Nejasám nad tým, že volebný systém na Slovensku je pre väčšinu občanov nedôveryhodný, nefunkčný a nie je demokratickým mechanizmom, ktorým občania určujú politické rozhodnutia. Tvrdím, že to spôsobujú najmä politici a médiá, ktoré jednostranne a tendenčne manipulujú voličov a vzdelávací systém, ktorý vychováva ovce, „žerúce“ západnú propagandu a antikomunistické výmysly.
Mojou prioritou je demokracia, ako vláda ľudu. Nie vláda sponzorov, straníckych sekretariátov, agentúr a médií. Ide mi, o čo najširšie uplatňovanie priamej voľby a priamej demokracie! Parlament má svoje oprávnenie, ale len tam, kde nie je možné inak zisťovať občiansky záujem, z časových alebo organizačných dôvodov.
S nevôľou sledujem, že predstavitelia štátu si sprivatizovali Slovensko a vystupujú v jeho mene, často s odlišnými názormi, ako prejavujú jeho občania. Vlastné záväzky, za ktoré získali svoje funkcie, presadzujú masívnou propagandou, sponzorovanou zahraničnými nadáciami.
Miestni kolaboranti zastrašujú občanov policajnými represiami, cenzurujú iné politické názory – polemiku so západnými agentúrami, televíznymi stanicami a médiami. Príkladom sú kampane počas pandémie, nekritická podpora kampaní Európskej komisie, USA a pohrobkov ukrajinského fašizmu v občianskej vojne na Východe.
Infláciu a úpadok verejných služieb má prekrývať stupňujúca, antikomunistická hystéria. V rozpore so skutočnosťou, sa snaží znehodnotiť úspechy socializmu – bezplatné a fungujúce zdravotníctvo, školstvo, výstavbu dostupných bytov, plnú zamestnanosť. Pri súčasnom postupnom vymieraní a zániku Slovenska, nevedia inkvizítori čeliť faktu, že počas socializmu vzrástol počet obyvateľov Slovenska z 3,9 mil. (v roku 1948) na 5,2 mil. (v roku1989).
Nie je potrebný mimoriadny intelekt, aby voliči pochopili, že po prežraní majetku, vybudovaného počas socializmu, po lacnom výpredaji domáceho priemyslu, bánk, rozbití fungujúceho poľnohospodárstva a výkonnej energetickej sústavy, zadlžený režim iba tají svoj bankrot!
Problémy zdravotníctva chcú riešiť zvýšením povoleného zisku súkromných zdravotných poisťovní, poplatkami, zatváraním nemocníc, rušením lôžok a ambulancií. Podľa Mengeleho vzoru, zavádzajú systém selektívnej zdravotnej starostlivosti – inej, komerčnej, pre bohatých a iba paliatívnej liečby pre chudobných!
Propaganda krízy dôchodkového systému je postavená na podvode: tvrdia, že nebudú zdroje na jeho udržanie! Nikto z nich, však nepripúšťa pokles HDP. Ak však bude menej zamestnancov, a budú menšie mzdové náklady, znamená to iba, že ostane viac z vytvoreného HDP podnikateľom! Odsúdením starých ľudí, na dožitie v chudobe a rýchlejšiu smrť, chcú zvyšovať zisk domácich a zahraničných rentiérov!
Úpadok vzdelávacieho systému je programom vyľudňovania Slovenska! Vlády dávajú stále menej na školstvo a stále viac na zbrojenie! Za verejný záujem, vydávajú ochranu režimu zahraničnými (americkými, nemeckými, maďarskými) žoldniermi a lacnú výchovu hlúpej mladej generácie, podliehajúcej vládnej propagande!
Európska komisia, NATO a Vláda SR, politickými a sociálnymi nástrojmi, zvyšujú emigráciu. Väčšina schopných Slovákov chodí študovať a pracovať do zahraničia. Obsadzujú spravidla podradné pracovné pozície. Doma ich nahradzujú bezprávni, politicky vďační, emigranti z Ukrajiny, Bulharska, Moldavska a podporujú aj imigráciu z ďalších chudobných krajín. Trh práce majú preplňovať, v záujme nízkych miezd aj populačné prebytky arabských krajín, aby sme pomohli na Blízkom Východe, zmenšiť tlak arabského obyvateľstva na Izrael!
Miestna populácia je, na Slovensku, stále pevnejšie zovretá, do klieští hypoték, exekúcií a rizika straty pracovného miesta. Inflácia ohrozuje zimou, hladom a biedou väčšinu obyvateľov. Slovensko sa zmenilo za posledných tridsať rokov na „rozvojový štát“! V druhom najchudobnejšom štáte EÚ kupujeme lacné druhotriedne potraviny, pracujeme za žobrácke mzdy, preplácame vyradený vojenský materiál, financujeme skorumpovanú ukrajinskú reprezentáciu.
Slovensko stratilo vedeckú a výskumnú základňu. Umelci sú, spravidla štátom vydržiavaní, klauni, ktorých úlohou je po večeroch rozosmievať hlúposťou, vulgarizmami a pornografickými narážkami unavenú verejnosť. Nízka úroveň vysokých škôl a paberkovanie vedeckých pracovísk mení Slovensko len na stavebný pozemok skládok odpadu, montážnych liniek a výbehov pre divú zver. Bez peňazí, po voľbách, sa slovenská inteligencia stane len encyklopedickou spomienkou na štúrovcov, vedu a kultúru druhej polovice 20. storočia.
Ja voliť nepôjdem!
Nemám záujem legitimizovať buržoáznu demokraciu (tak, ako disidenti nechceli legitimizovať voľby jednotnej kandidátky Národného frontu!)
Nedôverujem národnej buržoázií v SMERe a SNS, že oportunisticky po voľbách nepohľadá výhovorky, prečo je dôležité aby vládla pod dohľadom a v záujme EK a NATO.
Obnovenie Uhorska, spojenectvom s Maďarmi (mierny odpor v medziach povoleného), ma tiež neoslovuje!
Jediného zástupcu neutrality a euroskepticizmu, podporiť neviem, pretože sa obávam, že okrem retrofašistického sentimentu, ich, ak bude chcieť, ľahko „kúpi“ veľkokapitál…
Doba sa zmení, a ja čakám „sitnianskych rytierov“, ktorí okno príležitostí využijú lepšie, ako my prestavboví babráci a „oni“ ponovembroví kompradori…
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Keď si kapor myslel, že je predurčený hrať sa s deťmi vo vani a neskončí na štedrovečernej večeri…“ a tak vyskočil z vane, že pôjde za deťmi…a cestou po dlážke sa zadusil…“
ale vážne: už po koľký raz sa pýtam:
A koľko už máte mužov v zbrani a armádnych divízií, ak si dovolíte ten prepych neísť voliť? Lebo – „i tak še dá“, napríklad 29.augusta tohto roku tomu bude 79.rokov, čo sa taký model od 29.augusta 1944 na Slovensku uplatnil…
prosím Vás a čo sa zmení tým, že ľudia pôjdu voliť?
Či bude účasť voličov vo voľbách sto percentná, alebo desaťpercentná, smerovanie Slovenska to nezmení a v žiadnom prípade to neovplyvní ani to, že nám ako kolónii sú vlády určované podľa potreby vrchnosti. Voľby sú len divadlo pre naivných
Hm, a čo sa zmení tým že tu vypisujeme komentáre alebo zverejňujeme články? Zmení sa smerovanie Slovenska? Iste nie, keďže je „určované podľa potreby vrchnosti“ a nie podľa nejakej našej mienky. Tak nerobme nič.
a robíte niečo?!
Vypisujem tu tak ako aj Vy. A voliť podľa všetkého pôjdem. Minule som nebol a dosť ma to potom mrzelo, že som prispel svojou čiastkou k tomu, čo tu máme od r. 2020.
Nemám pritom nijaké ilúzie, čo sa týka možností výberu, keďže slovenská spoločnosť je v hlbokom rozklade a politické špičky samozrejme tiež. Ale tu ide o viac. Ide tu o to, že ľudia sa musia aktivizovať, musia sa naučiť nebyť pasívni, ale zaujímať sa o dianie okolo seba a aj sa ho aktívne zúčastňovať, musia prevziať zodpovednosť sami za seba. Áno, hodenie volebného lístka nie je ktovie aká aktivita, ale ak nezvládnu ani len toto málo, ťažko môžeme čakať, že dokážu niečo viac.
Jurovmu postoju rozumiem, politické strany už viac ako 30 rokov sľubujú konať v prospech voliča a nakoniec pre neho aj tak nič neurobia. Tak prečo by sa to malo zmeniť teraz? Faktom je, že ako v ekonomickej tak aj v politickej oblasti sme kolóniou USA a EÚ a aj politika tých čo nastúpia po voľbách sa buď „zaradia“ alebo sa vzoprú. Ale k tomu aby sme sa mohli vzoprieť či v ekonomickej alebo politickej oblasti by politické strany museli mať nejaký krízový plán, ale ani u jednej „opozičnej“ som nič podobné nezaznamenal. Z toho usudzujem, že ak sa opozičné sily dostanú k moci, tak sa budú síce vykrúcať, ale nakoniec sa zaradia.
K tomu im nesporne „pomôže“ náš neustále rastúci štátny dlh.
Je to možné, pán Manda, aj keď ja by som to neprezentoval ako akýsi „prírodný zákon“. Je totiž zaujímavé, že napr. v susednom Maďarsko dlhodobo vládnu sily, ktoré sa dokázali „nezaradiť“.
Nebude to aj tým, že ak sa daná strana na Slovensku rozhodne „vzoprieť“, nemôže sa oprieť o masovú podporu voličov? Podpora ktorých siaha len potiaľ, pokiaľ nehrozia žiadne sankcie a netreba nič obetovať zo svojho pohodlia a životnej úrovne. čiže, pokiaľ to nič nestojí. Pokiaľ by to niečo stáť mohlo, zaľaknú sa, obrátia na útek a zalezú do dier. A politik v tom zostane sám. Teda, v reáli nezostane, lebo politici príliš dobre poznajú svojich voličov a do takejto situácie sa vôbec nedostanú.
Opakujem, čo som tu spomínal už neraz: bezzásadovosť a oportunizmus slovenských politikov len kopírujú bezzásadovosť a oportunizmus slovenskej spoločnosti ako celku. Situácia je teda dôsledkom hlbokej a dlhodobej demoralizácie spoločnosti, jej mravného a intelektuálneho úpadku.
LL – Váš postreh o povahe politických strán a voličov je nesporne v určitej miere správny. Nie celkom súhlasím s tým, že politické strany len kopírujú bezzásadovosť slovenskej spoločnosti ako celku. Pretože sú to predovšetkým politické strany, ktoré svoje sľuby voči voličom neplnia a namiesto toho, aby veci riešili podľa záujmu svojich voličov, veci riešia podľa svojich vlastných straníckych záujmov.
V danej súvislosti ma len tak napadá, že Smer prišiel s prísľubom pomoci ľuďom, ktorí sú zaťažení hypotékou na dom. Na prvý pohľad je to pekné gesto, ale ľudia by nemuseli byť zaťažení hypotékami ak by Smer, keď bol pri moci presadzoval politiku výstavby nájomných bytov a nepodporoval developerov. Za vlády Smeru tu žiadna podpora nájomných bytov nebola. A druhým aspektom uvedeného prísľubu je to, že ako Smer pomôže s bývaním tým chudobnejším občanom, ktorých príjem nestačil ani získanie hypotekárneho úveru a nemajú kde bývať? Toto je príkladom bezzásadový politiky orientovanej len podporu strany, ale nie občanov.
Váš záver, že je to dôsledok demoralizácie a intelektuálneho úpadku nie je skutočnou odpoveďou na daný jav. Otázkou je, v čom je príčina dlhodobej demoralizácie a intelektuálneho úpadku spoločnosti.
Veľmi múdro píšete. Presne to chápete. Čo zmôže akýkoľvek statočný politik, ked sa nemôže oprieť ani o tú chabučkú zradnú voličskú podporu ešte veľmi ľahko stále ovplyvniteľnú vačšinu. Bieda Slovenska spočíva v naivite a hlúposti voličov. Nevoliť je riziko, že legitimitu dajú tomuto režimu ešte hlúpejší voliči už vychovaní novým spôsobom. Je to desivé, ale úplne sa vzdať znamená koniec nádeje, a to nie je tá správna cesta.
Juraj, chápem čo chceš povedať a v mnohom s Tebou súhlasím. Len fakt neviem, či je urazená nečinnosť naozaj tou správnou reakciou. Tu musia vzniknúť nové politické elity, ktoré budú obhajovať záujmy vlastného národa/ľudu a štátu. Na to musia prísť noví ľudia ZDOLA. Tých si treba ale najprv vychovať, a to sa dá len aktívnou angažovanosťou ľudí. Nespadnú nám z neba. Ak sa ľudia stiahnu z verejného priestoru úplne, nikam sa nepohneme.
Áno, systém politikov upláca, a mimochodom nielen ich, ale aj široké masy pracujúcich. Aj tých upláca relatívne vysokou životnou úrovňou, konzumerizmom a spoločnosťou zábavy. To je v podstate väčší problém, než oportunizmus a úplatnosť politikov. Otázkou je len, ako dlho ešte na to všetko budú zdroje. Ak dôjdu, môže sa ešte všeličo zmeniť.
Keď bude horieť dom, budeme pozerať ako horí?
Ja voliť pôjdem /hoci mám také tušenie, že voľby nebudú, alebo budú zmanipulované/.Ale keď voľby budú, voliť pôjdem. Slovensko je krásna krajina a na Slovensku nežijú len zapredanci bez morálky, ktorí sú pre peniaze a kariéru schopní urobiť všetko, na Slovensku nežijú len kriminálne živly, špekulanti a zlodeji; na Slovensku žijú i čestní, morálni, pracovití ľudia; vzdelanci a osobnosti…Tých treba podporiť, aby sa Slovensko vrátilo ku skutočným hodnotám, aby sa zastavil úpadok v justícií, polícií, školstve, zdravotníctve…a hlavne k zastaveniu vojny na U krajine.
Keď sa zlu ustupuje, zlo postupuje. Treba ho zastaviť. Ja voliť pôjdem i keď sa stotožňujem s mnohými myšlienkami pána Janošovského. Napriek tomu že mám na niektoré veci iný názor, budem voliť Smer-SD, hoci je mi bližšia nechcená KSS.
naivita slovenských voličov nemá hraníc a logika úplne chýba! V plnej miere sa nám tu zobrazuje nevzdelanosť a teda aj nepochopenie diania na politickej scéne.
Skutočne väčšinu ľudí postihol štokholmský syndróm?! Ako si môž vysvetliť tvrdenie, že je mi síce blízka strana XY, ale voliť budem YZ?! Rovnako nepochopiteľné je myslenie ľudí, ktorí veria, že vhodením volebného lístka ovplyvňujú rozloženie politických strán na našej politickej scéne. Pri tak postavenom volebnom zákone, evidentne manipulovaných voľbách a po desiatkach rokov negatívnych skúseností môže ešte súdny človek veriť v spravodlivé voľby?! To je presne to isté, ako keby dospelý človek veril v Ježiška či v to, že bocian nosí deti!
Tak ako počas socializmu nemohla zvíťaziť žiadna prokapitalistická frakcia, tak počas kapitalizmu nemôže bez prevratu a ďalších podnetov zvíťaziť prosocialistická či prokomunistická strana, ktorú navyše na našej politickej scéne ani nemáme! Okrem toho by musela mať veľmi širokú členskú základňu aby uspela na prvý raz, čo je dnes v podstate nemysliteľné.
Zástancovia volieb by nemali zabúdať ani na praktické následky svojich volebných krokov, ktoré si všetci ponesieme do budúcnosti či už k voľbám chodíme alebo nie. Voľby a štátna pokladnica sú totiž spojené nádoby! Čím viac voličov sa dostaví k volebným urnám, tým väčšia suma peňazí sa v nasledujúcich štyroch rokoch odčerpá zo štátnej kasy.
Ale čo je tam po peniazoch, ktoré reálne nevidíme, že?! Hlavne že neprepadne hlas naivného voliča, ktorý po voľbách nie je schopný pochopiť prečo nová vláda škrtá, nezvyšuje prídavky ani dôchodky a celkovo sa zhoršuje ekonomická i sociálna situácia väčšiny obyvateľstva.
Nuž ale kto chce kam, pomôžme mu tam, obzvlášť keď vedomosti chýbajú a myslenie bolí!
„Voľby a štátna pokladnica sú spojené nádoby. Čím viac voličov sa dostaví k volebným urnám, tým väčšia suma peňazí sa v nasledujúcich štyroch rokoch odčerpá zo štátnej kasy.“
Súhlasím: Ale!
1. Realita: Koľko občanov sa nedostaví k volebným urnám?
2. Realita: Koľko občanov bude voliť stranu XY?
3. Realita: Keď sa nenaivní občania, ktorým nechýbajú vedomosti, logika a myslenie ich nebolí, nedostavia k voľbám, dostavia sa k ním naivní, ktorým chýba vzdelanie, logika a zvolia tých /PS, SaS-„mŕtvy dôchodca dobrý dôchodca“, Demokrati, OĽANO, SME RODINA, KDH…/, ktorí štátnu kasu vydrancujú „LEBO TRH VŠETKO PORIEŠI“
Výsledok: Národná i nadnárodná buržoázia si bude mastiť vrecká a ostatní ich budú mať prázdne, alebo z nich budú vreckári.
je Vám jasné čo ste napísali že?! Hovoríte tomu demokracia!
Ja osobne by som dala prednosť láskavej ruke proletariátu, ale väčšinu ešte vždy baví stupídna a nič neriešiaca hra na demokratické voľby
Viem, čo som napísala: Referendum na Slovensku v roku 2023 pre NÍZKU volebnú účasť bolo neplatné, a tak sa Slovensko zmieta ďalej v chaose, podporuje zbrojenie a vojnu na Ukrajine, stúpa počet občanov ohrozených chudobou…
V kapitalizme dobre nebude, ale, keď môže byť lepšie, prečo by malo byť horšie?
keď viete, že v kapitalizme dobre nebude, tak prečo ho neustále volíte?! Ja nevidím zmysel Vášho konania! A takých ako ste Vy je plné Slovensko. A keby len Slovensko!
Čo vlastne nechápete na tom, že Slovensko neriadi nejaká vláda, ktorú si Slováci zvolia v zmanipulovaných voľbách, ale je riadená z USA?!
..v trhovej ekonomike, a nielen ekonomike, ale z pohľadu vládnucej a prevládajúcej ideológie aj trhovej spoločnosti ( trhové hospodárstvo, trhové zdravotníctvo, trhová kultúra, trhové medziľudské vzťahy, atď. ) nie je, myslím celkom nemiestne chápať voľby, ako trhový mechanizmus.
S tým vedomím je možné pristúpiť k voľbe ako k výberu osoby, nebodaj celej skupiny osôb, ktorej sa v ideálnom prípade podľa vlastného presvedčenia o účelnosti takéhoto kroku pokúsime poskytnúť naše peniaze a iné súčasné a najmä budúce statky v rôznej miere predpokladajúc, že budú aj v tom najkrajnejšom prípade využité azda aspoň na udržanie myšlienok s našimi politickými postojmi súzvučiacich ..
tatko – je to pekné prirovnanie. Víťazi volieb dostávajú k dispozícii naše peniaze vo forme štátnych príjmov, s ktorými môžu nakladať podľa vlastného uváženia. Ale na rozdiel od trhového mechanizmu, kde ak sa nám tovar či služba nepáčia, tak ich môžeme vrátiť či od nich odstúpiť v prípade politických strán, ktoré sme zvolili a tieto naše peniaze rozhadzujú, nemáme možnosť im to zatrhnúť.
.. vždy je možnosť, pán Manda.
Len nie každá forma ochrany spotrebiteľa je uvedená v zmluvných podmienkach.. 🙂
tatko – ak hovoríme o reálnej možnosti tak tu vždy nie je. A dnes tu reálna možnosť nie je.
„Zvolená nevesta“!
vynikajúci postreh, pán V.Manda “ Víťazi volieb dostávajú k dispozícii naše peniaze vo forme štátnych príjmov, s ktorými môžu nakladať podľa vlastného uváženia. Ale na rozdiel od trhového mechanizmu, kde ak sa nám tovar či služba nepáčia, tak ich môžeme vrátiť či od nich odstúpiť v prípade politických strán, ktoré sme zvolili a tieto naše peniaze rozhadzujú, nemáme možnosť im to zatrhnúť.“
O tom predsa je tá PREDANÁ či ZVOLENÁ NEVESTA! ako keď sa rodičia dohodnú za chrbtom mladých…a jej sa on nepáči, – a jemu sa ona nepáči, ale GRUNT budú hlavne obhospodarovať žijúci rodičia – v našom prípade zvolení do parlamentu a do vlády.
Niekedy po roku 1945 tomu naša spoločnosť dala STOP.
A zas sa to vrátilo – predávajú nám nevestu, aby si mohli užívať náš „grunt“ – a kedže štát už takmer nič nemá, tak naše peniaze, ktoré plynú do štátneho rozpočtu.
VOLIŤ ALE TREBA ÍSŤ. Ibaže pozveme Wagnerovcov.
Protifašistický bojovník a prečo treba ísť voliť? Čo sa zmení? Navyše víťaz volieb, resp. strana zostavujúca vládu je dávno určený bez ohľadu na to, koho budú ľudia voliť.
Pani Kuliková, ako môžeme vydávať svoje domnienky za fakty? Nikdy som kapitalizmus nevolila!!! Od revolúcie rebelujem, zažila som si a zažívam kvôli tomu veľa zlého. Teraz budem voliť Smer-SD ako alternatívu k súčasnému fašizmu. Nedá sa dnes inak, ide o veľa, ide o mier a zbytky sociálnych istôt.
Mimochodom, urážaním ľudí nepresvedčite o svojej pravde.
a čo Vás vlastne na mojich príspevkoch uráža?! Pravda?
Mňa nezaujíma koho budete voliť, ale zmienila ste že Smer, lebo je altenatívou k súčasnému fašizmu. Predpokladám, že pod pojmom „súčasný fašizmus“ myslíte Matoviča a spol., včetne prezidentky a jej prisluhovačov. Lenže k fašistom patria aj všetci „pronárodní“ a teda aj Smer hnedne. Asi Vám nepoviem novinku, ale fašizmus je posledným štádiom kapitalizmu, kedy vznikajú vojny aby sa zničila ekonomika, znížil počet ľudí, poprípade zmenili hranice štátov, aby sa kapitalizmus zas mohol obnoviť a chvíľu prosperovať.
Pred troma rokmi EÚ a USA dosadili do vedenia štátu Matoviča, lebo Fico chcel viac než mu boli ochotní dať a Fico to vedel. Pokiaľ sa pamätáte tak Smer nerobil skoro žiadnu kampaň a navyše sa naťahoval s prezidentkou. Bolo ľahké dosadiť Matoviča, lebo aj ľudia mali po dvanástich rokoch dosť Ficovej vlády. Tvrdíte, že Fico je zárukou mieru a sociálnych istôt. To skutočne?!
Počas vlády Smeru šlo množstvo vojenských konvojov na východ a pochybujem že ich naša vláda posielala Rusom, obzvlášť ak sme súčasťou NATO a Smer nemieni tento náš stav v žiadnom prípade zmeniť. Je snáď pre Vás NATO zárukou mieru?! Lebo pre mňa nie! A rovnako sa mi nezdá ani EÚ, ktorej zákony sú nad našimi národnými a ktorú Fico odmieta opustiť nejaká sociálna. A sociálne sa mi nezdajú ani Ficové predošlé vlády. Vďaka Ficovi dnes dôchodcovia živoria, lebo pokiaľ si spomínate, tak dôchodok sa vypočítava zo mzdy, ktoré smeráci schválne držali nízko aby prilákali investorov. A tak by som mohla pokračovať ešte veľmi dlho, ale načo?
Skúste si spomenúť na Lajčiaka a jeho činnosť. Ktože ho to nominoval?! A vy hovoríte v súvislosti so Smerom o mieri a sociálnych istotách?!
A len tak mimochodom pani Kotrádyová, tak ako neexistuje menšie a väčšie zlo, rovnako neexistuje moja a Vaša (poprípade niekoho iného) pravda. Pravda je tiež len jedna a je podložena faktami, ktoré ľudia síce nechcú vidieť, ale podvedome vedia že sa mýlia. To ich uráža, poprípade sa niektorí cítia ako hlupáci, čo dávajú za vinu mne, hoci ja nikoho neurážam a ani nikomu nenadávam. A nemienim nikoho o ničom ani presviedčať.
P.S. Asi ste nezaregistrovali, ale sám Fico označuje Smer ako stredopravú stranu a pokiaľ by ste sa aspoň trošku orientovali v politológii, naznačilo by Vám to, že je to strana presadzujúca kapitalizmus. Takže čo to volíte?! Mier a sociálne istoty? Lenže to kapitalizmus neponúka! Ponúkal to socializmus a Fico sa k socializmus v žiadnom prípade nechce ani len priblížiť!
Pani Kuliková, vo Vašom komentári je veľa pravdy.
Ale! Ktorú stranu odporúčate voliť? Zaujíma ma Váš názor.
na Slovensku niet strany ktorú by som ja volila a preto k voľbám nechodím. Pokiaľ má niekto potrebu ísť k voľbám a legitimizovať tak kapitalistické zriadenie je to čiste jeho osobná záležitosť, ale mal by si uvedomiť, že každá vláda nutne musí ísť na ruku americkej ambasáde, ináč bude zvrhnutá – a slovenský majdan nepotrebujú ani politici. Tí predsa nejdu do politiky kvôli ideálom, ale kvôli svojmu obohateniu.
A ani si nemyslím, že ak nedám hlas Smeru a nebudem voliť „menšie zlo“ že tým posilním súčasnú koalíciu. Máme kapitalizmus, sme kolóniou, a preto je jedno, či vládne tá či oná strana. Politici vedia že budú pri koryte len dovtedy, kým budú poslušne a bez slova vykonávať príkazy.
Mimochodom protipandemické opatrenia, ktoré sú tak veľmi vyčítané Matovičovi boli vypracované ešte počas vlády Smeru, a ešte počas vlády Smeru aj zavedené do praxe. Matovič len pokračoval v tom čo mu prikázali. A keďže tieto opatrenia boli v podstate, a len s malými obmenami skoro rovnaké vo všetkých štátoch, ktoré pristúpili na hru o pandémii, som si úplne istá že základné body boli vypracované v zámorí dávno pred tým, než Matovič sa dostal do premiérskeho kresla.
O tom, že politici a konkrétne Fico vedeli čo sa chystá svedčí aj posledný štátny rozpočet vypracovaný Smerom, kde v jednotlivých kapitolách je možné zistiť že v roku 2020 bol očakávaný pokles ekonomiky i výber daní, a na druhej strane nárast nezamestnaných a zvýšené výdaje pre sociálne slabých občanov. Mocichtivý Matovič sadol Ficovi na lep ako pred tým Dzurinda. Lenže Fico bol už politickou mŕtvolou v čase, keď do premiérskeho kresla zasadol Pellegrini. O tom že je za politickým zenitom vie on, vedia to všetci politici, len mnohí voliči to ešte nevedia, rovnako ako nevedia že vo voľbách nejde o ľudí, ani osud národa, ale o to, ktorá strana si viac uchmatne zo štátneho rozpočtu a preto tie predvolebné sľuby a evidentné klamstvá.
Pokiaľ sa nevzopriete, a aj naďalej pôjdete na ruku ponovembrovým politikom osud Slovákov je spečatený, takže zbytočne nariekate, lebo sami si vytvárate budúcnosť.
Pani Kuliková, v mnohom máte pravdu.
Ale!
Dobro alebo zlo?
Stupňovanie v slovenčine:
dobre, lepšie, najlepšie
zle, horšie, najhoršie
Ja sa nebudem nečinne prizerať na to, ako sa na Slovensku zakoreňuje to najhoršie.
Nevoliť znamená dovoliť, aby za nás volili iní.
Čaputová už vyzýva zahraničných Slovákov, aby nám tu zvolili to, čo by si priala americká ambasáda, teda PS-agresívne, militaristické, pravicové.
Voliť pôjdem a voliť budem Smer-SD, je to jediná REÁLNA sila, ktorá môže niečo na Slovensku zmeniť k lepšiemu. Súhlasím s Vami, že posledným štádiom kapitalizmu je fašizmus. Proti kapitalizmu treba bojovať, proti fašizmu o to viac.
Nevolením volíte Hegera, Matoviča Remišovú a podobných
..viete tú myšlienku, prosím, nejak rozvinúť?
Nevoliť to znamená odovzdať svoj hlas tým druhým. Napríklad tohto roku vo voľbách Srbi v Kosove bojkotovali voľby, tj. nevolili. Voľby sa i tak konali a miestni Albánci všade prehlasovali Srbov – a oficiálne boli vo voľbách zvolení za starostov obcí i v prevažne Srbských sídlach v Kosove Albánci. Až keď radnice začali obsadzovať Albánci, Srbom to „došlo“ čo urobili za chybu – a boli nepokoje, zasahovala armáda i sily KFOR.
A čo myslíte, zrušia na Slovensku voľby ak nepôjdete voliť? NIE. Vaše nehlasovanie spôsobí, že „verné jadro“ Hegerových, Matovičových či Remišovej stúpencov bude hlasovať a im bude v prepočte percent stačiť ten počet hlasov, aby sa do parlamentu dostali, prípadne pri nízkom počte voličov aby ZVÍŤAZILI…chcete ešte raz Matoviča za premiéra? Ći Remišovú ako predsedkyňu parlamentu? Nuž – ignorujte voľby!
Ďakujem Vám za odpoveď!
Voliť alebo nevoliť?
Ak sa človek odmieta zúčastňovať volieb tak objektívne znižuje počet zúčastnených voličov a tým súčasne nepriamo znižujem kvórum pre dosiahnutie väčšiny. Dnes stačí k získaniu moci okolo 30% súhlasu všetkých voličov. Matovičova skupina zastupovala len 29% oprávnených voličov. Neúčasťou vo voľbách sa v zásade nič nevyrieši.
Tým, že sa volieb zúčastňujem, zvyšujem počet aktívnych voličov a tým nepriamo prispievam k tomu, aby sa k moci dostala skupina zastupujúca čo najviac oprávnených voličov.
Problémom veľkej časti voličov je to, že si nevedia vybrať medzi stranami a mnohí sa vydávajú cestou tzv. menšieho zla. Ale dlhodobá voľba menšieho zla nič nerieši, pretože tak ako v týchto časoch, po malých zlách nakoniec príde veľké zlo, tak ako to mu bolo v prípade I. Matoviča v posledných voľbách.
Domnievam sa, že jediným reálnym východiskom z volebnej dilemy je zúčastniť sa volieb a ak tam nie je „moja“ strana, tak dať hlas strane, ktorá spôsobí z môjho hľadiska v spoločnosti čo najmenej škody, teda ísť cestou menšieho zla. Ale ak nechcem upadnúť do pasce „menšieho zla“, t.j. ak nechcem stále voliť len menšie zlo, tak súčasne sa človek musí politicky aktivizovať a začať formovať spolu s ďalšími nespokojencami politický subjekt, ktorý bude spĺňať ich predstavy.
V opačnom prípade bude človek čakať na vhodnú stranu a je možné, že sa jej vôbec nedočká.
tak by to bolo, ak by sme boli suverénnym štátom. Realita je taká, že sme kolóniou a vlády sú nám určované. Je úplne jedno koho budú voliči voliť, pretože všetci budú voliť kapitalizmus a všetky strany ktoré sa dostanú do parlamentu budú poslušnými služobníkmi EÚ a USA.
Chceme zmenu?! Pokiaľ áno, nevkladajme svoj osud do cudzích rúk!
Katarína Kuliková – A do koho rúk by ste chceli v dnešnej situácii vložiť svoj osud?
nikomu nechcem dať svoj hlas, lebo by som musela nepriamo niesť zodpovednosť za neblahý osud národa.
Tak ako počas socializmu mohla zvíťaziť len KSĆ, tak aj teraz môžu víťaziť len prokapitalistické strany, ktoré neskutočne hnednú. A čo to znamená asi nie je potrebné nikomu vysvetľovať. Pokiaľ bude Šimečka zostavovať vládu a podľa mňa na 99% bude, kruh sa uzavrie. Premárnili sme viac než tridsať rokov ničnerobením
Katarina Kuliková nemusí do nikoho vkladať svoj hlas – ona si žije v Čechách a jej predstavený je generál NATO Petr Pavel. To preto toľko hundre.Týchto „voličov“ z cudziny, no to je mora.
grázel, Peter Ty si obyčajný chudák! Keby nás bolo schopné uživiť Slovensko, nemuseli by sme žiť toľkí po svete. Narodila som sa v ČSSR a v ČR som doma. Bodaj by aj Slovákom ktorí ostali na Slovensku záležalo na svojej vlasti tak ako tým, ktorí boli nútení odísť z rodného kraja za chlebom
pani Kotrádyová, ako som povedala, ja Vás nepotrebujem o ničom presviedčať. Ako si usteliete, tak budete spať
Pani Kuliková, ja si neustielam.
„grazlovi“ ste napísali peknú vetu: „Bodaj by aj Slovákom, ktorí ostali na Slovensku záležalo na svojej vlasti, tak ako tým, ktorí boli nútení odísť z rodného kraja za chlebom.“ Pekne ste to napísali!❤️
No a práve o to ide, že mnohým Slovákom už na svojej vlasti nezáleží, lebo peniaze–peníze im dočista pomútili hlavy. A práve preto, treba vo voľbách podporiť tých, ktorým na svojej vlasti, na Slovensku, záleží. „Západní vítr je krutý…“ Je tu mela, ten, kto politiku nesleduje aspoň trošku, ten si zvolí aj svojho kata. Ľuďom vymietli z hláv socializmus; spotrebného tovaru je dosť, môžu cestovať, špekulovať, podvázať, drogovať…Dobre ja aj tým, ktorým je v podstate zle. Nič necháapu. CHLIEB A HRY funguje. Zatiaľ!!! V tomto marazme musíte voliť stranu, ktorá Vám nemusí byť ideologicky blízka. Niežeby ste nechceli voliť tú svoju stranu, ale celkový stav, v ktorom sa Slovensko nachádza Vá to nedovolí. Aj socialista je na kandidátke Smeru-SSD, vypočujte si ho na Fb vo videu Artur Bekmatov /rozumný, rozhľadený, obetavý/: napr. ŽE ŠTÁTNY PODNIK NEMÔŽE PROSPEROVAŤ? ❤️OMYL, PANI CIGÁNIKOVÁ!
pani Kotrádyová, ja som realistka a riadim sa faktami. Zmierila som sa s tým, že ľudia si sami škodia a vytvárajú svoje problémy, takže mi je úplne, ale úplne jedno či chodia k voľbám a koho volia. Viem čo sa stane pokiaľ aj naďalej budú pokračovať v nastúpenom trende a ovplyvniť to nijako nedokážem.
Mňa slová, ktoré by boli neviem aké pekné ale rozchádzajú sa s činmi nedokážu osloviť, nech by ich hovoril ktokoľvek. To, že zobrali na kandidátku Bekmatova je len prázdne gesto, ktoré nič neznamená a čo je horšie Bekmatov ani v prípade že sa dostane do parlamentu, nedokáže nič pre ľudí urobiť.
Pani Katarína, slovo je tiež čin. Vždy to začína slovom, až po slove prichádza čin. Štúr, Marx… začínali činom?
Ja chápem, o čom píšete! ❤️KAPITALIZMUS je príčinou všetkého zla! Teóriu potvrdzuje dnes prax a len egoisti to nevidia. No nedá sa preskočiť trieda, z prváčika hneď stredoškoláka nespravíte.
Realita na Slovensku je príšerná, už len tým, že nás prezidentka a Hegeromatovičovská vláda zatiahla do vojny; vo vojne umierajú ĽUDIA–Rusi, Ukrajinci..mladí , starci, deti…a mne to jedno nie je.🕊️🕊️🕊️ Slovensko upadá ekonomicky i morálne.🤢 Treba to zastaviť! A preto voliť pôjdem.
ešte raz Vám zopakujem, že mne je úplne jedno či ľudia chodia k voľbám a koho volia. Mne rozum a svedomie voliť nedovoľuje. A slovo v žiadnom prípade nie je činom!
.. myslím, že jediný spôsob nielen zmeny paradigmy, ale aj akejkoľvek zrejmej kvalitatívnej zmeny je revolúcia.
Nech sa pozerám kdekoľvek po svete, demokracia takú zmenu neprináša. Čím “ vyššia úroveň demokracie“ , tým zanedbateľnejšie dielčie zmeny. Naopak, čím je daný režim “ hodnotený “ ako menej demokratický, tým výraznejšie zmeny, ale aj ich následné korekcie.
Tzv. demokracia, zdá sa mi, funguje na rovnakom princípe, ako dobrý a zlý policajt. Chvíľu vás vyťažuje zlý, aby vás vzápätí chvíľu chlácholil ten dobrý. Cukor a bič vedú stádo spoľahlivo k cieľu, či sa cesta stáča tu doprava, tam zasa načas doľava.
Ako keď na grafe spojíte jednotlivé body krivkou, kde priamka spájajúca prvý a posledný je jej osou..
Možno je toto popis prirodzeného a v podstate správneho stavu. A všetko s demokraciou je teda v poriadku a tak, ako má byť.
Prečo ma teda stále neopúšťa pocit, že onen smer, vektor tej krivky … tá mrkva pred nosom somára je v konkrétnej ruke s konkrétnymi záujmami ?
Prečo je bezvýznamný kus zeme v Karibiku dlhé desaťročia gniavený embargami a sankciami ? Kvôli demokracii, či pár strateným bordelom ,kasínam a chudobným políčkam cukrovej trstiny? Kým obrovská ríša s rovnakým režimom je vďaka otvoreniu sa investíciam a obchodu len „folklórne“ peskovaná za prapodivnú duchovnú popstar a akési presnejšie nešpecifikované ľudské práva..
Niekedy sa zabávam rozvíjaním myšlienky, k akým prejavom by asi dospela ctená švajčiarska demokracia, ak by mali hrdí Švajčiari rovnaké životné podmienky a úroveň, ako Bangladéšania.
Na čom sa však rozhodne nebavím, sú žvásty ľudí s prehľadom odsúdiavších komunizmus dokonca aj so socializmom ako utópiu o tom , že len aktívny prístup, informovanosť a zodpovednosť za svoj život ( akoby ju za nás dnes niesla krstná mama) nám v buržoáznej demokracii chýba k tým najsvetlejším zajtrajškom. Čo už len môže byť viac utopické ?! .. a urážajúce.
Hoci to vidím takto, nechcem nikoho od volieb odhovárať.
Ale plne rešpektujem každého ,kto sa rozhodne nevoliť a nikdy by som si nedovolil mu to vytknúť.
Kto voliť chce, dôvod si nájde. Ja tiež.
.. aj keď s odovzdaním hlasu sa spája riziko, že potom nebudete môcť nič povedať 🙂
tatko – jeden prípad tu predsa len je, Chile 1970, keď socialista S. Allende vyhral prezidentské voľby a nastúpil cestu budovania socializmu, ktorá bola likvidovaná fašistickým prevratom G. Pinocheta.
Ale pokiaľ ide o vzťah parlamentnej demokracie a revolúcie, tak parlamentná demokracia môže dosiahnuť maximálne to, že moc vloží do rúk subjektu, ktorý až svojou praktickou politikou môže realizovať revolučné premeny. Samotná parlamentná demokracia to urobiť nemôže a naše praktické skúsenosti z parlamentných volieb, permanentne manipulovaných všetkými možnými médiami vyvolávajú dojem, že naša parlamentná demokracia nie je ani schopná postaviť do čela politiky žiadny revolučný subjekt, ktorý by realizoval kvalitatívnu premenu spoločnosti.
Zatiaľ tomu tak je, otázkou je, či to tak ostane aj naďalej. Ja si myslím, že to tak ďalších 30 rokov neostane alebo inak povedané, že rozhodujúca masa pracujúcich bude nakoniec nútená sa spoločne postaviť za svoje životné záujmy.
..tomu rozumiem, pán Manda. Ale Salvatore, Viktor, Luis Inácio a kto len nás ako výnimka napadne, sú len jednotlivé body na tom “ grafe „.
Ako píšete, naša parlamentná demokracia toho zdá sa,schopná nie je. A ja myslím, že kvôli tomu cukru, biču a mrkve, na ktoré jednoducho niekto má a iný nie. A ak aj nastanú podmienky kedy sa niekto z tábora nemajúcich ,voľbou k mrkve priblíži, a presiahne mieru udržiavaného zdania plurality systému, uberie sa mu cukor, alebo rovno nastúpi bič.
Je mi jasné, že revolučná situácia tu vonkoncom nie je. Tiež hneď nasledujúcu revolúciu neočakávam práve socialistickú.. u nás a blízkom okolí teda rozhodne nie.
Len som sa kostrbato snažil vyjadriť akýsi pocit v súvislosti s témou tejto diskusie .
Ja snahu niečo ovplyvniť, zmeniť, citeľne zlepšiť prostredníctvom toho, čo v bežnej reči nazývame demokraciou považujem za márnosť slúžiacu v konečnom dôsledku iba k rozdeleniu a zlu medzi ľuďmi.
Napriek tomu, ako som už napísal, dôvod voliť si nájsť viem. Rovnako ako rešpektovať, že iní nie..
Tatko, Vy ste tomu dali. Ešte nech komunisti začnú bojovať aj proti demokracii, tak ako bojujú proti liberalizmu, progresu a globalizácii a stane sa z nich otvorené reakčná sila.
O čo sa vlastne národní konzervatívni komunisti opierajú, ak nie o marxizmus?
Pretože marxizmus to vidí jednoznačne, máme tu striedajuce sa spoločenské objekty, systémy (socializmus, kapitalizmus, otrokárstvo,…, a tri prvobytne systémy), ktoré sa tiež vyvíjajú a môžu mať rôznu podobu riadenia: diktatorsku, demokratickú, liberálnu, konzervatívni, ap.
…
Problém teda nie je v demokracii či liberalizme, ale v kapitalizme, kapitalistickej podobe demokracie a liberalizmu. Ak sú komunisti hlupáci, ktorí nedokážu ponúknuť svoju alternatívu progresu, liberalizmu, demokracie, globalizácie, mladí nemajú inú možnosť ako voliť kapitalistickú podobu. A my zase budeme nariekať, ako sú ľudia sprostí a nepoučiteľní, miesto toho, aby sme zmenili postoje.
Keď čítam napr. aj Ľubiša Blahu, tak zúrivo bojuje proti liberálom, ale nevidím proti kapitalizmu. Z toho mám dojem, že sa tu bijú konzervatívci proti liberálom, ale systém meniť nechcú.
Komunisti by si mali dať na toto pozor, nedať sa zatiahnuť do ich zabomysich vojen a orientovať sa na zmenu systému.
Samozrejme, v realite je to zložitejšie, keďze socializmus dnes v Európe neprichádza do úvahy, treba niekoho podporiť. Ja osobne konzervatívcov a Smer proti liberálom, so zdôraznenim, že som proti kapitalistickej podobe liberalizmu.
.. nuž, zrejme som tomu dal ..
Ale od toho ste tu Vy, aby ste to uviedli do “ .. takého.. umeleckého.. ..oného .“ , povedané slovami klasika. 🙂
Ja sa musím ešte veľa učiť, aby som prekonal svoje – prax je kritériom pravdy – a vedel dokonale vysvetliť, prečo veci nie sú tak, ako by mali a ako by byť mali, hoci nie sú.
Komunistom nie som.. a tak si hádam môžem dovoliť luxus nebyť ani demokratom.
Juraj, abstraktné by sa dalo súhlasiť, osobne je to pochopiteľné. Ak ale začneme skúmať súvislosti, javí sa to inak.
Hneď v titulku akoby si hovoril, že členstvo v EU nechceš podporiť. Aj ja som kriticky k EU, je založená na kapit. základoch a preto má sčasti aj imperialnu podobu, aj voči SR.
Lenže ekonomika, deľba práce, technológie dospelí nielen do integračnej roviny, ale aj globálnej. Dnes mimo integrac. zoskupenia a podpory je nemožné existovať, najmä malá krajina. Čisto národná ekonomika by bola veľmi drahá, neefektívna.
Ak nie EU, tak kam? EAEU vedená Ruskom je tiež kapitalistická a trpí ešte väčšími problémami ako EU. Činu naši komunisti prezieravo odmietajú. Takže zostáva len EU, čo aká zlá. V tomto teda Smer nemožno viniť, koná tak ako kaže spoločenská objednávka a ako chcú ľudia.
NATO jednoznačne treba odmietnuť,
Civilizácia sa dnes nachádza v kritickom bode prechodu, chaos nás môže vyhladiť ako ľudstvo. Preto nevidím dôvod, aby sme prispievali k rozkladu, ktorý tu prebieha. Malo by to zmysel vtedy, keby sme mali pripravené fundovane alternatívy, program ktorý by ľudí oslovil. Keďže to nemáme, nemam radosť z rozkladu, pretože pri absencii ľavicového programu sa dostane k moci fašizmus. Preto je Smer ako stabilizujú a sila prijateľný..
Nakoniec, Európu treba udržať stabilizovaný aj preto, že o osudoch socializmu, komunizmu a civilizácie sa dnes nerozhoduje v Európe, ale v Ázii, rozhodne o tom suboj Číny s USA.
…
Od európskych KS dnes nič nezáleží. Každá sa hrá na svojom národnom piesočku, hoci socializmus je ekonomickou podstatou integračný, internacionalny. KS by sa mali pravidelne schádzať, vymieňať skúsenosti, poznatky, vypracovávať program. Videokonferencie k jednotlivým témam, oblastiam, ako ich vidia Slováci, Česi, Maďari, Rakusania, Bielorusi, Rusi, Číňania, Kubanci, Vietnamci, atď. Tým by Kom. hnutie získalo na odbornosti sile vplyve.
Juraj, myslim, že práve toto je Tvoja parketa, usporadúvanie takýchto stretnutí, konferencii
. Len je tam podmienka, aby to uspelo, naučiť sa počúvať aj iné názory.
Ďakujem za myšlienky v reakciách. Potešilo ma, že aktívne bojujeme s uniformitou jednotného názoru (ako hovoril jeden môj priateľ: „zelený a košatý je strom života, na rozdiel od šedivej teórie“…) Dôležité je rozumieť sám sebe: prečo (a koho) volím, resp. prečo nevolím. Nakoniec, do postele si líhame s vlastnou hlavou a v zrkadle vidíme „vlastnú“ tvár… Takže, priatelia, urobte, ako myslíte! Len pochopte, čo ste svojim rozhodnutím spôsobili. Mrzelo by ma, ak by o jeden hlas uspelo PS, bolelo, ak by môj hlas chýbal k ich porážke…
Juraj víťaz volieb je dopredu určený, takže sa netráp. Kalich horkosti vypijeme do dna
Ak by to fungovalo tak jednoducho, že „víťaz volieb je dopredu určený“, tak by nepotrebovali investovať milióny do farebných revolúcií a iných prevratov na odstránenie nepohodlných politických síl.