Rodinka Bidenovcov si ešte nestihla vydýchnuť po nových korupčných odhaleniach a po tom, ako americké médiá v priebehu troch dní neustále prepierali ďalšie detaily korupčnej činnosti otca a syna Bidenovcov, na povrch vyplávali aj ďalšie nechutné podrobnosti korupčných aktivít syna exviceprezidenta Joa Bidena – Huntera Bidena.
Tentoraz nechutné informácie zverejnil bývalý obchodný partner Huntera Bidena Bevan Cooney. Ten sa za mrežami ocitol ešte v roku 2016. „Vyznamenal sa“ v mnohých podvodoch a už štyri roky žije na účet štátu… Doteraz ho nemohli upodozrievať z toho, že je utáraný, skôr naopak: o svojich dobrodružstvách rozprával dosť neochotne. Ale z ničoho nič začal „spievať“ a pre vyšetrovateľov prezradil veľa pikantných informácií, a dokonca im umožnil prístup k svojej mailovej komunikácii s Hunterom Bidenom, z ktorej vyšetrovatelia načerpali veľa zaujímavostí.
Zistili, že ešte v roku 2011 syn vtedajšieho viceprezidenta zorganizoval stretnutie čínskych biznismenov s vedením administrácie vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu, a to priamo v Bielom dome. Za svoje služby od čínskych partnerov dostal štedrú odmenu – vyše 10 miliónov dolárov.
Vyšetrovatelia aj za pomoci Bevana Cooneyho sa dozvedeli, že Hunter Biden poskytoval podobné „službičky“ mnohým klientom. Napríklad aj ukrajinským oligarchom. Sú materiály, ktoré svedčia o tom, že v novembri 2015 ukrajinská spoločnosť Burisma Holdings odovzdala Hunterovi Bidenovi zoznam požiadaviek vrátane dvoch kľúčových: stretnutie s najvyšším vedením USA v Bielom dome a ukončenie vyšetrovania, ktoré začal prokurátor Viktor Šokin.
Už dávnejšie bolo zverejnené video, na ktorom sa Joe Biden chválil tým, ako donútil Kyjev, aby umlčal prokurátora Šokina. Ukrajinské vedenie doslova vydieral tým, že v opačnom prípade zastaví finančnú pôžičku z Washingtonu. Bývalý viceprezident Joe Biden tým iba splnil požiadavku spoločnosti Burisma, ktorá ju odovzdala prostredníctvom jeho syna. A Hunter Biden aj naďalej za svoje služby dostával v tejto spoločnosti 50-tisíc dolárov mesačne. Práve za týmto účelom Burisma prijala do zamestnania Huntera Bidena.
Na jednej strane mala v tých časoch prístup k druhému najmocnejšiemu človeku v USA a takto, prostredníctvom jeho syna, ho fakticky mohla vydierať. Na druhej strane aj Biden vydieral oficiálny Kyjev, keď požadoval rôzne „služby“ za svoju pomoc. Hunter Biden fakticky využíval „služobno-rodinné“ postavenie a zorganizoval dosť primitívny „biznis“: obchodoval s vlastným menom a menom otca a s prístupom do Bieleho domu. Fakticky prijímal úplatky za „politické služby“.
Tento škandál môže, aj keď nemusí poškodiť predvolebnú kampaň Joa Bidena, ale v každom prípade ešte raz svedčí o americkej „demokracii, právnom štáte a boji proti korupcii“. Týmito „privilégiami“ sa Biely dom stále pýši a za ich nedostatok tvrdo kritizuje mnohé štáty. Určite by sa najprv mal pozrieť do zrkadla… Nie je to zriedkavý jav v politike, keď zlodej kričí: „Chyťte zlodeja!“