10. júla
1290 – zavraždili kráľa Ladislava IV. traja Kumáni v tábore pod hradom Chersig. Chceli sa pomstiť za to, že im pred desiatimi rokmi zabránil opustiť Uhorsko.
1509 – narodil sa francúzsky teológ Jean Calvin, Ján Kalvín, spoluzakladateľ švajčiarskej reformácie. Študoval teológiu a právo a pod vplyvom Martina Luthera sa rozhodol prikloniť k reformácii. V Ženeve bol profesorom teológie a postupne tam nastolil netolerantný režim. Ženeva sa pod jeho vedením stala centrom reformácie v Európe. Zomrel 27. mája 1564.
1783 – vo Viedni zomrel historik a právnik Adam František Kollár. Správca dvornej knižnice vo Viedni, neskôr jej riaditeľ. Poradca panovníčky Márie Terézie, napríklad pri príprave reformy školstva v monarchii. Autor príležitostnej poézie, pedagogických a historických prác. Narodil sa 17. apríla 1718 v Terchovej.
1795 – zomrel v Bratislave Ján Michal Landerer, popredný tlačiar v strednej Európe a nakladateľ, ktorý pôsobil v 18. storočí na území dnešného Slovenska a v Bratislave. Podnik rozšíril o kníhkupectvo, ale predával iba knihy z vlastných tlačiarní. Od Márie Terézie získal privilégium na tlačenie všetkých kníh, neskôr privilégium publikovať dokumenty zo zasadaní snemu a v roku 1764 začal vydávať noviny Pressburger Zeitung, ktoré do roku 1812 zostali vo vlastníctve rodiny. Od roku 1783 u neho vychádzali Prešpurské noviny. Vydávaním operných libriet sa zaslúžil o rozvoj opery, z jeho tlačiarne vyšli aj cenné hudobné tlače. Tlačil: učebnice, školské správy, príležitostné spisy v latinčine, nemčine, maďarčine, slovenčine. Vydával diela Antona Bernoláka, Jozefa Ignáca Bajzu, Jána Severiniho. V roku 1783 bol za zásluhy v kníhtlačiarstve povýšený do šľachtického stavu. Narodil sa v Budíne 5. augusta 1726.
1830 – narodil sa francúzsky maliar, impresionista Camille Pissarro. Pre impresionistickú skupinu maliarov organizoval v Paríži nezávislé výstavy a pravidelne na nich vystavoval. Majster obrazov vidieckej krajiny i mestského života. Zomrel 13. novembra 1903.
1856 – narodil sa americký elektrotechnik srbského pôvodu Nicola Tesla. Skonštruoval elektrické stroje a prístroje, napríklad transformátor. Objavil rotačné magnetické pole a urobil základné objavy v bezdrôtovej telegrafii. Zomrel 7. januára 1943.
1871 – narodil sa francúzsky spisovateľ Marcel Proust, ktorý je považovaný za zakladateľa moderného románu. Jeho najvýznamnejším dielom je román Hľadanie strateného času, rozdelený do siedmich dielov: Na Swannovej strane, V tieni kvitnúcich dievčat, Svet Guermantovcov, Sodoma a Gomora, Uväznená, Zmiznutá Albertina, Čas nájdený. Písal aj krátke prózy a eseje. Zomrel 18. novembra 1922.
1884 – narodil sa v Bratislave mäsiarsky podnikateľ Rudolf Manderla. V rokoch 1933–1935 nechal postaviť prvú výškovú budovu v Bratislave – obchodný a obytný dom Manderla prezývaný manderlák. Rudolf Manderla bol vnuk brata zakladateľa rodinnej mäsiarskej firmy Andreasa Manderlu, ktorý založil firmu v roku 1866. Rodinu spolu s ostatným nemeckým obyvateľstvom po druhej svetovej vojne deportovali a majetok znárodnili. Usadili sa v Rakúsku. Zomrel vo Viedni v roku 1968.
1913 – zomrel český maliar a ilustrátor Mikoláš Aleš. Osobnosť Generácie Národního divadla, autor obrazového cyklu Vlast pre Národné divadlo. Vyzdobil Staromestskú radnicu v Prahe. Autor obrazov s historickými výjavmi, napr.: Husitský tábor a Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem. Venoval sa časopiseckej a knižnej ilustrácii. Narodil sa 18. novembra 1852.
1931 – narodila sa kanadská spisovateľka Alice Munro, označovaná za majsterku súčasnej poviedky, ktorá v roku 2013 získala Nobelovu cenu za literatúru. V slovenčine jej vyšli knihy poviedok Ako o život a Láska dobrej ženy.
1932 – v Nových Zámkoch sa narodila akademická maliarka Viera Žilinčanová. Študovala na VŠVU v Bratislave u Ladislava Čemického, Petra Matejku a Jána Mudrocha. Absolvovala letnú maliarsku školu profesora Oskara Kokoschku v Salzburgu. Spočiatku sa venovala expresionistickej maľbe, od ktorej prešla k poetickým kompozíciám. Venovala sa tiež ilustrácii. Bola manželkou maliara Michala Jakabčica (1930 – 2001). Zomrela 19. marca 2008 v Bratislave.
1948 – narodil sa akademický maliar, grafik, ilustrátor a scénograf Svetozár Mydlo. Bol dvorným grafikom Radošinského naivného divadla a dlhoročným výtvarným redaktorom vydavateľstva Mladé letá. Spolupracoval s časopisom Slniečko a s vydavateľstvom Buvik. Pracoval aj v oblasti úžitkového výtvarníctva, venoval sa najmä poštovým známkam. Zomrel 29. novembra 2014.
1991 – do funkcie nastúpil prvý demokraticky zvolený prezident Ruska Boris Jeľcin (1931-2007). Bol funkcionárom KSSZ, členom ÚV KSSZ, poslancom v Moskve a od roku 1990 predseda ruského parlamentu. V roku 1996 ho do úradu prezidenta Ruska zvolili opäť, vo funkcii zotrval do 31. decembra 1999. Zomrel 23. apríla 2007 v Moskve.
1992 – predstavitelia vlády SR a SNR rokovali v Trenčianskych Tepliciach o príprave Ústavy SR.
1993 – Národná banka Slovenska rozhodla o devalvácii slovenskej koruny o desať percent.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU