Za posledných sedem rokov implementoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity viaceré národné projekty v takmer 150 obciach s marginalizovanou rómskou komunitou. Išlo napríklad o terénnu sociálnu prácu, projekt inklúzie v materských školách, podporu vysporiadania pozemkov, ale aj komunitné služby. Informoval o tom dnes splnomocnenec vlády Ján Hero počas brífingu v Hornom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Na všetky spomínané projekty bolo alokovaných 64 miliónov eur. Aktuálne podľa Hera poskytuje úrad sociálne služby 101-tisíc klientom vrátane viac ako 5-tisíc deťom, ktoré sa pripravujú na povinnú školskú dochádzku v materských školách.
Aktivity v rámci projektov realizovali v troch krajoch, pričom viac ako polovicu v Prešovskom kraji, nasleduje Košický a Banskobystrický kraj. Napríklad v rámci projektu terénnej sociálnej práce a terénnej práce v obciach uskutočnil úrad do konca februára tohto roka viac ako 1,5 milióna intervencií. „Celkový počet klientov projektu je viac ako 66-tisíc. Podarilo sa v rámci neho zamestnať takmer 7-tisíc zamestnancov a oddlžiť viac ako 3-tisíc klientov,“ konkretizoval Hero. V rámci komunitných služieb sa realizáciou kariérneho poradenstva podarilo poskytnúť takmer 9-tisíc intervencií a zamestnať viac ako 1 500 ľudí. Poskytnutím individuálnych služieb zamestnanosti sa zase zamestnalo takmer 3 400 ľudí. „Terénna sociálna práca a komunitné služby prispeli k lepšiemu zvládania životných i sociálnych udalostí, vyššej samostatnosti, učeniu sa novým veciam,“ uviedol ďalej splnomocnenec. Podľa jeho slov okrem prínosu pre marginalizované komunity zaznamenali aj prínos pre všetkých obyvateľov obcí či miest, kde sa projektové aktivity realizovali.
Úspešný bol aj národný projekt Inklúzia v materských školách, prostredníctvom ktorého sa podľa Hera podarilo zvýšiť zaškolenosť rómskych detí. Viac ako 11-tisíc detí vďaka nemu absolvovalo minimálne jeden školský rok predškolskej prípravy. Tento projekt, ale aj program terénnej práce, sociálnej práce a komunitných pracovníkov bol veľkým prínosom pre obec Jarovnice (Sabinov). Skonštatoval to starosta obce Florián Giňa. V obci žije takmer 8-tisíc obyvateľov, z toho 500 Nerómov. Podľa jeho slov sa aj vďaka spomínaným projektom podarilo zvýšiť zamestnanosť v rámci rómskej komunity. „Pred siedmimi rokmi bolo zamestnaných asi 50 ľudí, najmä v školách ako upratovačky či ako terénni pracovníci. Momentálne je zamestnaných okolo 700 až tisíc ľudí,“ dodal s tým, že mäkké projekty vníma ako veľký prínos pre samosprávu.
Spomínané národné projekty boli podporené v rámci programového obdobia 2014 – 2020 z operačného programu Ľudské zdroje a úradom budú koordinované do konca júna tohto roka. Podľa Hera však budú nasledujúcich sedem rokov terénni sociálni pracovníci, komunitné služby či preprimárna príprava pokračovať pod hlavičkou príslušných rezortov. V rámci ďalšieho programového obdobia bude rozdelených 907 miliónov eur. Z toho pre úrad splnomocnenca ako sprostredkovateľský orgán je alokovaných 400 miliónov eur, zvyšná suma pre jednotlivé rezorty.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU