Týždeň po podpísaní prímeria medzi Arménskom a Azerbajdžanom v súvislosti s odštiepeneckým regiónom Náhorného Karabachu bolo tamojšie hlavné mesto Stepanakert v utorok svedkom úsmevných chvíľ. Mnohí Arméni sa mohli opäť vrátiť domov po tom, ako počas nedávnych bojov boli nútení utiecť.
„Cítim sa skvele, pretože sa vraciam domov k mojim synom,“ vyhlásil None Agasjan, ktorého obaja synovia počas bojov utrpeli zranenia. Podľa ruského ministerstva obrany ruské mierové jednotky rozmiestnené v regióne sprevádzali od soboty viac ako 1200 ľudí, ktorí sa vracali z Arménska do Náhorného Karabachu. Turecký parlament medzitým udelil vláde prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana povolenie na vyslanie mierových síl do Azerbajdžanu s cieľom monitorovať prímerie.
Silné boje medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa začali v nedeľu 27. septembra. Náhorný Karabach sa nachádza na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom.
V minulotýždňovej dohode o prímerí sa stanovilo, že Arménsko odovzdá kontrolu nad niektorými oblasťami, ktoré držalo za hranicami Náhorného Karabachu, vrátane regiónu Lachin, cez ktorý prechádza hlavná cesta vedúca z Náhorného Karabachu do Arménska.
Dohoda tiež požaduje, aby cesta, takzvaný koridor Lachin, zostala otvorená a chránená ruskými mierovými jednotkami. Podľa dohody by malo byť vytvorené dopravné spojenie cez Arménsko spájajúce Azerbajdžan a jeho západnú exklávu Nachičevan, ktorá susedí s Arménskom, Iránom a Tureckom. Dohoda o prímerí spustila masové protesty v arménskom hlavnom meste Jerevan, kde demonštranti požadujú odstúpenie premiéra Nikola Pašinjana.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU