľa totálnych tupcov, hlupákov a idiotov. Zverejnili video s poradcom Úradu prezidenta Ukrajiny Alexejom Arestovičom, ktorý, ako podotkli domáci novinári, „rozširuje formáty svojej mediálnej prítomnosti. Tentokrát sa rozhodol poskytnúť rozhovor v posteli, prikrytý ružovou dekou…“ /https://t.me/stranaua/76871/. Tento narcis a tupec v období krvavého ozbrojeného konfliktu vo svojej krajine sa zaoberá vlastnou propagáciou, využívajúc služobné postavenie, stále zverejňuje príspevky, ako z neho šalejú ženy, a o tom, že od detstva vedel, že bude slávny a že bude prezidentom Ukrajiny. A tento „gaučový vojak“ stále ozvučuje falošné správy a ako na bežiacom pase vydáva mnohopočetné predpovede, ktoré sa nikdy nespĺňajú. Podobných hlupákov je v súčasnej ukrajinskej vláde a na vysokých úradoch neúrekom…
Domáci vojenská analytici poukázali na to, že členské štáty NATO využívajú čoraz viac svojich vojenských rezerv kvôli dodávkam pre Ukrajinu. „Munícia sa míňa obzvlášť rýchlo, keďže Ukrajinci vykonávajú 5 až 6 tisíc sálv na opevnené pozície ruskej armády na juhu,“ uviedlo Polotico. Z tohto dôvodu sa západné vlády snažia urýchliť nákup a výrobu nových zbraní, najmä protitankových zbraní a nových systémov protivzdušnej obrany. Možnosti takejto výroby zatiaľ vážne znepokojujú NATO, o čom sa diskutovalo na nedávnom summite aliancie v Bruseli. O skutočnosti, že USA sa blížia ku kritickej línii zásob granátov a niektorých typov rakiet, nedávno informovala aj CNN,“ pripomenuli ukrajinskí novinári.
A znova pokračovali vo festivalu falošných správ. Pokračujúc v transatlantickom „Fejk-feste“, citovali „rozprávočku“ portálu Politico o tom, že Rusko môže na Ukrajine použiť chemické zbrane. „Ak Rusko utrpí vážne neúspechy na ukrajinských frontoch, môže použiť chemické zbrane. Americké zdroje sa domnievajú, že Putin môže použiť chemické zbrane, aby nemusel použiť jadrové zbrane,“ citovali ukrajinskí novinári svojich amerických kolegov.
Ukrajinskí politológovia zdôraznili, že aj napriek tomu, že prezident a ukrajinské úrady hlásia neprípustnosť rokovaní a kompromisov s Ruskom, v skutočnosti, ako vyplýva zo správ v západných médiách, prebiehajú rokovania: „Agentúra Reuters informovala, že rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom sa uskutočnili v SAE 17. novembra (a priame rokovania bez sprostredkovania OSN), kde sa diskutovalo o dvoch otázkach – výmene vojnových zajatcov a obnovení tranzitu ruského amoniaku na vývoz cez Ukrajinu. Napriek zvláštnosti takejto agendy (čo majú zajatci spoločné s amoniakom?) je v tom logika. Pre Ukrajinu je výhodná výmena zajatcov na princípe „všetkých za všetkých“ (ukrajinských vojakov v zajatí je oveľa viac, ako ruských vojakov v zajatí na Ukrajine). A pre Rusko je výhodné obnovenie vývozu amoniaku. A prebiehajú aj rokovania o vytvorení demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne,“ uviedli ukrajinskí novinári.
Podotkli aj to, že práca na deviatom balíku sankcií EÚ voči Rusku je v plnom prúde. Uviedla to šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Podľa tejto korupničky, zamiešanej spolu s manželom v miliardovom „vakcínovom“ škandále, „sa Európska únia neupokojí, kým Ukrajina nezíska víťazstvo nad Putinom.“ Všemožne sa snaží vyvolávať rozruch okolo iných tém a za každú cenu odpútať pozornosť verejnosti a úradov od vlastnej korupčnej aféry.
Ukrajinskí novinári sa nevenovali výlučne dianiu doma, ale všímali, čo sa deje v bruselskej centrále a na okolí. Informovali, napríklad, že Európsky parlament prijal väčšinou hlasov uznesenie o represiách v Bielorusku, v ktorom sa uvádza, že prezidenta Lukašenko treba postaviť pred medzinárodný tribunál. Poslanci odsúdili porušovanie ľudských práv v Bielorusku. Večer sa ešte venovali téme výpadkov elektriny, svorne prízvukovali, že Kyjev nepristúpi na rokovania s Ruskom a komentovali dodávky zbraní zo Západu. Dnes sa začína už desiaty mesiac ozbrojeného konfliktu na Ukrajine…