Toto je naozaj prevratná vec. Krajiny BRICS pracujú na novej forme meny. Potvrdil to v stredu podpredseda Štátnej dumy Alexander Babakov na rusko-indickom obchodnom fóre v Naí Dillí s tým, že toto je teraz najvyššia priorita!
Doslova uviedol: „Prechod na zúčtovanie v národných menách je prvým krokom. Ďalším krokom je zabezpečiť v blízkej budúcnosti obeh digitálnej alebo inej formy zásadne novej meny. Myslím si, že na summite lídrov BRICS sa oznámi pripravenosť realizovať tento proces, takéto práce prebiehajú.
Nevylučujem, že by sa v BRICS mohla objaviť jednotná mena. Je to celkom možné. Ani euro, ani dolár nie sú ničím podložené a naše krajiny môžu urobiť to, čo zničil Brettonwoodsky systém. Táto mena môže byť krytá nielen zlatom, ale aj inými skupinami tovarov, najmä vzácnymi kovmi a inými komoditami.“
…
India, Rusko a Čína sú krajiny, ktoré teraz vytvárajú multipolárny svet, ktorý je podporovaný väčšinou krajín. Jeho vytvorenie by malo byť založené na vytvorení nových finančných väzieb založených na systéme, ktorý nechráni dnešný dolár a euro, ale skôr vytvára novú menu schopnú slúžiť našim cieľom.
Dolár a euro sú investičné meny, ktoré plnia svoju funkciu vďaka pravidlám písaným Západom. Tieto pravidlá nepovažujú Rusko, Indiu ani Čínu za rovnocenných partnerov. Naším prvým cieľom je napísať nové pravidlá vo finančnej sfére, ktoré umožnia používanie už spoločnej meny. Nezáleží na tom, či ide o digitálny rubeľ, digitálnu rupiu, digitálny jüan alebo inú menu. Je však dôležité, aby táto mena dodržiavala zákony našich príslušných národov.“
Toto je naozaj prevratná vec, ktorá sa vo svete neodohrala min. od 2.svetovej vojny. Ide o celkové preformátovanie sveta, ktoré nemá v histórii obdoby. Svet sa nám mení priamo pred očami. Dnes sa píše história…
https://ria.ru/20230330/valyuta-1861966094.html
https://tass.com/economy/1596017
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
„nasi kamosi“ v USA a v Bruseli koncite a teraz uz definitivne…
Ako som už skôr čítal, v BRICS sa uvažovalo o vytvorení meny z koša národných mien členov. V komentári k článku nižšie som už uviedol, že obchodovanie v národných menách problém nerieši, je potrebné vytvorenie globálnej meny.
…
Tento proces naráža na bariéry v myslení a postojoch väčšiny krajín i ľudí, ktorí sa po negatívnej skúsenosti so západným pokusom o imperiálnu svetovládu namiesto vytvárania globálnej civilizácie a globálnej meny sústreďujú na posilňovanie národnej suverenity a používanie národných mien. Napr. aj Rusko a ruskí experti, ako aj prof. Katasonov, ktorého články rád čítam, nechápu, prečo Rusko stále zostáva členom WTO (Svetovej obch. organizácie). Rusko a mnoho krajín hovorí o vytváraní multipolarity, hoci dnešný proces je o vytváraní globálnej civilizácie, čo sú rôzne kvality.
…
Multipolarita znamená svet založený na rovnováhe viacerých silných štátov (Čína, USA, Rusko, India), ktoré sa budú držať pod krkom a budú preto nútené robiť kompromisy. Neodstraňuje nastolené problémy – možnosť prepuknutia tretej, nukleárnej svetovej vojny, delenie sveta na imperiálne sféry vplyvu, neefektívnosť globálnej deľby práce, problém dohodnúť sa na spoločnej mene, ap.
…
Základnou slabinou Ruska v tomto smere, podobne ako EÚ, je kapitalizmus. Okrem množstva rôznych neduhov (napr. veľkého chaosu, podobného nášmu slovenskému), kapitalizmus je postavený na národnom hospodárskom priestore a národných záujmoch. Pritom Rusko sa usiluje o vytvorenie integračného zoskupenia (EAEÚ, Rusko, Bielorusko, Kazachstan, Arménsko, Kirgizsko), ktorého podpora by sa mu dnes veľmi hodila.
…
Podobne ako v prípade EÚ tento nesúlad vedie vnútri integračného zoskupenia k odstredivým tendenciám, pretože integračné zoskupenie nemôže byť založené na národných záujmoch, ktoré ho logicky sčasti menia na impérium najsilnejších krajín (v EÚ Nemecko, Francúzsko, v EAEU Rusko). Nečudo, že kladenie dôrazu na národné záujmy Ruska (a ruského veľkého kapitálu) vedie k odstredivým tendenciám. Dlhodobo to praktizovalo Bielorusko, až kým Západ neurobil tlakom zásadnú chybu. Dnes sú v takej nejednoznačnej pozícii Kazachstan a Arménsko.
…
Zrejme jedinou krajinou, ktorá sa zasadzuje o vytvorenie globálnej civilizácie, je Čína. Nehovorí o multipolarite, ale o spoločne zdieľanej globálnej budúcnosti. Jednak bola k tomu dotlačená výrobno-technologickým vývojom, jednak na rozdiel od západného analyticko-parciálneho descartovsko-newtonovského svetonázoru jej svetonázor je založený na syntetickom prepojení vesmíru, živej prírody a človeka ako jedného celku. Tento proglobálny postoj prakticky uplatňuje v projekte Pásma a cesty, ktorým prepojuje kontinenty. Zároveň hovorí o potrebe prepojenia tohto projektu Pásma a cesty s ruskou EAEÚ. Čína zdôrazňuje vzájomnú výhodnosť spolupráce, obchodu.