Vážení prítomní spoluobčania,
v úvode svojho príhovoru Vám chcem v mene všetkých členov SZPB celej Slovenskej republiky poďakovať za to, že aj v dnešnej pohnutej dobe si uvedomujete význam udalostí, ktoré sa odohrávali v minulosti a skončili pred 77. rokmi v Berlíne kapituláciou nacistického Nemecka a prišli ste si uctiť pamiatku tých, ktorí boli aktérmi v týchto udalostiach, vojakov Červenej armády, vojakov Československej, Bulharskej, Rumunskej armády a všetkých ostatných vojakov z celého sveta.
A som nesmierne rád, že ste si uvedomili, že vtedajšia a dnešná politická a vojenská situácia sú diametrálne odlišné a nie je možné ju v nijakých kritériách porovnávať. Vojna je vojna vždy, ale ide o to, prečo a ako sa vojna začala, čo spôsobila a čo priniesla alebo prinesie do budúcnosti. Tá, ktorej koniec si tu dnes pripomíname a jej koniec oslavujeme, nám a iným národom v Európe priniesla mier, pokoj a šťastný život. To nikto a nikdy nevymaže z dejín ľudstva, môže o tom rozprávať a písať čokoľvek, ale históriu už nezmení.
V dejinách politických, sociálnych a národných zápasov Slovákov, Čechov, ale aj ďalších národov a štátov majú trvalé miesto udalosti, odkaz ktorých je stále živý a inšpirujúci. K takýmto udalostiam v novodobej našej histórii patrí aj porážka fašizmu a nemeckého nacizmu. A dnes si tu pripomíname 77 rokov od tejto udalosti.
Nikto nedokáže písmom a slovom zachytiť všetku obetavosť, odvahu, hrdinstvo, nadšenie a bojovnosť, utrpenie i obete, slávu i biedu desať tisícov antifašistov, vojakov a partizánov v obciach, na povstaleckom fronte a v horách, vo väzeniach a koncentrákoch, v zajateckých táboroch, slávu a biedu mužov a žien, mladých aj starých.
Je preto až zarážajúce, že aj dnes, 77 rokov po páde fašizmu a nacizmu, sa v našej spoločnosti nájdu skupiny ľudí, ktoré sa neštítia velebiť fašizmus a nacizmus, ľudí, ktorí na obdiv sveta vydávajú svoj nacionalizmus, šovinizmus a xenofóbiu, svoju netolerantnosť a nenávisť. Vlastnosťou každého človeka by mala byť schopnosť odpúšťať, teda odpúšťajme, ale nezabúdajme. Aby nezabudli ani tí, čo prídu po nás.
Je až nepochopiteľné, že v týchto dňoch sa našli ľudia, ktorí navrhujú v zastupiteľstve mesta Bratislavy zlikvidovať pamätník týmto obetiam – národný pamätník Slavín a na jeho ploche vybudovať zábavný park a aj takto vymazať z pamäti obyvateľov Slovenska hrdinské činy našich osloboditeľov. Každý mŕtvy má nárok na pokojný odpočinok a naši osloboditelia ešte viac, lebo zomreli násilnou smrťou, padli v nezmyselnej vojne na území cudzieho štátu, za nás, za im neznámych ľudí. A niekto chce na ich pozostatkoch, ktoré sú tam uložené, vybudovať zábavný park. A to nie sú len pomníky, je tam skutočne pochovaných viac ako 6-tisíc vojakov, osloboditeľov Bratislavy a okolia.
V tejto vojne, ktorej koniec si pripomíname, zahynulo 60 až 62 miliónov obyvateľov Európy. Z toho bolo viac ako 70 % civilistov, mužov, žien a detí, teda nevinných obetí. Ale aby ste si lepšie uvedomili, koľko je to ľudí, predstavte si, že v tomto okamihu by zomreli všetci obyvatelia Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska. Zmizli by z povrchu sveta 4 štáty. A preto, aby sa táto hrôza už nikdy nezopakovala, musíme si tú uplynulú trvale, vždy a všade pripomínať.
Musíme preto venovať práci s mládežou veľa času, starajme sa o pamätné miesta a navštevujme ich, vzdelávajme aj našu mládež, cestujme a poznávajme históriu našich predkov – hrdinov tejto doby.
Vo všetkých nás bije srdce národa, ktorý sa s občanmi inej národnosti vzoprel proti jeho nepriateľom a proti fašizmu a nacizmu.
Vzdajme večnú úctu hrdinom padlým v bojoch za našu slobodu. Česť ich pamiatke, sláva a úcta vám, účastníkom nášho zápasu za slobodu, ktorí ste sa dožili týchto dní. Prečo sa vraciame a stále sa musíme vracať k pohnutým a urputným zápasom minulosti? Pretože milujeme budúcnosť.
Ešte raz, vďaka vám, všetkým bojovníkom, padlým aj živým, ktorí ste nám porážkou fašizmu a nacizmu vybojovali slobodu, a tak pripravili základy novej, krajšej a lepšej prítomnosti a budúcnosti. Česť pamiatke všetkým padlým a veľa zdravia a spokojnosti všetkým živým bojovníkom.
Pavol Tausk

Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Vojaci pochovaní na Slavíne bojovali proti zlu, neľudskosti–fašizmu viď.: https://youtu.be/MHGANxIScD0
Takže zábavný park??? Neskutočné!!! Fašizmus sa vracia, len má iné tváre, iné mená.