Na Slovensku sa prehlbuje chudoba, narastá nespokojnosť, oslabovaná je dôvera v štát aj súdržnosť spoločnosti. Výsledkom domácej politiky je najmä v tomto roku nebývalý zmätok. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v správe o stave republiky, ktorú predniesla dnes v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR). Hlava štátu sa v prejave nevyhla kritike vlády aj opozície, poukázala na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu Slovákov, dotkla sa aj utečeneckej krízy, školstva či zdravotníctva. „Verejnosť dokonca stráca prehľad aj v tom, kto naozaj vládne a kto je v opozícii. Menšinové vládnutie sprevádza oslabovanie funkčnosti parlamentu – cez neotváranie a odsúvanie schôdzí až po nejasný spôsob podpory vlády,“ poukázala prezidentka. Ako ďalej dodala, aj v dobrých časoch by tento spôsob vládnutia krajinu neuveriteľne vyčerpával, my však v dobrých časoch nie sme.
Dôsledkom politickej krízy je podľa Čaputovej nielen to, že vláda má podľa prieskumov verejnej mienky veľmi nízku dôveryhodnosť, ale aj to, že sa vytráca autorita štátu, ako aj autorita demokracie. „K tomuto významne prispieva tiež časť opozície, ktorá čoraz tvrdšie útočí nielen proti svojim oponentom, ale aj proti demokracii samotnej,“ doplnila prezidentka.
Ako pokračovala, sociologické dáta potvrdzujú, že miera nespokojnosti ľudí dosahuje rekordy. Až 84 percent občanov si myslí, že naša spoločnosť nejde dobrým smerom. Tento parameter je na Slovensku skúmaný od roku 1998 a za celých 24 rokov nikdy nedosiahol takúto kritickú hodnotu. Čaputová podčiarkla, že cieľom politiky nemá byť odstránenie protivníka. „Takto to ďalej na Slovensku ísť nemôže bez toho, aby boli ničené zvyšky dôvery verejnosti a súdržnosti našej spoločnosti. Ak to vládna koalícia nedokáže zvrátiť, potom nám hrozí, že politická kríza prerastie do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude lepšie umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov,“ vyhlásila prezidentka v pléne.
Hlava štátu sa v prejave venovala aj zhoršujúcej sa ekonomickej situácii Slovákov. Počet ľudí ohrozených chudobou narástol o približne 45-tisíc a celkovo doň spadá už okolo 660-tisíc ľudí. Po prvý raz narástol podiel chudobných vo všetkých krajoch Slovenska. V riziku chudoby sa u nás ocitá každá tretia domácnosť jednorodičovských rodín a osamelých seniorov a každá tretia domácnosť rodín s troma a viac deťmi. V riziku chudoby je podľa prezidentky takmer každé šieste dieťa. „Zrejme sa zhodneme, že keď je spoločnosť chudobná, tak je nesúdržná a frustrovaná. Narastá v nej nespokojnosť a zvyšuje sa sociálne napätie, čo napokon môže viesť až k destabilizácii a postupnej radikalizácii spoločnosti,“ zdôraznila Čaputová.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU