Áno, force majeure. Čítať „fors mažor“, po slovensky, vyššia moc. Mora každého obchodníka. Pretože ak sa vyskytne neplnenie kontraktu z titulu vyššej moci, je všetko v háji. Slušne povedané. Žiadna poisťovňa vás pre následky tzv. vyššej moci nepoistí. Je tu však jedna nádej: že sa obe zmluvné strany dohodnú.
Čo by sme mali urobiť, aby sme to odvrátili?
Keby si politici veľmi podrobne preskúmali, aké sú podmienky Gazpromu pre dodávky plynu a aké sú zákonné nariadenia prezidenta Ruskej federácie, vedeli by, čo urobiť. Prestali by robiť hlúposti politicky a začali by myslieť štátnicky v prospech svojho obyvateľstva. Dodávateľ ruského plynu Gazprom koná v obchodnom zmysle podľa postupov „vis major“, ak chcete, force majeur, teda po slovensky, vyššej moci. Dodáva totiž plyn cez vojnovú Ukrajinu. A je iba na ňom ako dodávateľovi, či sa rozhodne tie dodávky „stopnúť“ sám, pretože idú cez vojnové územie, alebo „počká“, kým nejaké ostreľovanie či bombardovanie neodstaví tok plynu samo. To by bolo, samozrejme, spojené s veľkými škodami, výbuchmi, stratami ľudských životov… takže aj dodávateľ Gazprom riskuje: bez problémov by dnes mohol zavrieť kohútiky toku plynu z titulu „force majeure“.
Jednou z týchto príčin označených ako vis major je vojna alebo politické rozhodovanie v krajine jednej zo strán kontraktu. Vtedy môže druhá strana bez sankcií odstúpiť od kontraktu (to môžu urobiť Rusi a nám zostanú nasadené „somárske uši“ debilných diletantov, pretože Brusel i náš premiér kričali niečo o okamžitom stopnutí dodávok), alebo si v tom prípade môžu za dodávku stanoviť isté podmienky. Napríklad zmenu dodacích termínov, zmenu platobných podmienok… a áno – to sa deje. Ak má ruský dodávateľ embargovaný prístup k eurám a dolárom, potom si férovo požiada o vyplatenie za plnenie v mene, ktorú používa. V ruských rubľoch. U ministra hospodárstva R. Sulíka v ten jeden deň mu to svitlo, ale potom sa dal ukameňovať politicky a masmediálne… nuž, čakajú nás časy: čaká nás cesta do praveku slovenskej civilizácie… zopakujme si to znova:
„A stačí pritom vyhlásiť štátnicky, že zachovanie toku plynu a ropy existujúcimi kanálmi (ropovodom a plynovodom) na našom území – to je náš národný záujem Slovenskej republiky.“
To by však musel za Slovensko vyhlásiť nejaký skutočný štátnik, ale nie títo diletanti, čo teraz „vládnu“.
A stačí tak málo… povedať NIE!
A stačí, aby minister hospodárstva a minister financií Slovenskej republiky dali suverénny pokyn v záujme štátu Slovenskej republiky, na nákup rubľa len s cieľom pravidelných platieb za plyn a v budúcnosti za ropu. Je to iba technicko-obchodné rozhodnutie v zmysle národného hospodárstva Slovenska. Nič iné v tom neviďme. V prípade záujmu oboch strán pokračovať v kontrakte a dodávkach plynu, nič nie je nemožné a „vyššiu moc“ možno prekonať.
Ako je to definované v kontraktoch?
Uveďme príklad: Tu je výňatok z jedného reálneho kontraktu v zahraničnom obchode, z kontraktu v hodnote pol milióna eur (iný tovar, iná doba): bod 9 kontraktu:
9. FORCE MAJEURE
9.1. None of the Parties will bear responsibility for full or partial default of any of the duties if default will be a consequence of such circumstances as flood, fire, earthquake and other acts of nature, and also war or military actions which have arisen after the conclusion of the Contract.
9.2. If any of such circumstances have directly affected well-timed performance of the obligations under the present Contract, the performance is respectively postponed for the term these circumstances last.
9.3. If the impossibility of full or partial performance of obligations lasts more than two months, the Parties have the right to terminate the Contract fully or partially. In this case either the Seller or the Buyer should not claim any compensation for possible losses (including charges).
V preklade:
9.1. Ani jedna zo strán kontraktu nenesie zodpovednosť za úplné alebo čiastočné neplnenie v povinnostiach kontraktu, ak je tento nezdar zapríčinený takými okolnosťami, ako záplavy, oheň alebo iné prírodné deje, a tiež vojna alebo vojenská akcia, ktorá vznikla po uzatvorení kontraktu.
9.2. Ak ktorákoľvek z príčin má priamo vplyv na dodržanie uskutočnenia záväzkov podľa tohto kontraktu, záväzok môže byť pozdržaný, kým trvá príčina.
9.3. Ak nie je možné úplné ani čiastočné plnenie záväzkov viac ako dva mesiace, strany kontraktu majú právo ukončiť kontrakt čiastočne alebo úplne. V takom prípade ani Predajca, ani Kupujúci nemajú právo požadovať žiadnu náhradu (kompenzáciu) vzniknutých škôd (vrátane nákladov).
Tu je najdôležitejšie uvedomiť si pojem: VOJNA alebo VOJENSKÁ AKCIA.
Ak jedna zo strán kontraktu nemôže splniť záväzok – a to práve pre vojnu alebo vojenskú akciu, druhá strana kontraktu s tým nič neurobí. Ibaže by dokázala (napríklad veľmi konkrétne v prípade Ukrajiny), že dodávky plynu prerušené neboli a že plyn je dodávateľ schopný dodávať naďalej. Ak sa jedna zo strán kontraktu rozhodne požadovať za plnenie dodávok inú menu, ako bola pôvodne dohodnutá z titulu vojenskej akcie a politického rozhodnutia druhej strany na túto vojenskú akciu, druhá strana s tým nič neurobí a zmena meny, v ktorej sa má platiť, je iba vecou dohody.
Ak sa strany nedohodnú – plynu NEBUDE. Vážne si myslíte, že sú súčasní podnikatelia a obchodníci takto hlúpi ako ich vlády a politici?
Pretože problém na Slovensku je, že sme sa podriadili čisto politickému rozhodnutiu Bruselu, či dokonca USA, ktoré nie je podchytené právnymi normami a takto dávame najavo podriadenosť a nesamostatnosť. Tak toto nebolo ani za éry RVHP.
Ak by konali slovenskí politici štátnicky tak ako maďarskí, iba tu by bola nádej, že PLYN BUDE…
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
..žiadne ruble nakupovať nepotrebujeme, môžeme kľudne naďalej platiť eurami , nikto nás priamo ruble nakupovať nenúti, ani to nie je (pre nás) potrebné. Ale to nie je podstatný , aj keď príznačný „omyl“. Ten hlavný je , že sa tu predpokladá aspoň elementárna čestnosť oboch strán . Kým u Rusov predpokladáme čestnosť v zmysle, že si nechajú za plyn pripisovať platby na odstavené účty ktorými kvôli sankciám nemôžu disponovať u nás sa má predpokladať, že to čo deklamujeme aj reálne konáme.
V takýchto podmienkach by bol „zásahom vyššej moci“ snáď len úhyn európskych politických predstaviteľov následkom prírodnej katastrofy …
Zas odpovedá typický „heger“,ale ich tu máme! „Tatko“, nečítaj toľko bulváru ako Pravda a Hnonline a Sme a skús lúštiť spravodajstvo z neutrálnych zón: „Platba rubľom“ neznamená, že si vyberieš svoje rubliky z kešene a platíš nimi na pumpe či do SPP.
Svet medzinárodného obchodu je asi zložitejší než Tvoje vnímanie sveta. Pri tej platobnej podmienke už zistili aj experti vo svete, že sa neporušila žiadna „platobná podmienka“ kontraktu, len odberateľ umožní dodávateľovi, aby mohol zaplatiť a tak odobrať tovar. Tým prekoná „vis major“ vyplývajúce z politického embarga mimochodom daného EÚ a USA, ktoré zakazuje platiť v Eur či USD cez globálne banky ako to bolo doposiaľ. Tým inštrumentom je, že si odberateľ otvorí účet v certifikovanej určenej banke v Ruskej federácii, dá na ten účet eurá či doláre, na druhom otvorenom účte (rubľovom) za danú sumu dostane ruble (samozrejme v aktuálnom kurze) a banka mu odpíše z rubľového účtu cenu dodávky. Je to obdobný spôsob ako býva zabezpečený akreditív, ale predpokladám, že tak ďaleko „tatkova“ odbornosť nedosahuje. Rusi sú vlastne frajeri, že to robia.
To len naši politici a médiá drístajú o zlých podmienkach a nutnosti „platiť v rubľoch“ a je vidno, že ani heger ani novinári nemajú vedomosti o zahraničnom obchode ako takom.
.. a napísal som snáď niečo iné ?!
Titul , ani skúsenosti v zahraničnom obchode evidentne nutne nezaručujú schopnosť čítania s porozumením. ( ..ak už teda chceme naozaj posudzovať svoje schopnosti ad hominem )
Mimochodom , odberateľ na žiadnom svojom rubľovom účte nič nedostane ,dokonca taký ani mať nemusí. V Gazprombanke (poverenej rusk. nár bankou (RNB)) si otvorí účet na ktorý zaplatí v ne- rubľoch , RNB platbu v cudzej mene prostredníctvom burzy zamení a opäť prostredníctvom Gazprombanky vyplatí dodávateľovi ( podľa rus. zákona z 80%) v rubľoch. Dodávateľ žiadne ruble v žiadnom okamihu transakcie držať nebude, ani nemusí.
Ak to z môjho „… žiadne ruble nakupovať nepotrebujeme, môžeme kľudne naďalej platiť eurami , nikto nás priamo ruble nakupovať nenúti, ani to nie je (pre nás) potrebné…“ nebolo zrejmé aj iným čitateľom, tak sa ospravedlňujem.
Oprava : vo vete „Dodávateľ žiadne ruble v žiadnom okamihu transakcie držať nebude, ani nemusí.“ som omylom napísal namiesto odberateľ – dodávateľ. Správne má veta znieť :
Odberateľ žiadne ruble v žiadnom okamihu transakcie držať nebude, ani nemusí.
za každu cenu chceš byť „hegerom“, ok, buď si
https://s.err.ee/photo/crop/2022/04/01/1417216hf07at24.jpg
..už som Vám to vysvetlil , teraz aj „nakreslil“ – pochopiť to musíte sám.
Hlavne však to, že Vám vlastne vôbec neoponujem ..
A ako milý bonus k tomu pochopeniu by mohlo nastať uvedomenie, že ani ( domnelý) názorový oponent by nemusel byť zákonite nepriateľom , ktorého treba “ za každú cenu“ uraziť. Pekné sviatky znovuzrodenia prajem! 🙂
Tak načo to píšeš? Žena „nedala“ a fľaša prázdna?
Skús niečo konštruktívne, aj „heger“ sa viac snaží…
Napríklad skús konštruktívne vymyslieť, ako má Sulík okašľať „hegera“ ak chce zabezpečiť plyn pre priemysel a verejnú správu na Slovensku. Prvý máj je tu o chvíľu a platba sa bude musieť nejako uskutočniť. Tak čo, skúsiš byť „za hegera“ alebo vieš niečo seriózne navrhnúť?
Há, všetci diskutujúci tu zabudli na podstatu: A tou je, že kontrakty sú už kvôli tomu „force majeure“ narušené: je vojna a sú politické rozhodnutia ponad obchodných partnerov.
Gazprom môže kedykoľvek zatvoriť kohútiky plynovodu s odvolaním sa na vyššiu moc. Ale neurobil to. Zelenský môže kedykoľvek dať vyhodiť do povetria časť plynovodu – ale neurobí to…aj keď, ak to zvedie na Rusov, čoby nie?…Ruská armáda môže kedykoľvek ochromiť celú Ukrajinu a ublížiť Európe, najmä Slovensku – veď dodávali smrteľné zbrane na Ukrajinu…
Ruská vláda sa nemusela kašľať a mohla po embargu účtov vyhlásiť: niet platieb, niet plynu.
Len médiá a politici robia okolo toho svoje cirkusy. Sme v rukách bláznov….zodpovední ešte čakajú.
Chlapci, tá nadávka „nebuď „heger“ sa mi páči, dáme ju do života!