Ako sa hovorí, nič osobné, je to iba biznis. Vzťahy medzi Ruskom a Gruzínskom sú takmer na bode mrazu, ale obchodná spolupráca sa každý rok rýchlo rozvíja. Vlani vzájomná obchodná bilancia medzi oboma krajinami dosiahla 1,6 miliardy dolárov – takmer o štvrtinu viac ako rok predtým, napriek tomu, že sa medzi týmito krajinami prerušili diplomatické vzťahy.
Za posledný rok sa obchodný obrat medzi Gruzínskom a Ruskom zvýšil – o 23,2 %. Podľa gruzínskej Národnej štatistickej služby sa vývoz zvýšil o 38,3 % a dosiahol 610 miliónov dolárov, dovoz narástol o 15,8 % a prekročil miliardu dolárov. Celkový obrat zahraničného obchodu Gruzínska dosiahol v minulom roku viac ako 14,3 miliardy dolárov. Jeho najväčšími obchodnými partnermi sú Turecko, Rusko a Azerbajdžan.
Gruzínsko vyváža do Ruska najmä ferozliatiny (nárast o viac ako 58 %). Okrem toho, v minulom roku do Ruska exportovalo vyše 47-tisíc ton prírodných vín, vyše 107-tisíc ton minerálnych a sladkých vôd, 25-tisíc ton čerstvých marhúľ, čerešní, višní, broskýň a sliviek. Z Ruska do Gruzínska dovážajú plyn a slnečnicový olej. Rusko je najväčším dodávateľom obilia do Gruzínska: minulý rok Rusko doviezlo 337-tisíc ton pšenice v hodnote 87 miliónov dolárov. Ropné produkty sú však stále na prvom mieste – v minulom roku boli dovezené z Ruska za takmer 135 miliónov dolárov.
K prudkému nárastu obchodného obratu dochádza pri absencii diplomatických vzťahov, ktoré boli prerušené medzi oboma krajinami na jeseň roku 2008 – bezprostredne po vojne. V dôsledku povojnového hospodárskeho embarga utrpelo Gruzínsko veľké straty, keď zostalo bez hlavného obchodného partnera a jedného z najväčších predajných trhov. Ruský trh s gruzínskymi výrobkami zostal uzavretý až do roku 2012. Potom sa obchodný dialóg začal rýchlo rozvíjať. To však nebráni mnohým gruzínskym politikom v tom, najmä vo vládnej koalícii, aby sa predháňali v divokej a zúfalej rusofóbii.
Obchodný obrat medzi oboma krajinami rastie vďaka tradičným hospodárskym vzťahom založeným ešte v sovietskych časoch. Rusko je z hľadiska obchodného obratu s Gruzínskom už dlho na druhom mieste. A Spojené štáty, za ktoré sa modlia mnohé koaličné a opozičné strany v Gruzínsku, nie sú ani v prvej desiatke. Obchodný obrat s Amerikou je veľmi slabý, ide najmä o vojenskú „pomoc“ Spojených štátov.
Väčšina tovarového obratu je dovozom z Ruska. Sú to ropné produkty a súvisiace tovary – nafta, benzín. Veľké objemy múky a pšenice sa tiež dodávajú z Ruska. V každom gruzínskom supermarkete je veľa ruského poľnohospodárskeho tovaru. Z Gruzínska do Ruska v ostatnom čase prudko narástol dovoz sezónnych potravinárskych výrobkov vrátane jabĺk, mandarínok a najmä lieskových orechov.
Je to vplyv odvetných opatrení Ruska proti sankciám uloženým „bruselským spolkom“. Európske tovary sa nahrádzajú výrobkami z iných krajín vrátane Gruzínska. Brusel dosiahol iba to, že európske spoločnosti majú straty, ale sankcie nijako nepoškodili Rusko, ktoré si našlo iných dodávateľov. Gruzínske médiá poukazujú na to, že obchod s Ruskom má svoje vlastné zvláštnosti, pretože spotreba elektrickej energie v Gruzínsku rastie a krajina potrebuje čoraz vyšší export z Ruska. Vo všeobecnosti tovarový obrat medzi oboma krajinami narastá, Gruzínsko potrebuje od Ruska viac pšenice, rastlinného oleja a ďalších produktov.
Gruzínski analytici a médiá podotýkajú, že pre Tbilisi je určite prospešné zlepšiť vzťahy s Moskvou a získať preferencie. V súčasnosti Gruzínsko nie je členom Euroázijskej hospodárskej únie ani Spoločenstva nezávislých štátov. V dôsledku toho značne klesá konkurencieschopnosť Gruzínska na ruskom trhu, keďže ostatné krajiny Južného Kaukazu tieto výhody majú. Často sa stáva, že arménski a azerbajdžanskí podnikatelia predávajú gruzínsky tovar do Ruska s prirážkou. Gruzínsko je v súčasnej absurdnej situácii vďaka svojej vláde a značnej časti celého politického spektra.
Rozvoju rusko-gruzínskych vzťahov bráni pozícia a konanie iných krajín, hlavne USA a niektorých členských štátov, ako aj Ukrajiny. Americkí poradcovia trvajú na tom, že nie je potrebné opäť závisieť od ruského trhu. Existujú aj všeobecné prekážky. V Gruzínsku je na pozadí pandémie koronavírusu všeobecné výrazné zdraženie tovarov a tento proces pokračuje.
V posledných dňoch sa napríklad cena hnojív takmer zdvojnásobila, čo určite spôsobí zvýšenie nákladov na poľnohospodárske výrobky. Poľnohospodári sú vo veľmi ťažkej situácii: musia sa vzdať používania hnojív a znížiť objem výroby alebo radikálne zvýšiť ceny. Experti prízvukujú, že dovoz z Ruska bude aj tento rok naďalej rásť. Nie je to nič osobné (ani politika), iba biznis…
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU