Európska komisia zváži odporúčanie udeliť Ukrajine štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ 17. júna. Oznámil to oficiálny zástupca Európskej komisie Eric Mamer. „Európska komisia usporiada úvodnú diskusiu o tejto otázke v pondelok 13. júna a záverečná diskusia a rozhodovanie sa uskutoční na zasadnutí Správnej rady Európskej komisie 17. júna,“ uviedol.
O prijatí Ukrajiny do EÚ, formáte prístupového konania a o termínoch, kedy sa Ukrajina môže stať členským štátom Európskej únie, sa hovorí už dávnejšie. Európska komisia by mala sformulovať odporúčanie o udelení Kyjevu štatútu kandidáta na členstvo v spoločenstve, ktoré potom posúdi samit hláv štátov a predsedov vlád Európskej únie v dňoch 23. až 24. júna.
Odporúčanie Európskej komisie Rade EÚ začať rokovania o prijatí Kyjeva do spoločenstva je prvým krokom k pristúpeniu Ukrajiny k Európskej únii. Ďalej sa Kyjev musí dohodnúť s európskymi vyjednávačmi na súbore podmienok, ktoré musí splniť. Ako uvádzajú analytici, proces rokovania môže trvať niekoľko rokov.
Médiá pripomenuli, že Fínsko prešlo týmto spôsobom najrýchlejšie – v priebehu troch rokov. Na druhej strane, Turecko začalo rokovania o vstupe do EÚ ešte na jeseň roku 2005 a zatiaľ je tam, kde aj pred 17 rokmi. Experti poukazujú na to, že vyhliadky na dokončenie rokovaní medzi Bruselom a Ankarou sú absolútne nejasné a neisté.
V súvislosti s konfliktom na Ukrajine sa Európska komisia ujala iniciatívy a urýchlene udelila tejto krajine štatút kandidáta na členstvo. Nasledovala očakávaná reakcia iných štátov: bezprostredne potom Moldavsko a Gruzínsko tiež požiadali o podobný postup. Niektorí európski politici navrhujú prijať Ukrajinu do EÚ v urýchlenom konaní, iní žiadajú splnenie tradičnej procedúry a termínov, tretí nechcú vidieť Kyjev v „bruselskej rodine“.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron často komentuje ambície Kyjeva a už niekoľkokrát varoval, že vstup do EÚ trvá veľmi dlho a netreba porušovať tradičnú procedúru. Na revanš navrhol vytvoriť nový formát spolupráce pre spomenuté krajiny – geopolitické partnerstvo EÚ. V rámci tohto partnerstva, podľa neho, sa budú môcť v nasledujúcom desaťročí pripraviť na vstup, uskutočniť reformy a bojovať proti korupcii.