(SITA) – Zabrániť odchodu policajtov z Policajného zboru by mohlo zvýšenie rizikového príplatku a príspevku na bývanie, ako aj valorizácia platov. Na dnešnej tlačovej besede to povedal poslanec hnutia Sme rodina Peter Pčolinský. Ako upozornil, popri dlhodobom probléme chýbajúcich policajtov je tiež problém, že ku koncu septembra bude mať 2 500 príslušníkov nárok na výsluhový dôchodok. Ak by sa rozhodli odísť, môže to podľa neho predstavovať vážny problém.
Pčolinský pripomenul, že podľa zákona o Policajnom zbore môže byť maximálna výška rizikových príplatkov a príspevkov na bývanie 500 eur. Ministerským nariadením je však momentálne určený strop pre výšku príplatkov na 232 eur. „Okamžité riešenie, ktoré by stabilizovalo Policajný zbor, aby ľudia neodchádzali do civilu, je zmena nariadenia ministra,“ zdôraznil poslanec s tým, že zvýšiť príplatky na zákonom stanovenú hranicu môže poverený šéf rezortu vnútra Ľudovít Ódor okamžite.
Druhým riešením je podľa Pčolinského valorizácia platov policajtov od 1. januára 2024 o 20 percent. Najnižšie tabuľkové platy sú podľa neho totiž tak nízke, že ich štát musí doplácať do minimálnej mzdy. „Policajti nevedia fungovať za takýchto podmienok. Nevedia uživiť svoje rodiny,“ povedal Pčolinský. Doplnil, že mnohí policajti z tohto dôvodu plánujú odísť do civilu aj bez nároku na výsluhový dôchodok. „Ak to takto pôjde ďalej, hrozí, že bude Policajný zbor tak poddimenzovaný, že keď zavoláte na 158, tak nebudú mať koho poslať,“ dodal Pčolinský.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU