Poradný výbor Rady Európy pre Rámcový dohovor o ochrane národnostných menšín vyzval slovenské orgány, aby odstránili zlý prístup Slovenska k národnostným menšinám. Informoval o tom hovorca Rady Európy Jaime Rodríguez. Vo zverejnenom stanovisku výbor v súvislosti s národnostnými menšinami vyjadril osobitné znepokojenie nad nenávistnými prejavmi na internete a sociálnych sieťach.
Odporučil, aby slovenské orgány urýchlene a verejne odsúdili protimenšinovú rétoriku vo verejnom a politickom diskurze. Vyjadril potrebu „rázneho riešenia segregácie, osobitne rómskych detí v školách“. Slovensko je, podľa tohto stanoviska, národnostne a etnicky neznášanlivý štát, segregujúci národnostné menšiny v školách, verejnom a kultúrnom živote, plný nenávisti na sociálnych sieťach. To však nie je pravda.
S podobným stanoviskom nesúhlasí ani slovenský europoslanec Miroslav Radačovský, ktorý prízvukuje, že daný záver výboru Rady Európy je nepravdivý a neobjektívny, Slovensko a jeho občanov uráža a nerobí mu dobré meno vo svete. Podotkol, že na Slovensku podobný problém neexistuje a každý občan má právo sa rozprávať materinskou rečou: „Vo verejných inštitúciách, na súde má každý zákonom dané právo rozprávať svojím jazykom a štát mu je povinný zabezpečiť tlmočníka. Národnostné menšiny, a to všetky, počnúc Rusínmi, Maďarmi,
Židmi a končiac Rómami, majú svoje kultúrne inštitúcie, vlastné divadlá, vlastnú tlač, vlastné TV relácie, vlastné kultúrne festivaly a pod.“ pripomína slovenský europoslanec.
Podotkol, že on sám má rusínsky pôvod, ďalší europoslanec Peter Polák je Róm. „Nikdy som nezažil, aby voči nám na Slovensku ktokoľvek prejavil nenávisť pre našu príslušnosť k inej než slovenskej národnosti. Vo verejných a politických funkciách, na poste starostov, v NR SR, vo vláde, ale aj inde je nie málo príslušníkov národnostných menšín a nikdy na nich pre ich národnostnú či etnickú príslušnosť nikto neútočí,“ podčiarkol.

Odmietol existenciu segregácie detí v slovenských školách pre národnosť a etnický pôvod, opačné tvrdenie zo strany výboru Rady Európy označil za zavádzajúce a neodôvodnené. Dodal, že krátky čas sám bol učiteľom rómskych detí a nezažil žiadne prípady segregácie alebo rasizmu: „Nepoznám na Slovensku učiteľa, ktorý by posudzoval žiaka podľa jeho príslušnosti k etniku či národnosti, ktorý by posudzoval žiaka podľa vizáže, farby vlasov či podľa toho, či je svetlý alebo tmavý. Nedávne udalosti príchodu utečencov pred vojnou sú tiež príkladom toho, že Slováci neposudzujú ľudí podľa národnosti a ich pôvodu,“ podčiarkol.
Pripomenul západoeurópskym „posudzovateľom“ Slovenska, že u nás sa v školách nestrieľa preto, že tam sedí dieťa inej farby pleti, inej národnosti či vierovyznania, tu sa nepodpaľujú autá a nerozbíjajú výkladné skrine, pretože sa určitá menšina cíti segregovaná. „Európa a svet, ale aj Rada Európy by si zo Slovenska mali vziať príklad a nie zverejňovať takéto odsúdeniahodné neobjektívne stanovisko, ako urobil Poradný výbor Rady Európy,“ dodal.
Podotkol, že ho neprekvapuje, že európske orgány veľmi často posudzujú akúkoľvek otázku vo vzťahu k Slovensku neobjektívne, ale prekvapuje ho to, že domáci politici, členovia vlády, ba aj prezidentka republiky na takéto neobjektívne hodnotenie Slovenska nezareagovali. „Vzhľadom na ich postoj k orgánom a štátom západnej Európy a neuveriteľnú servilnosť by sa ani zareagovať asi neodvážili. Prekvapuje ma však, že som nepostrehol, aby na túto správu zareagovali opoziční politici. Sú asi zahľadení sami do seba, do svojich problémov a snahy dostať sa za každú cenu do parlamentu a nad dôstojným postavením a povesťou Slovenska v zahraničí niet času uvažovať,“ kriticky poznamenal na adresu slovenskej opozície.
Závery výboru Rady Európy o nenávistných etnických a národnostných prejavoch na internete a sociálnych sieťach označil za snahu vykresliť Slovákov v zlom svetle. „Na základe komentárov alebo výrokov niekoľkých pomätencov, ktorí si hoja svoj komplex menejcennosti podmienený nízkolebečným vybavením a pod skrytou anonymitou chrlia pre vlastnú radosť a sebauspokojenie na sociálnych sieťach nenávistné prejavy a výroky, nemožno hodnotiť Slovensko a vzťah k národnostným menšinám a etnikám,“ zdôraznil v závere svojho komentára slovenský europoslanec Miroslav Radačovský.
Vyhlásenie:
Za uvedené názory zodpovedajú výlučne ich autori. Tieto názory nevyjadrujú bezpodmienečne oficiálne stanovisko Európskeho parlamentu.
Veľmi správny postoj europoslanca za Slovenskú republiku Radačovského a veľmi zarážajúce mlčanie prezidentky SR Čaputovej i predsedu vlády Hegera i predsedu parlamentu NR SR Kollára. To čo je? že súhlasia?!
A odkedy sa považuje „hejtovanie“ na internete za závažný slovenský problém? To úradníci v Bruseli nie sú ochotní zdvihnúť zadok a spraviť si prieskum priamo na Slovensku? To podľa čoho budú posudzovať Slovensko v budúcnosti? Podľa „lajkov?!!!!!“
Ešte doplním, že sme mali prezidenta Schustera nemeckej národnosti. (Nie že by som ho obdivoval). Hanba, že našim politikom na čele s Čaputovou je jedno takéto kydanie špiny na Slovensko. Bridí sa mi nazvať Čaputovú prezidentkou.
Prepáčte, že „znepokojenie nad nenávistnými prejavmi na internete a sociálnych sieťach“?! to ten Rodriguez kde žije? Prečo si nepustí tv-kanály Eur.únie a nečíta dennú tlač? Veď toľko nenávisti a nepriateľstva ku všetkému, čo je ruské, tu nebolo ani „za hitlera!“.
Kto tu hejtuje každú ruskú kultúrnu a športovú udalosť? Ako „že je vojna – a čo, keď bombardovali za Jaceňuka Kramatorsk to nikomu v apríli 2014 nevadilo? Že 2.mája nenávistní „majdanci“ z Kijeva upálili v Odese vyše 48 ľudí zaživa, to dodnes nikomu na Západe nevadí? Prečo nenávidia Rusov ak sa tí rozhodli tomu urobiť zadosť? Prečo nenenávideli tých čo už osem rokov vraždia a zabíjajú na Donbase? Teda Ukrajincov?
Čo v tej Euroúnii už šibe všetkým?
moj osobny pocit Slovensko nevstupilo do EU ale do houna!!!