BRATISLAVA 16. novembra (SITA) –
17. novembra
Štátny sviatok – Deň boja za slobodu a demokraciu
Medzinárodný deň študentstva, ktorý vyhlásil Medzinárodný zväz študentstva (1941) na pamiatku fašistického teroru rozpútaného proti českým vysokým školám a ich študentom (1939) Sviatok sv. Alžbety Bratislavskej, patrónky charity, Svetový deň pamiatky na obete dopravných nehôd
1503 – narodil sa taliansky maliar Bronzino, vl. m. Agnolo di Cosimo. Predstaviteľ manierizmu, dvorný maliar na mediciovskom dvore. Maľoval portréty, svetoznáme sú jeho alegorické kompozície, napr. Venuša, Kupido, Pochabosť a Čas. Zomrel 23. novembra 1572.
1558 – v Anglicku sa začala tzv. alžbetínska doba – na trón nastúpila kráľovná Alžbeta I. z dynastie Tudorovcov (1533-1603), dcéra Henricha VIII. a Anny Boleynovej.
1796 – zomrela ruská cárovná Katarína II. Veľká, vlastným menom Sophie Auguste Friederike. Nemecká šľachtičná, ktorá sa vydala za cároviča, budúceho cára Petra III. Cárovnou sa stala po jeho zosadení z trónu v roku 1762. Upevnila absolutizmus a viedla expanzívnu zahraničnú politiku. Dbala o vzdelanie a kultúru, zakladala akadémie a školy, v Petrohrade nechala postaviť množstvo honosných stavieb. Narodila sa 2. mája 1729.
1869 – otvorili Suezský prieplav medzi Stredozemným a Červeným morom. Pre námornú dopravu je významný tým, že umožňuje lodiam preplávať zo Stredozemného do Červeného mora bez oboplávania Afriky.
1914 – zomrel František Víťazoslav Sasinek, slovenský historik, publicista, katolícky kňaz. V banskobystrickej diecéze sa stal profesorom bohosloveckého seminára a kazateľom, od roku 1856 opatrovník kníh a zbierok Matice slovenskej uložených v Banskej Bystrici. Spracovával najstaršie dejiny Slovenska a Slovákov, tému sv. Cyrila a Metoda a Veľkej Moravy, Uhorska, ale aj Čiech. Napísal diela náboženského charakteru, spevohry, trúchlohry, verše, príležitostné básne, poviedky a črty, náboženské, historické a národnobuditeľské štúdie a články, ktoré mali v čase maďarizácie veľkú hodnotu. Významná bola aj jeho redaktorská, archívna a editorská činnosť. Knižne vydal aj zbierku vtipov a hádaniek. Roku 1869 po Moyzesovej smrti v Martine zastával funkciu tajomníka Matice slovenskej. Narodil sa 11. decembra 1830 v Skalici.
1916 – v Makove sa narodil Pavol Bílik, účastník Slovenského národného povstania (SNP), popravený 8. septembra 1944 v Kežmarku. Pomenovali po ňom chatu pod Hrebienkom.
1917 – zomrel francúzsky sochár Auguste Rodin. Významný predstaviteľ symbolizmu, v raných dielach ovplyvnený romantizmom. V roku 1876 vytvoril sochu nahého mladého muža Kovový vek, ktorá sa stala medzníkom vo vývoji európskeho sochárstva. Ďalšie dielo: pomník Honoré de Balzaca, Pekelná brána, socha Občania z Calais či Mysliteľ. Narodil sa 12. novembra 1840.
1939 – po pohrebe študenta Jana Opletala 15. novembra, ktorý sa stal posledným prejavom manifestačného odporu proti nemeckej okupácii Čiech a Moravy v roku 1939, nariadil Hitler, aby akékoľvek ďalšie demonštrácie boli ihneď potlačené vojenskou silou. České vysoké školy zatvorili, vedúcich predstaviteľov vysokoškolákov zatkli a deviatich popravili (Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šaffránek a Jan Weinert), 1 200 českých študentov skončilo v koncentračných táboroch. V roku 1941 bol v Londýne 17. november vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva.
1970 – na Mesiaci pristál sovietsky Lunochod-1, prvý prístroj riadený zo Zeme, ktorý sa pohyboval po inom vesmírnom telese. Vedecký výskum robil do 4. októbra 1971.
1989 – pražskí študenti zorganizovali spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939. Brutálny policajný zákrok proti nim na pražskej Národnej třídě vyvolal rozhorčenie celej verejnosti a ďalšie protesty. K štrajku na vysokých školách v Československu sa pridali herci a od 20. do 26. novembra sa konali stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN). 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk, 29. novembra Federálne zhromaždenie zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú však verejnosť odmietla. 10. decembra prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom a v ten istý deň prezident Gustáv Husák odstúpil. 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.
1990 – George Bush ako prvý americký prezident navštívil Prahu. Pri príležitosti prvého výročia Nežnej revolúcie spolu s československým prezidentom Václavom Havlom vystúpil na Václavskom námestí.
2006 – zomrel maďarský futbalista Ferenc Puskás. Jeden z najlepších futbalistov 20. storočia, ústredná postava maďarského reprezentačného výberu v rokoch 1945 až 1956. V 85 zápasoch maďarskej reprezentácie strelil 84 gólov a v 529 ligových zápasoch 514 gólov. Narodil sa 2. apríla 1927.
2014 – zomrel scénograf Štefan Hudák. Vyštudoval scénografiu na VŠMU v Bratislave u profesora Ladislava Vychodila a od roku 1968 bol interným architektom v štúdiu STV v Košiciach, kde bol tvorcom scén legendárnej Zlatej brány a v Košiciach bol aj vedúcou osobnosťou Divadielka pod kupolou. Podpísal sa pod množstvo scénografií v divadlách na celom Slovensku, bol dvorným scénografom Zámockých hier zvolenských. Narodil sa 27. júna 1942 vo Veľkom Šariši.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU