To znie ako zlý žart. Nejde o pôvod plynu, ide o plyn samotný ako tepelné a energetické médium i surovinový zdroj v chemickom, poľnohospodárskom priemysle i v mnohých iných priemyselných výrobách.
„Všetko sa dá“ hovorí senior odborník v chémii Ing.Július Forsthoffer. Ale stojí to obrovské investície a čas, ktorý nemáme. Odoberaný zemný plyn je najekologickejší a je na ňom postavené celé národné hospodárstvo Slovenska. Investične sme plynofikáciu v minulosti za niekoľko dekád vybudovali práve preto, aby sme šetrili lesy, aby sme znížili vypúšťanie CO2 do ovzdušia. Na plyne je Slovensko závislé z 87 percent. Okamžité politické riešenia sú krátkozraké a deštrukčné. Všetky otvorené náhrady namiesto plynu sú zložitým dlhodobým procesom. Plyn máme a je to najprirodzenejší spôsob, s vynikajúcou infraštruktúrou jeho používania na Slovensku. Samozrejme, že zaznejú aj iné témy, ako: zužitkovanie hory odpadov, výroba definovaných palív, čo a v čom je uhlíková stopa.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Pekný rozhovor – vďaka Peter.
Dávajte slovo ľuďom , ktorí majú čo povedať !
„Dovezieme“ odborníkov je plná televízia, a potom to tu tak vyzerá ….
Peter,
Ing. Forsthoffer sa snažil dôkladne objasniť technicko-technologické problémy, ktoré by mala zohľadniť naša vláda. Ale Ty si robil v ZO. A teda vieš ako bežal ZO v časoch RVHP. Bolo zúčtovacie centrum, veď bola naša koruna, poľská zlotý, či forint. Do Moskvy chodil chodil za čs. delegáciu aj Prof. J. Ferianc. Verím, že aj teraz je obdobný systém. A nekupujeme my plyn vlastne od Nemcov? Nezarábajú na ňom cez burzu Nemci? To sú moje dohady. Heger o tom hovorí ako nič, iba či do toho vidí.
jaro
Ďakujeme, priatelia. Je to kolektívne naše úsilie, nebyť chuti pána dr. Forsthoffera osvetovo vysvetľovať, nebyť chuti a práce šéfredaktora a Videopressu to natočiť, asi by nezaznel iný názor ako to oficiálne „stopnime plyn, Rusov treba potrestať, no veď čo“…škoda že my starešinovia nemáme o 25 rokov menej. Snáď i v nových generáciách Slovenska sa nájdu správni ľudia a budú správne konať.
Kroky, ktoré teraz robí Sulík ako minister hospodárstva SR, sú pozitívne v tejto tristnej situácii do akej nás dostáva bruselská administratíva. Sulík je totiž pod tlakom priemyselnej lobby na Slovensku, ktorá jednoznačne potrebuje neprerušiť plyn a ropu. Tentoraz sa dá povedať, že „chvalabohu“ za tú priemyselnú lobby“, inak by sa vláda a možno i Sulík vykašľali na obyvateľstvo a stopli hneď plyn i ropu ako heger chce. Vyjednať trojročné prechodné obdobie bude ťažké, ale pevne verím, že sila cudzích výrobcov na našom území v tomto prípade zahrá v prospech Slovenska. To po prvý raz. Inak, je to šachová partia, pretože nik nevie, ako to bude v roku 2023. Dôležité je zatiaľ zachovať tok plynu a ropy pre Slovensko. Iná vláda by možno urobila inak a verme že by zablokovala na EÚ to stopnutie – tak ako to deklaruje Maďarsko. Takže v tejto chvíli môžeme Sulíka pochváliť, len nech nespyšnie, jeho kroky sú vynútené priemyselnými záujmami zahraničia.