Dňa 30.03.2023 bol v Európskom parlamente schválený snáď ako jeden z mála zmysluplných, návrh uznesenia EP a Rady EÚ o uplatňovaní zásady rovnakej odmeny pre mužov a ženy za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty s odporúčaním jednotlivým členským štátom prijať ho do svojej vnútroštátnej legislatívy. S radosťou som za to zahlasoval a to z niekoľkých podstatných dôvodov:
– týka sa všetkých členských štátov a teda aj tých, kde pracujú slovenské ženy a, samozrejme, aj Slovenska,
– umožňuje vymáhateľnosť nároku v prípade nedodržania rovnosti odmien aj súdnou cestou, kde dôkazné bremeno spočíva na zamestnávateľovi,
– možnosť uplatniť si náhradu škody v lehote troch rokov, avšak odvtedy, keď sa zamestnanec dozvedel, že tieto jeho práva boli porušené,
– možnosť ukladania vysokých sankcií, pokiaľ zamestnávateľ princíp rovnosti odmeny poruší, ako aj ďalšie, skutočne zmysluplné ustanovenia, ba dokonca členské štáty majú možnosť tieto opatrenia sprísniť podľa vlastnej úvahy.
Skutočne dobrý návrh smernice EÚ.
Rovnosť v odmeňovaní mužov a žien je nevyhnutná. Rovnosť v postavení muža a ženy v pracovnom a verejnom živote, spoločenskom a politickom uplatnení sa, je nediskutovateľná a vôbec, je hanbou, že v 21. storočí 12,9% žien má nižšiu odmenu za tú istú prácu ako muž (EÚ priemer). Avšak v mojom ponímaní a v mojom videní sveta, bez ohľadu na nové trendy, ja považujem ženu za dámu a muža za džentlmena. Každý muž by chcel mať pri sebe dámu a každá žena džentlmena.
Každá žena, odkedy sa ženou stane, túži, obrazne povedané, po svojom princovi na bielom koni, ktorý by sa o ňu „pobil“, postaral, chránil ju a túži po deťoch a krásnej rodine. Toto je prirodzená, neodmysliteľná túžba ženy, daná jej Bohom pri stvorení alebo jej vzniku podľa Darwinovej teórie.
Môže byť však dámou žena zo Slovenska, ktorá precestuje stovky km tam a späť, aby opatrovala rakúske či nemecké ženy, hoci aj za spravodlivú odmenu? Môže byť dámou žena, ktorá pracuje, či už pri páse v automobilke, v supermarkete, často v sobotu a nedeľu, ale aj v iných profesiách?
No určite môže. Ale na to nestačí zabezpečiť jej rovnakú odmenu za prácu ako mužovi. Určite musí byť zvýhodnená oproti mužovi, vzhľadom na prirodzené fyziologické a biologické danosti ženy. Skrátenie pracovného času bez zníženia mzdy, vytvorenie väčšieho priestoru na prestávky v práci, dni pracovného voľna minimálne jeden až dva dni v priebehu mesiaca bez skrátenia mzdy a ďalšie podobné výhody. My muži to za nich za túto chvíľu zvládneme. Veď nám porodili deti a tiež to zvládli.
Rovnosť muža a ženy len v tom, že musia mať za danú prácu rovnakú odmenu, je len rovnosť iluzórna. Rovnosť muža a ženy musí spočívať vo zvýhodnení jej postavenia v pracovnom procese, jednak tým, že je dáma, väčšinou matka, často matka osamelá. V tom vidím nedostatok vyššie citovaného navrhovaného uznesenia EÚ.
O tomto uznesení EÚ píšem s oneskorením aj preto, že blížia sa veľkonočné sviatky a ženy si zaslúžia byť svojimi džentlmenmi dôstojným ale slovanským spôsobom vyšibané a oliate vodou.
Hunting eggs alebo Egg hunt (lovenie alebo hľadanie vajíčok) sú tiež tradičné kultúrne tradície, ale nie naše. Vážme si naše tradície, nie cudzie, a nezabúdajme na nich.
Prajem všetkým príjemné prežitie veľkonočných sviatkov a kto má trochu iné tradície, tomu prajem príjemné prežitie sviatky jari.
JUDr. Miroslav Radačovský, europoslanec a predseda strany Slovenský PATRIOT
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
.. rovnaká mzda za rovnakú prácu by naozaj mala byť samozrejmosťou a nielen medzi pohlaviami, ale keď už sme takí EÚnifikovaní, tak prečo nie aj medzi členskými štátmi?
Ale tá literárna tvorivosť pána patriota.. ehm..
To keby ženy dostali do rúk, tak už naozaj ostáva len naučiť rodiť mužov..