Ruskí historici, experti a médiá v súvislosti s ukončením druhej svetovej vojny (Veľkej vlasteneckej vojny) často spomínajú prvú povojnovú prehliadku na Červenom námestí, ktorá hneď získala názov Prehliadka Víťazstva (Парад Победы) a uskutočnila sa 24. júna 1945. Pred pár dňami si v Rusku pripomenuli 80. výročie tejto historickej udalosti.
Centrálne sovietske médiá 22. júna 1945 zverejnili nariadenie najvyššieho veliteľa Ozbrojených síl Josifa Stalina № 370: „Na počesť Víťazstva nad Nemeckom vo Veľkej vlasteneckej vojne nariaďujem, aby sa 24. júna 1945 v Moskve na Červenom námestí uskutočnila prehliadka vojsk činnej armády, vojenského námorníctva a moskovskej posádky – Prehliadka Víťazstva,“ uvádzalo sa v nariadení sovietskeho vodcu.
Koncom mája a začiatkom júna sa konali prípravné tréningy – v lokalite zvanej Chodynské pole, v okolí Centrálneho letiska, Sadového okruhu – od Krymského mostu až po Smolenské námestie. Všetkým účastníkom prehliadky vydali nové slávnostné uniformy. Sformovali sa pluky zo všetkých frontov, ktoré bojovali proti fašistom na konci vojny. Z Berlína priviezli červenú zástavu, ktorá bola vztýčená nad Ríšskym snemom. Pre každý pluk v konkrétnych jednotkách špeciálne určili obľúbené hudobné vojenské pochody.
Vojenská Prehliadka Víťazstva sa na Červenom námestí v Moskve začala 24. júna 1945 o desiatej hodine moskovského času. Zúčastnilo sa na nej: 24 maršalov, 249 generálov, 2 536 dôstojníkov a 31 116 vojakov. Diváci priamo na námestí a v televízii uvideli 1 850 kusov vojenskej techniky. Príroda urobila svoje „korektúry“: iba štvrťhodinu pred začiatkom prehliadky sa spustil obrovský lejak, a preto zrušili leteckú časť prehliadky. Počasie sa zlepšilo až večer. Josif Stalin sa obliekol podľa predpovede počasia: mal na sebe plášť a gumové topánky. Horšie dopadli maršali stojaci na tribúne mauzólea, ktorí premokli skrz-naskrz. Veľkolepá uniforma Rokossovského, keď trochu uschla, sa zrazila tak, že maršal ho nemohol dať dole, museli uniformu rozstrihať (https://www.youtube.com/watch?v=6sqiS4nPfIo).
Prehliadku prijímal zástupca ľudového komisára obrany ZSSR a zástupca hlavného veliteľa veliteľ vojsk 1. Bieloruského frontu maršal Sovietskeho zväzu Georgij Žukov. Prehliadke velil veliteľ vojsk 2. Bieloruského frontu maršal Sovietskeho zväzu Konstatnin Rokossovskij. Presne o desiatej hodine prišli na Červené námestie – na bielom a na čiernom koni. Po vyhlásení „Prehliadka, pozor“ celé námestie ich vítalo búrlivým potleskom.
Súborný vojenský orchester zložený z 1 400 hudobníkov pod vedením generálmajora Sergeja Černeckého zahral hymnickú pieseň Michaila Glinku „Buď slávny, ruský národ!“ Rokossovskij oznámil Žukovovi, že jednotky sú pripravené a prehliadka sa môže začať. Maršali na koňoch precválali pred vojakmi a pozdravovali ich. Vrátili sa k mauzóleu Lenina a Žukov vystúpil na tribúnu. Zablahoželal celému sovietskemu národu a vojakom k Veľkému víťazstvu nad fašistickým Nemeckom. Odznela hymna Sovietskeho zväzu a začala sa slávnostná vojenská prehliadka.
Po tom, ako Červeným námestím prešli bojové jednotky, ktoré dosiahli vytúžené víťazstvo a oslobodili rodnú vlasť a značnú časť Európy, námestím prešla aj kolóna vojakov, ktorá niesla 200 fašistických zástav dobytých sovietskymi vojskami v bojoch proti agresorovi. Vojaci ich niesli v rukaviciach, akoby tým podčiarkovali, že sa im hnusí držať v rukách fašistické zástavy. Tieto zástavy hodili na špeciálne drevené pódium pod mauzóleom – aby sa nedotkli samotného námestia, ruskej zeme. Ako prvú na pódium hodili osobnú zástavu Hitlera a ako poslednú – zástavu armády zradcu generála Vlasova. Hneď ten istý večer všetky rukavice, ktoré sa dotýkali fašistických zástav, a pódium, na ktoré ich hádzali, boli spálené…
Následne prešli jednotky Moskovskej posádky: pluk ľudového komisariátu obrany, vojenskej akadémie, vojenského a Suvorovského učilišťa, jazdecká brigáda, delostrelecké, motoristické, vzdušno-výsadkárske a tankové jednotky. O 23. hodine moskovská obloha sa rozžiarila svetlami reflektorov, vo vzduchu sa objavili stovky aerostatov a rozozneli sa zvuky slávnostného ohňostroja. Kulmináciou slávností sa stalo obrovské plátno s vyobrazením radu „Víťazstva“, ktoré sa objavilo vysoko na oblohe a bolo vysvietené lúčmi reflektorov.
O 24 hodín, 25. júna, sa vo Veľkom Kremeľskom paláci uskutočnila recepcia na počesť účastníkov Prehliadky Víťazstva. Spoločná prehliadka Víťazstva spojeneckých vojsk sa uskutočnila v Berlíne 7. septembra 1945. Konala sa na návrh maršala Georgija Žukova. Každá víťazná mocnosť vyčlenila na prehliadku tisíc vojakov a vojenskú techniku, hlavne tanky. Najväčší obdiv divákov vyvolalo 52 sovietskych tankov IS-3.
V Rusku si aj dnes sväto uctievajú pamiatku hrdinov, ktorí obránili vlasť a oslobodili Európu. Preto sa tak tvrdo bránia pokusom o prepisovanie, presnejšie, falšovanie histórie, ktoré sa rozmohlo v EÚ a USA. Nechcú, aby sa zopakovalo vojnové šialenstvo a sú vždy pripravení, ako ich starí otcovia a pradedovia, chrániť svoju zem, svoju krajinu, svoju vlasť. Chcú mier.