Kým ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský pokračuje vo svojom zaoceánskom a európskom „výlete“, na Ukrajine pokračujú boje. Ako uviedol Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, v priebehu včerajšieho dňa došlo ku vyše 20 ozbrojeným stretom, ruská armáda podnikla 5 raketových, 57 leteckých a 38 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby, ukrajinské letectvo uskutočnilo 16 útokov. Ruská armáda aj naďalej podniká útoky v Limanskom smere /Belogorovka Doneckej oblasti/, v Bachmutskom /Kleščejevka Doneckej oblasti/, v Avdejevskom /Avdejevka Doneckej oblasti/ a v Marjinskom /Marjinka a Pobeda Doneckej oblasti/. Ukrajinská armáda sa pokúša o útoky v Melitopoľskom smere a v okolí Bachmutu Doneckej oblasti.
Ukrajinskí politici pokračujú vo festivale choromyseľných a falošných vyhlásení na margo usporiadania krajiny po ukončení ozbrojeného konfliktu. Napríklad, mnohí stále predpovedajú absolútne nereálne a nerealizovateľné plány návratu Krymu pod jurisdikciu Kyjeva. Občas vydávajú totálne „strašiaky“. „Podpredsedníčka vlády Ukrajiny Irina Vereščuková vyzvala Ukrajincov, aby dočasne opustili okupovaný Krym. Irina Vereščuková o tom napísala vo svojom Telegramovom kanáli. „Opäť žiadam Ukrajincov, aby opustili Krym, ak je to možné. Počkajte na zrušenie okupácie polostrova na kontrolovanom Ukrajinou území alebo v tretích krajinách,“ priniesli pokrytecké varovanie podpredsedníčky vlády domáce média.
Poukázali tiež na to, že inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) nenašli v Záporožskej jadrovej elektrárni ťažké zbrane, ako to stále tvrdia ukrajinskí politici. „Po obvode stanice sú však míny, ktoré misia už objavila. Uvádza sa to v súhrne na webovej stránke MAAE. „Počas inšpekcie skupina nezaznamenala žiadne ťažké zbrane, ale potvrdila, že predtým míny zostávajú na svojom mieste,“ uvádza tlačová služba MAAE. Samotná správa je zároveň venovaná aj inej záležitosti: Rusi v elektrárni vyvŕtali desať studní na ťažbu podzemnej vody. To približuje jadrovú elektráreň k implementácii dlhodobého riešenia na zabezpečenie chladiacej vody pre odstavené reaktory po zničení Kahcovskej priehrady,“ uviedla MAAE vo svojom vyhlásení. Pripomeňme, že zastavenie toku vody z Kachovskej nádrže sa nazývalo jedným z rizík pre Záporožskú jadrovú elektráreň. To znamená, ako vidíme, problém je vyriešený vŕtaním studní,“ zdôraznili ukrajinskí odborníci.
Citovali aj ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, ktorý zdôraznil, že Rusko je pripravené na mierové rokovania, ale NATO na čele s USA tlačí Kyjev, aby pokračoval v bojoch. „Ak Západ hovorí, že konflikt na Ukrajine by sa mal vyriešiť na bojisku, znamená to – na bojisku. Toto vyhlásenie urobil hlava ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov počas prejavu v OSN. Podľa Lavrova, je „vzorec mieru“ Vladimíra Zelenského, podľa ktorého by Rusko malo bez akýchkoľvek predpokladov stiahnuť svoje jednotky z celého územia Ukrajiny, vrátane Krymu, „nerealizovateľný a každý to vie. Nikto na Západe nechce vážne preukázať pochopenie toho, čo sa deje na Ukrajine, a za týchto podmienok, ak chcú vyriešiť problém na bojisku, znamená to, že budú na bojisku,“ uviedol ruský minister zahraničných vecí. Lavrov z tribúny OSN predtým obvinil Západ z kolapsu Ukrajiny, vojny a odmietnutia mierových rozhovorov,“ uviedli ukrajinské média.
Onedlho ho znova citovali, keď Sergej Lavrov zdôraznil, že Rusko bude kompenzovať dodávky obilia do Afriky v rámci Čiernomorskej dohody – aj s prebytkom. „Podľa neho, predtým iba tri percentá obilia putovali do afrických krajín. „Iba tri percentá obilia, dodaného na trhy, smerovali do chudobných krajín, ktoré sú zaradené do zoznamu Svetového potravinového programu,“ uviedol minister na základe výsledkov práce na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Podľa Lavrova, Rusko „už kompenzuje celý objem potravín, dodávaných najchudobnejším krajinám Afriky. Dodávame presne tieto objemy a pridáme aj ešte viac, to sme aj oznámili,“ zdôraznil minister. Podľa Sergeja Lavrova, o tom svedčia štatistiky, a preto nemožno hovoriť o „kríze a hlade,“ uviedli ukrajinskí politológovia.
Komentovali aj výsledky volieb v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, ako aj Záporožskej a Chersonskej oblasti. „Na základe výsledkov miestnych ruských „volieb“, ktoré sa konali na okupovaných územiach Ukrajiny, boli v dočasne okupovanej Doneckej a Luhanskej oblasti schválení „hlavy republík“ – takzvanej „LDĽR“. Píšu o tom ruské média. Denis Pušilin bol opäť zvolený v Donecku za „šéfa DĽR“. V „LĽR“ bol Leonid Pasečnik schválený ako „hlava republiky“. Urobila to „novozvolená ľudová rada“ – podľa rovnakého modelu, ako boli dnes vymenovaní „guvernéri“ v Záporožskej a Chersonskej oblasti (presnejšie, v ich jednotlivých oblastiach, obsadených ruskými jednotkami). Na územiach Ukrajiny, okupovanej Ruskou federáciou, po „voľbách“ sa vytvárajú nové „úrady“. Napríklad, Vladimír Saľdo bol zvolený za „guvernéra“ Chersonskej regionálnej dumy. Na území Záporožskej oblasti, ktorého sa zmocnila Ruská federácia, miestne „zákonodarné zhromaždenie“ za „guvernéra“ schválilo Jevgenija Balického,“ uviedli ukrajinské média.
A znova sa ukrajinským politikom, politológom a mnohým novinárom nevoňali výroky pápeža Františka, ktorý stále vyzýva na zastavenie bojov na Ukrajine a začatie mierových rokovaní. „Pápež František „sa vyznamenal“ novými vyhláseniami o vojne na Ukrajine. Obchodníci so zbraňami sa, podľa neho, zaujímajú o pokračovanie krvavého konfliktu. Pápež to povedal pri návrate z cesty do francúzskeho Marseille na palube lietadla, uvádza agentúra Reuters. Pápež predpokladá, že niektoré krajiny sa iba „hrajú“ s Ukrajinou, najprv poskytujúc zbrane a potom sa vzdávajú svojich záväzkov,“ uviedli ukrajinskí politológovia.
Podvečer zdôraznili, že „trpezlivosť Západu sa skončí rýchlejšie ako vojna na Ukrajine“ – s takýmto titulkom na stránkach Bloombergu vyšiel názor známeho britského novinára a spisovateľa Neila Fergusona. „Podpora USA začína slabnúť, a hoci sú európske vlády čoraz aktívnejšie, ich občania strácajú vieru,“ uviedol. Podľa jeho názoru, je teraz čoraz menej pravdepodobné, že Ukrajinci budú môcť odrezať ruský „pozemný most“ s Krymom prostredníctvom prerazeniu k Čiernemu alebo Azovskému moru. Ferguson varuje, že medzinárodná podpora pre Ukrajinu v budúcom roku bude určite „ viac protirečivá.“ Zaznamenáva „zhasnutie nadšenia“ tak v Spojených štátoch, ako aj v Európe, ktoré, podľa súhrnných parametrov, vynakladajú viac peňazí na Ukrajinu,“ citovali britského kolegu ukrajinskí analytici.
Večer sa ešte venovali situácii na frontoch, vývoju situácie v Náhornom Karabachu, dodávkam zbraní a „nedorozumeniam“ s Poľskom. Dnes na Ukrajine začína 579. deň ozbrojeného konfliktu.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU