Ako sa prenáša energetická problematika do poľnohospodárstva. Aký je samotný stav agropotravinárstva na Slovensku.
Na Slovensko sa dováža denne vyše 913 kamiónov potravín. To sú kamióny 16- až 18-tonové. Schopnosť obnoviť agropotravinársky sektor sme stratili alebo nedá sa obnoviť šibnutím čarovného prútika, to je komplexný dlhodobý proces postupného zlepšovania.
Ani podpora malých výrobcov agropodnikateľov nepomôže, kým nevytvoríme pre malých výrobcov potravín spoločné odbytové zariadenia, inak sa nemôžeme dostať k trhu.
Zaujímavé informácie – možnosť spracovania repky olejnej na jedlý olej na Slovensku. Všetka kukurica spracovaná na potraviny je z dovozu.
Čo robiť, aby sme zvýšili výrobu potravín na Slovensku? Neočakávajme, že vytvoríme na Slovensku dobre fungujúce odbytové družstvá, v priebehu rokov vznikla voči nim nedôvera. Družstevná organizácia odbytu by vytvorila protipól voči existujúcej sile predajných reťazcov. Ak sa nevytvorí trhová „koncovka“, žiadny obchod nemôže uspieť. Prečo sa tým nezaoberá vláda?
Agroprodukcia a problém výroby hnojív. Ak nebude dostatok hnojív, výnosnosť produkcie bude klesať. Nemáme dostatok maštaľného hnojiva, narušil sa systém… Syntetické hnojivá a ich význam. Súvislosti s plynom potrebným na výrobu hnojív….
Vodné hospodárenie. Čistenie priehrad. Nedostatok vody pre poľnohospodárstvo…
A kedy sa dostaneme k systematickému spracovaniu odpadov? Odpady ako energetické palivo. Všetko je možné, ak je to správne zorganizované.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Takíto ľudia patria do riadenia štátu!!! Vzdelaní, múdri, rozhľadení; takí, ktorí hľadajú, vedia a chcú nájsť riešenia.
naprosto s tebou suhlasim…
pred rokom 89 sme taketo problemy nemali cim to asi je?…tento „vynimocny“ rezim je ako skapacina oproti tomu zlocineckemu rezimu komunistov kedy sme boli vo vacsine potravin sebestacny…
a to uz nehovorim o tom, ze sme mali na 2OO% zabezpeceny privod plynu a ropy zo ZSSR v mnozstve aky sme potrebovali, nikoho z nas ani v zlom sne nenapadlo to co nam hrozi teraz, ze nebude plyn ani ropa, takze ked neskapeme od hladu mnohi z nas zamrznu…
Vtedy politické vedenie Slovenska, nehovoriac že ČSSR, myslelo na svojich občanov. Vychádzali z vojnových skúseností a pri povojnovej obnove vlasti organizovali predovšetkým výrobu poľnohospodársku a potravinársku. Isteže, po novembri 1989 najviac „gágali“ potomkovia maloroľníkov a statkárov. Ako by asi oni „zabezpečovali výživu obyvateľov?“ No asi predajom na vývoz a zvyšovaním cien, ved ono to tak ozaj bolo a preto ich vnuci kričali o zlom komunizme /lebo im zabránil zbohatnúť na hlade/. Potravinové lístky, teda potraviny na prídel ako pozostatok vojny, bolo možné zrušiť až v roku 1953. O tom sa ale nehovorí. A že závislosť na ZSSR už vtedy kvôli rope? Ako spomína dr.Forsthoffer, autá by jazdili na plyn z dreveného uhlia a to málo ropy by sme dovážali od priekupníkov z Arábie. Viete čo by sa u nás na Slovensku rozvíjalo bez ropy a neskôr bez plynovodu zo ZSSR? /h…/. Lenže ked aj Ústav pamäti národa je sklerotický a o tomto nič nedokladuje.
Mudre myslienky a inteligentne nazory na sucasnu situaciu a navrhy na riesenie tejto problematiky.