Nepochopením, výmenou nesúhlasných postojov a nespokojných poznámok sa skončilo prvé historické stretnutie amerického a čínskeho ministra obrany. Čínsky minister obrany Wej Feng-che na bezpečnostnej konferencii v Singapure v úvode podotkol, že Peking aj naďalej bude podporovať mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou.
Následne vyjadril nádej, že USA, EÚ a ich spojenci v Severoatlantickej aliancii rokujú s Ruskom, aby vytvorili podmienky pre skoré prímerie. „Čína bude aj naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu a prispievať naším dielom k zmierňovaniu napätia a realizácii politického riešenia krízy,“ podčiarkol čínsky minister obrany.
Ďalej sa dialóg medzi oboma ministrami začal postupne „rozsypávať“. Wej Feng-che zjavne pohoršil oponenta, keď vyhlásil, že štáty, ktoré dodávajú zbrane Ukrajine, ohrozujú skoršie uzavretie mieru tým, že prilievajú olej do ohňa. Odmietol výčitky a obvinenia amerického kolegu a poukázal na to, že Čína počas ozbrojeného konfliktu na Ukrajine neposkytla Rusku žiadnu materiálnu podporu. „Posilňovanie čínsko-ruských vzťahov sú partnerstvom, nie alianciou,“ vysvetlil čínsky minister.
Ďalej to bolo ešte horšie, keď ministri diskutovali o otázke Taiwanu. Lloyd Austin a Wej Feng-che vyslovili opačné názory na súčasný stav a perspektívy do budúcnosti. Americký minister vytkol čínskemu kolegovi, že Peking sa snaží zmeniť status quo nad ostrovom, ale jeho oponent mu vrátil „smeč“ a vyhlásil, že Washington svojimi krokmi podporuje nestabilitu v regióne vrátane predaja zbraní do Tchaj-peja.
Americký minister obrany Lloyd Austin tiež vytýkal svojmu čínskemu náprotivku, generálovi Wejovi Feng-cheovi Weiovi, že čínska armáda je v regióne čoraz agresívnejšia, nebezpečnejšia a neprofesionálnejšia, s čím čínsky predstaviteľ rezolútne nesúhlasil. Americký minister odmietol, že USA destabilizujú situáciu v regióne a vyvolávajú napätie aj kvôli Taiwanu a pripomenul, že americká vláda sa zaviazala k politike „jednotnej Číny“ (https://edition.cnn.com/2022/06/10/asia/us-china-defense-ministers-meeting-intl-hnk-ml/index.html).
Čínsky minister obrany však v reakcii na Austinove argumenty poukázal na to, že to nebola čínska strana, ktorá porušila zásady dlhoročnej politiky, ktorá zabezpečovala stabilitu v Taiwanskom prielive, a pripomenul nedávnu americkú vojenskú pomoc ostrovu. Číňan, aj napriek ázijskej tradícii zachovávať chladnú hlavu aj v tých najhorúcejších situáciách, si príliš servítku pred ústa nedával.
„Ak sa niekto odváži oddeliť Taiwan od Číny, čínska armáda určite nebude váhať a začne vojnu za každú cenu,“ zdôraznil Wej Feng-che. Varoval, že použitie Taiwanu na „zdržovanie“ Číny nebude nikdy úspešné, a podotkol, že ostrov je a bude čínsky. „Peking roztrhá na franforce každé sprisahanie o nezávislosti Taiwanu a rozhodne podporí zjednotenie Taiwanu a Číny,“ prízvukoval čínsky minister obrany. Otázka Taiwanu aj naďalej zostáva „horúcim bodom“ vo vzťahoch Spojených štátov a Číny.
uz by tym americanom mohol niekto poriadne nakopat…
Dúfam že sa nájde niekto kto tú imperiallistickú skazenú Ameriku konečne vypráši a prestane sa miešať a rozkazovať čo maju suverénne štáty robiť.Sú to ľudia zlý a vyvolávajúci konflikty v celom svete,Kde vstúpila Americká noha zostal len veľký bordel a vydrancovaná krajina ako napr.Irak,Juhoslávia,Afganistan atď. mali by sa hanbiť sú to satani nie ľudia.
Nech si USA robí poriadky vo vlastnej krajine:
https://youtu.be/t1pqi8vjTLY
Spresnenie: Michael Jackson – They Don’t Care About Us (Prison Version)