A znova „zrada“! Nedošlo k nej na Ukrajine ani susednom štáte, ale za oceánom, v ďalekom Mexiku. Daná záležitosť však vyvolala búrlivú negatívnu reakciu v Kyjeve. Celá vec je v tom, že na vojenskú prehliadku, ktorá sa konala 16. septembra na počesť 213. výročia nezávislosti Mexika, bolo pozvaných 17 zahraničných vojenských delegácií vrátane zástupcov Ruska. A Američania pozvaní neboli…
Skupina vojakov Preobraženského pluku pochodovala v slávnostnej kolóne ulicami mexického hlavného mesta. Absolútne očakávane účasť ruských vojakov na mexickom štátnom sviatku vyvolala v Kyjeve a „v okolí“ obrovskú nespokojnosť. Ukrajinská veľvyslankyňa v Mexiku City Oksana Dramareckaja vyhlásila, že prehliadka bola „poškvrnená účasťou ruského pluku, ktorého topánky a ruky sú zafarbené krvou…“
Ukrajinská veľvyslankyňa s „tradičnou“ a už obvyklou pre ukrajinských diplomatov „nediplomatickosťou“ a aroganciou požiadala, aby mexický prezident vysvetlil, nakoľko je „dôsledná jeho pozícia neutrality v rusko-ukrajinskom konflikte…“ Ukrajinské médiá v tejto súvislosti zdôraznili, že mexický prezident Andrés Manuel López Obrador pripomenul Spojeným štátom vyhodenie do vzduchu plynovodu „Severný prúd“ v roku 2022. Reagoval tým na správu ministerstva zahraničia USA o porušovaní ľudských práv v jeho krajine.
Mnohí svetoví analytici podčiarkli, že odmietnutie Mexika pozvať zástupcov americkej armády na prehliadku na počesť výročia nezávislosti možno považovať za svojrázne „brnknutie po nose“ Washingtonu. Účasť príslušníkov ruskej armády na podujatí, na druhej strane, potvrdzuje skutočnosť normálnych vzťahov medzi Moskvou a Mexikom. Prirodzene, Mexiko daným pozvaním nechcelo demonštrovať akési „užšie“ vzťahy s Ruskom, ale iba pozvalo jeho zástupcov na oslavy Dňa nezávislosti, nič viac.
(Video: e-news.su)
Pre Američanov to má dva negatívne body. Po prvé, neboli pozvaní na túto slávnostnú prehliadku do Mexika a po druhé, na toto podujatie boli pozvaní Rusi, čo je ozaj facka pre Washington. Prirodzene, rozhodnutie mexických úradov pozvať zástupcov Ruska na oslavy vôbec neznamená ani globálny, vlastne ani žiaden menší obrat tejto krajiny smerom k Rusku a vôbec neznamená hádku alebo rozchod so Spojenými štátmi.
Navyše Mexiko je najbližším susedom Spojených štátov, má s nimi mimoriadne dlhú hranicu. Mexická ekonomika je závislá od americkej ekonomiky a sú v tom aj záujmy mnohých tisícov Mexičanov, ktorí chodia pracovať do Spojených štátov – či už legálne alebo nelegálne. Posielajú peniaze domov a tým podporujú svoje rodiny. Samozrejme, Mexiko by nechcelo prerušiť tieto vzťahy a nechce sa pohádať so svojím mocným susedom.
Na druhej strane, Mexiko občas vyjadruje svoj nesúhlas s politikou Spojených štátov, snaží sa konať suverénnejšie a samostatnejšie, aj keď pociťuje silný tlak zo strany veľmi silného suseda. Mexiko sa nebojí prezentovať svoju pozíciu na medzinárodnej scéne ani vtedy, keď sa odlišuje od pozície USA. Napríklad, mexický prezident Andrés Manuel López Obrador sa vyslovil proti odsúdeniu Ruska pre konflikt s Ukrajinou. Mexiko sa navyše nepripojilo k viacerým protiruským rezolúciám v OSN.
Epizóda s účasťou skupiny ruských vojakov na vojenskej prehliadke, ktorá sa konala na počesť 213. výročia nezávislosti Mexika, potvrdzuje, že sa Mexiko snaží vykonávať samostatnú politiku, nepodliehať tlaku mocného suseda a občas prijíma rozhodnutia, ktoré zjavne nevoňajú „jastrabom“ vo Washingtone.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
bravo Mexiko…