(SITA) – Dopyt po službách verejnej správy sa v predošlom roku postupne vracal do stavu spred pandémie. Pri niektorých agendách sa aj zvýšil, napríklad pri vydávaní dokladov. Vyplýva to zo správy o stave verejnej správy za rok 2022, ktorú zverejnilo Ministerstvo vnútra (MV) SR. Dokument vypracovaný Inštitútom správnych a bezpečnostných analýz MV SR sa zameriava najmä na oblasti verejnej správy spadajúce pod rezort vnútra. Ako ďalej informovalo MV SR, správa chce odbornej aj laickej verejnosti poskytnúť prístup k súhrnným informáciám o činnosti verejnej správy v období doznievania pandémie koronavírusu a nástupu dôsledkov konfliktu na Ukrajine. Trendy sa podľa ministerstva potvrdili aj pri zmene počtu matričných udalostí. V porovnaní s obdobím pred pandémiou poklesol počet úmrtí, no vzrástol počet sobášov. „Tomu zodpovedala aj návšteva klientskych centier okresných úradov. Bezprostredne po začatí vojnového konfliktu na Ukrajine zaznamenali oddelenia dokladov v marci a apríli 2022 výrazný nárast žiadostí o vydanie cestovných pasov,“ uviedol rezort vnútra. Doplnil, že dôsledkom bolo medziročné zvýšenie čakacích lehôt, a to priemerne o 11 percent. „Priemerná doba vybavovania však oproti roku 2021 o 7 percent poklesla. Celkový dopyt po službách dostupných na klientskych centrách vzrástol o 24 percent,“ skonštatovalo ministerstvo.
Návrat do stavu pred pandémiou mal ale aj negatívne dopady, napríklad v počte priestupkov týkajúcich sa vedenia vozidla pod vplyvom alkoholu či vyššom počte požiarov. „Správa obsahuje aj analyticky spracované priestorové dáta poukazujúce na rozdiely medzi regiónmi našej krajiny. V západnej časti sú okresy s najvyšším percentuálnym rastom obyvateľstva, naopak, najväčší úbytok nastal v okresoch na juhu a východe Slovenska. Rozdiel medzi západným a východným (a takisto južným) Slovenskom je aj v počte vozidiel na jedného obyvateľa, ktorý je v niektorých okresoch západného Slovenska viac ako dvojnásobne vyšší ako v okresoch s najnižšou hodnotou,“ uviedol rezort vnútra a doplnil, že tomu zodpovedá aj vyťaženosť pracovísk MV SR. Najviac podnikateľských subjektov eviduje MV SR v Bratislavskom kraji,ide o štvrtinu z nich. najmenej ich je v Banskobystrickom kraji. „Najviac priestupkov na obyvateľa evidujeme v roku 2022 v niektorých okresoch stredného Slovenska, kým na východe krajiny je ich evidovaných najmenej,“ uvádza ministerstvo. Rezort vnútra tiež konštatoval pokračovanie starnutia a úbytku obyvateľstva.
„Správa takisto prináša prehľad o vývoji v agendách štátneho občianstva, živnostenského podnikania, katastra, volieb, verejných zbierok, mimovládok, vybraných činností Policajného zboru či prehľad o financiách poskytnutých samosprávam,“ približuje ministerstvo. Správa tiež podľa neho konštatuje, že Slovensko v porovnaní s ostatnými štátmi Európskej únie (EÚ) a OECD zaostáva v regulačnom a správnom prostredí, a tiež v konkurencieschopnosti. „Samostatnou kapitolou je neefektívnosť verejnej správy, jednou z príčin ktorej je rozdrobenosť miestnej samosprávy. Rovnako zaostávajúca digitalizácia verejnej správy, ktorú našej krajine dlhodobo vytýkajú medzinárodné inštitúcie,“ uvádza MV SR. Dodáva ale, že správa konštatuje aj mierne zlepšenie v oblasti využívania a dostupnosti elektronických služieb štátu, ktorých počet narastá.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU