30. decembra
1525 – zomrel v nemeckom Augsburgu Jakob Fugger, člen rodu Fuggerovcov, ktorý patril medzi najvýznamnejších obchodníkov, bankárov a banských podnikateľov v Európe. Okrem obchodu s bavlnou v Taliansku uskutočňoval aj finančné transakcie. Financoval členov rodu Habsburgovcov, ktorí si poistili za jeho pomoci vládu nad Čechami a Uhrami. Podnikal v baníctve v Tyrolsku a od roku 1493 na Slovensku, kde vybudoval podnik na ťažbu striebra a medi. Rodinná firma získala takmer monopolné postavenie na európskom trhu s meďou, ktorú zo slovenských baní za pomoci portugalských moreplavcov vyvážala predovšetkým do východnej Indie. Za pomoci Španielov firma expandovala do Ameriky. Jakob Fugger založil dobročinnú nadáciu, ktorá v roku 1521 založila v Augsburgu na predmestí Fuggerei štvrť, kde za symbolický nájom bývali chudobní augsburskí občania, remeselníci a nádenníci. Toto sídlisko funguje dodnes a patrí medzi najstaršie sociálne bývanie na svete. Býval tu aj pradedo skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta, murár Franz Mozart, ktorý vo Fuggerei žil v rokoch 1681 až 1694. Jeho pobyt pripomína pamätná tabuľa. Jakub Fugger sa narodil 6. marca 1459 v Augsburgu. Na dne Severného mora v holandských vodách našli v súčasnosti najstarší vrak z roku 1540. Medené doštičky, ktoré na lodi našli, uvádzajú, že plavidlo používali na prevoz medi, na ktorú mala monopol nemecká rodina Fugger.
1865 – narodil sa anglický spisovateľ Joseph Rudyard Kipling. V tvorbe sa venoval tematike britského kolonializmu. Najznámejšie sú jeho diela pre deti Kim, Statoční kapitáni a najmä dve Knihy džunglí o chlapcovi Mauglí, ktorý vyrastal medzi divokými zvieratami. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1907). Zomrel 18. januára 1936.
1874 – v Martine sa narodil spisovateľ, právnik, redaktor a verejný činiteľ Janko Jesenský. Vyštudoval právo a ako advokát pôsobil v Bánovciach nad Bebravou. Počas 1. sv. vojny narukoval a po vojne bol gemersko-malohontským i nitrianskym županom, od roku 1929 žil v Bratislave. V roku 1905 debutoval zbierkou Verše. Ďalšie zbierky: Zo zajatia, Po búrkach, Proti noci, Reflexie, Na zlobu dňa. Z dedinského a mestského prostredia publikoval zbierku Malomestské rozprávky. Jeho najzrelšou a najrozsiahlejšou prózou je román Demokrati. Zomrel 27. decembra 1945 v Bratislave, pochovaný je v Martine.
1882 – v Gbeloch sa narodil Matej Kocák, príslušník Námornej pechoty USA, počas prvej svetovej vojny bol ako jeden z 19 vojakov v histórii USA dvakrát ocenený Kongresovou Medailou cti, pričom získal námornú aj armádnu verziu tejto medaily za zásluhy v boji 18. júla 1918, keď sa zúčastnil útoku proti nemeckej obrane pri Villers Cotteret Wood južne od Soissons. Nemecké guľometné hniezdo zlikvidoval sám bez krytia a viedol útok s ďalšími francúzskymi vojakmi. Za tieto činy ho navrhli na námorné a vojenské vyznamenanie Medal of Honor. Matej Kocák sa skončenia vojny nedožil. Padol v boji 39 dní pred jej skončením 4. októbra 1918. Pochovali ho na americkom vojenskom cintoríne v Meuse/Argone vo Francúzsku.
1884 – v Olomouci sa narodil Václav Dusil, dôstojník československej armády. Pôsobil v Poprade a vo Vysokých Tatrách, kde aktívne spolupracoval so športovými a turistickými organizáciami. Spracoval metodiku lyžiarskych výcvikov, pohybu a prežitia v horách. Ako člen Československo-poľskej delimitačnej komisie sa zúčastňoval aj na vyriešení sporov o novú hranicu s Poľskom. Vypracoval projekt značkovaných turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách. Spracoval zásady prevádzky záchranných staníc, metodiku záchranných akcií a v roku 1926 predstavil svoju víziu záchrannej služby vo Vysokých Tatrách. V roku 1934 odišiel z Vysokých Tatier. Povýšili ho do hodnosti podplukovníka a preložili do rodného Olomouca. Zomrel v Olomouci 28. decembra 1960.
1952 – zomrel český ľavicový prozaik Ivan Olbracht. Bol novinárom v Dělnických listoch a v Práve lidu, neskôr pôsobil v Podkarpatskej Rusi. Svoju prvotinu nazval O zlých samotářích. Ďalej napísal diela Žalář nejtemnější, Podivné přátelství herce Jesenia. Autor reportáží zo Sovietskeho zväzu, agitačného románu Anna proletářka a próz čerpajúcich z pobytu v Podkarpatskej Rusi Nikola Šuhaj loupežník, Golet v údolí. Narodil sa 6. januára 1882.
1969 – zomrel český výtvarník Jiří Trnka. V roku 1945 spoluzakladateľ filmového štúdia Bratři v triku. Jeho prvé kreslené filmy zaujali lyrikou, napr. Špalíček, Císařův slavík, Bajaja, Staré pověsti české, Dva mrazíci, Dobrý voják Švejk, Sen noci svatojanské, Kybernetická babička, Ruka a i. Autor knihy Zahrada, ilustrátor detských kníh Broučci, České pohádky, Fimfárum a i. Narodil sa 24. februára 1912.
1994 – zomrel český tanečník, choreograf a režisér Boris Slovák. V rokoch 1958-61 a 1964-73 šéf baletu a choreograf na Novej scéne v Bratislave, v rokoch 1978-80 choreograf a šéf baletu Slovenského národného divadla. Narodil sa 22. októbra 1926.
2000 – v Bratislave zomrel huslista Bohdan Warchal. Študoval na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. V roku 1957 sa stal členom Slovenskej filharmónie. Vystupoval aj sólisticky. Zaujímal sa o komornú hru a v roku 1960 založil Slovenský komorný orchester (SKO), teleso, ktoré patrí k najpopulárnejším v oblasti vážnej hudby (od roku 2001 ho vedie Ewald Danel). Bohdan Warchal pedagogicky pôsobil na Konzervatóriu v Bratislave a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Narodil sa 27. januára 1930 v Orlovej v Čechách.
2006 – v Bagdade obesili irackého politika, diktátora Saddáma Husajna, prezidenta Iraku v rokoch 1979-2003. Predstaviteľ nacionalistického krídla irackých baasistov, potlačovateľ národnostných menšín vstúpil do iracko-iránskeho konfliktu 1980-88 a podporil militarizáciu Iraku. V roku 1990 okupoval Kuvajt, vojna v Zálive trvala v rokoch 1990-91. 20. marca 2003 sa začala invázia Američanmi vedenej koalície do Iraku, ktorá viedla k Saddámovmu pádu. V decembri 2003 ho zadržali, v júli 2004 odovzdali irackým úradom a v novembri 2006 ho uznali vinným zo zločinov proti ľudskosti a odsúdili na trest smrti obesením. Narodil sa 28. apríla 1937.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU