27. január 1944 – deň úplného oslobodenia mesta Leningrad od nacistickej blokády.
Červená armáda definitívne po prelomení blokády oslobodila mesto Leningrad!
Ľudia plačú, spievajú a plačúce tváre neskrývajú.
Dnes v meste – ohňostroj!
Dnes plačú všetci obyvatelia Leningradu…
(Video: facebook.com/JaVatnik.BudemZhit)
Ak by nepriateľ úplne obsadil mesto, všetci jeho obyvatelia by boli odsúdení na smrť a nacisti by mohli poslať významné sily na Moskvu a Stalingrad. Na predmestí Leningradu Hitlerovi nacisti a ich elitné jednotky SS „Baltic“ strieľali a vešali nevinné ženy, deti, starých ľudí. Veľkolepé architektonické súbory a diela z predmestia Leningradu – Gatčina, Cárske Selo, Peterhof – boli okupantmi vyrabované a zničené.
Obyvatelia Leningradu však svetu ukázali, čoho všetkého sú schopní v záujme obrany a pre budúcnosť svojho rodného mesta. Dnes je ťažké aj uveriť týmto činom.
Len niekoľko príkladov:
Pracovníci Leningradského ústavu šľachtenia poľnohospodárskych plodín žijúci na pokraji smrti hladom rovnako ako všetci obyvatelia mesta si počas blokády neodniesli ani jedno zrnko z najbohatšieho a unikátneho genetického fondu obilia uchovávaného v ústave pre ďalšie generácie. Občan Kjutinen zomrel na pracovisku od hladu. Pracoval ako pekár. Piekol chlieb z posledných zvyškov múky už len pre hladujúce deti.
Veľký skladateľ Dmitrij Šostakovič začal písať svoju slávnu siedmu „Leningradskú“ symfóniu, ktorá bola v meste v čase blokády uvedená verejnosti v premiére 9. augusta 1942 v podaní už len torza hudobníkov bývalého hasičského zboru. Premiéra sa uskutočnila aj napriek práve prebiehajúcemu masívnemu bombardovaniu zo strany nacistických vzdušných síl.
Uprostred blokády bola v Leningrade odohraná séria futbalových zápasov. Nacisti nemohli uveriť, že v mŕtvom meste, ako ich presviedčala Goebbelsova propaganda, „boľševici“ hrajú futbal…
Leningrad po veľkom vojenskom a morálnom víťazstve nad nepriateľom vstal z popola. Po ukončení Veľkej vlasteneckej vojny bol zrekonštruovaný a postavený pracujúcimi ľuďmi ZSSR, dnes Ruskej federácie, do svojej súčasnej úchvatnej historickej i modernej podoby.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
https://www.youtube.com/watch?v=8Y4_2Qa0QQs