Daňové úľavy na potraviny prijaté okolitými krajinami by vláda SR nemala podceniť. Potravinárska komora Slovenska (PKS) tak reaguje na rozhodnutia poľskej vlády, ktorá znižuje DPH na vybrané potraviny na nulu a zlacňuje aj pohonné hmoty. Práve to podľa komory zaviní nákupnú turistiku, ktorej negatívne dopady pocítia najmä slovenskí maloobchodníci a výrobcovia či slovenskí spotrebitelia. Informuje o tom riaditeľka komory Jana Venhartová v tlačovej správe.
„Potravinárska komora Slovenska podporuje zníženie sadzby DPH na potraviny, nakoľko je jednou z najvyšších v rámci Európskej únie. Aby však spotrebiteľ toto opatrenie skutočne pocítil, zníženie sadzby nemôže byť iba kozmetické a zároveň je potrebné aplikovať ho na širší okruh potravín. Rovnako bude treba dohliadnuť, aby cenové zvýhodnenie z nižšej DPH neabsorboval nakoniec obchod, ale aby sa pretavilo do ceny pre konečného spotrebiteľa,“ uvádza prezident PKS Daniel Poturnay.
PKS dlhodobo upozorňuje na to, že Slovensko má jednu z najvyšších DPH na potraviny, ako aj na nepriaznivú situáciu v potravinárskom odvetví. Ide najmä o pokles potravinárskej produkcie, vysoké negatívne saldo zahraničného obchodu s potravinami, ohrozenie potravinovej bezpečnosti či podfinancovanie celého sektora. Situáciu ovplyvňuje tiež nárast nákladov na výrobu potravín, z dôvodu čoho spotrebiteľ nemôže očakávať, že by za kvalitné potraviny zaplatil menej.
„Éra lacných potravín sa skončila a honba za nízkou cenou vytvára podhubie pre potravinové podvody. Chceli by sme preto požiadať spotrebiteľov, aby nákupom na Slovensku podporili zamestnanosť našich ľudí a tvorbu pridanej hodnoty. Kúpou potravín od osvedčených výrobcov dostanú kvalitný výrobok za cenu, ktorá odráža všetky reálne náklady, vrátane kvalitných surovín a zodpovedajúcej mzdy, ktorú si zaslúžia všetci zamestnanci na Slovensku,“ uzavrel Poturnay.
Agentúra SITA oslovila Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR so žiadosťou o reakciu.