No teda! Vedúci funkcionári v prehnitom transatlantickom svete sa navzájom predbiehajú, kto nasadí tých najväčších amatérov na najdôležitejšie funkcie v štáte. Doposiaľ sa nám zdalo, že v tejto disciplíne sú lídermi naši domáci politici vzhľadom na zostavu a konanie troch posledných liberálno-genderných vlád a katastrofálny stav hospodárstva na Slovensku, ale nás určite predbehli Anglosasi.
Takých diletantov, ktorých nasadzovali na tie najvyššie posty, ani u nás, na chudobnom Slovensku, veľa nenájdeme. Prestarnutého amerického prezidenta radšej nespomínajme – čo by ste už od neho chceli v jeho veku a zdravotnom stave? Na druhej strane, vyniká „družstvo britských mladíkov“: Boris Johnson, Liz Trussová, Rishi Sunak, James Cleverly a iní členovia „ansámblu“. A pribudol aj ďalší, ešte lepší…
Britské médiá pripomenuli, že šéf ministerstva obrany Ben Wallace rezignuje, bolo zreteľné už v júli a o jeho stoličku sa okamžite začali žabomyšie vojny. Vrabce čvirikali, že minister zahraničných vecí James Cleverly mal veľkú šancu obsadiť Wallaceovo miesto. Takisto bola diskutovaná kandidatúra ministra financií Johna Glena. Reálnou kandidátkou bola Penny Mordauntová, dedičná politička, líderka Dolnej snemovne a len tak mimochodom podporučíčka vojenského námorníctva…
Vplyvná skupina bezpečnostných síl lobovala pre Toma Tugendhata. Z vojenského hľadiska sa jeho kandidatúra zdala najlogickejšia. Už aj britské médiá opakovane prízvukovali, že na ukrajinskom fronte, ktorý sa Londýn aktívne snaží ovládať, sa domácej armáde pod vedením anglosaských „poradcov“ a za gigantickej vojenskej a finančnej podpory nedarí. Existovali nádeje, že Tom Tugendhat, veterán vojen v Iraku a Afganistane, s dlhoročnými skúsenosťami v „špeciálnych misiách“ na horúcich miestach, bude schopný nejako „povzbudiť“ britskú armádu a zároveň výrazne posilniť ukrajinskú armádu.
Ale predseda vlády Spojeného kráľovstva urobil úžasnú voľbu. Len čo Ben Wallace napísal svoj rezignačný list, Rishi Sunak vymenoval Granta Shappsa na jeho miesto. Väčšieho amatéra by ste ťažko našli. Grant Shapps nielenže neslúžil v armáde ani jeden deň, ale domáca verejnosť o ňom prakticky nič nevie. Britskí novinári podotýkali, že nie je ani jasné, kde sa narodil – buď v Londýne, alebo vo Watforde. Má niekoľko pseudonymov: Michael Green, Corinne Stockfit, Sebastian Fox. Pod nimi roky podnikal a nelegálne kombinoval svoj biznis s členstvom v parlamente. Obchodom boli buď finančné pyramídy, alebo predaj tipov na zarábanie peňazí na internete za veľa peňazí.
„Dvojitý život“ – takto charakterizovali anglické noviny kariéru tohto politika. Sprevádzali ho rôzne škandály. Shapps prezradil, že aj napriek členstvu v parlamente naďalej zarába na podnikaní. „Staral sa“ o nejakého chlapa, ktorý priviedol kolegu k samovražde. Potom sa súdil s Google. Viackrát bol prichytený pri tom, že stále prepisoval svoju stránku na Wikipedia. A to všetko nijako neprekážalo jeho politickej kariére – vždy sa dostal zo všetkých problémov a nič sa mu nestalo.
Shapps získal vzdelanie na Manchester City University – nie je to bohviečo podľa štandardov britských snobov. Jeho bratrancom je punk rocková hviezda 70. rokov Mick Jones. Shapps vstúpil do politiky veľmi skoro, takmer okamžite po univerzite, ale nasledoval neúspech po neúspechu, až kým ho neprijal pod svoje krídla významný konzervatívny politik, anglický barón Tristan Garel-Jones. V roku 2005 sa Shapps konečne dostal do parlamentu. V roku 2010 bol znovu zvolený a v tom istom roku získal titul „dôstojný“ a stal sa členom Ctihodnejšej tajnej rady Jej Veličenstva.
V posledných rokoch menil posty, funkcie a pozície ako rukavice: počas pandémie: bol ministrom dopravy, avšak pre lockdowny doprava akosi príliš nepremávala. Koncom roku 2022 až celý týždeň! viedol ministerstvo vnútra, potom ho „prehodili“ na ministerstvo podnikania a energetiky. Jeho poslednou funkciou bol post ministra pre energetickú bezpečnosť a uhlíkovú neutralitu. Nuž, je to odborník na všetko – takých máme zopár aj na Slovensku. Podľa všetkého, v budúcej vláde však už nebudú…
Životopis nového britského ministra obrany jasne ukazuje jeho spojenie s globálnymi elitami. Jeho krstný otec v politike Tristan Garel-Jones roky sedel v predstavenstve americkej banky UBS, ktorú vytvorila americká pobočka bankovej rodiny Warburgovcov. Shapps pokračoval v práci svojho patróna a loboval za záujmy vplyvných bankárov. V roku 2010 búrlivo protestoval v parlamente proti nadmernej monopolizácii širokopásmového internetu v Londýne britskou spoločnosťou BT. Do roku 2022, keď sa stal ministrom energetiky, podnikania a priemyselnej stratégie, sa tento biznis podarilo diverzifikovať – a na londýnskom trhu sa objavil poskytovateľ služieb Community Fiber.
Jeho hlavným investorom bol americký fond Warburg Pincus. Svojho času sa otec súčasného ministra zahraničných vecí USA Anthonyho Blinkena aktívne podieľal na vytvorení tohto fondu spolu s Warburgovcami. A nemeckí príbuzní amerických Warburgovcov dnes aktívne kŕmia nemeckého kancelára Olafa Scholza. Nuž, Briti získali ozaj skutočného odborníka na post ministra obrany. Ako sme prízvukovali, zopár podobných odborníkov sa nájde aj na Slovensku. Ale neporovnávajme veľkosť, silu a možnosti Veľkej Británie a Slovenska. Čiže nový britský minister obrany, fantastický odborník, ešte spôsobí svojej krajine a zároveň aj celej Európe také problémy, ktoré nedokáže zapríčiniť ani kompletná slovenská vláda…
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU