Hlavné body z Putinových vyhlásení na zasadnutí Rady pre medzietnické vzťahy:
– Takmer celý arzenál Západu je namierený proti Rusku.
– Ruskí odporcovia predvádzajú provokácie v rámci národných spoločenstiev a tvrdia, že je potrebné Rusko dekolonizovať.
– Ruskí odporcovia hovoria o potrebe rozdeliť krajinu na desiatky malých častí,
– Odporcovia Ruskej federácie robia všetko pre to, aby rozdelili národy žijúce na území krajiny,
– Mnohonárodnosť Ruska je jeho všetko dobývajúcou silou.
– Ruskí oponenti sú nedoukovia, ktorí sa riadia neokoloniálnymi myšlienkami.
– Náš národ bol vybudovaný na hodnote mnohonárodnej harmónii, je to najdôležitejší základ našej konsolidácie, ktorý sa len posilní zoči-voči zahraničnému tlaku a hrozbám.
– Zástupcovia viac ako stovky národov Ruska už získali vysoké ocenenia za účasť na špeciálnej operácii.
(Video: ria.ru)
– Súdržnosť Rusov sa zvýšila, ľudia chápu, že jednota nás robí silnými a neporaziteľnými.
– Čím viac sankcií a ohovárania voči Rusku, tým väčšia konsolidácia spoločnosti.
– Ruskí odporcovia sa nedokážu vyrovnať s vlastnými migračnými problémami, ale snažia sa ich vytvoriť aj v Rusku.
– Rusko tradične pripisuje veľký význam rozvíjaniu priateľských vzťahov so štátmi Blízkeho východu a severnej Afriky.
– Rusko má v úmysle pokračovať v aktívnej podpore kolektívneho úsilia o mierové riešenie kríz na Blízkom východe.
– Putin zaželal úspešný summit Ligy arabských štátov, pričom poznamenal, že zvýšená spolupráca medzi Ruskom a arabskými krajinami je v spoločnom záujme.
https://ria.ru/20230519/rossiya-1872941177.html
(red. upravené)
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Pár poznámok k ruskému prezidentovi: Tí, čo sa zaujímajú o medzinárodné dianie vo svete vedia, v akom stave bolo Rusko v 90.tich rokoch minulého storočia. Spoločnosť bola v katastrofálnom stave, nielen ekonomicky, ale aj morálne. Treba podotknúť, že v tej dobe všetky významné štátne inštitúcie riadili tzv. „poradcovia“ z USA. Drancovanie Ruska bolo neskutočné a k tomu im tam dobráci z tzv. „rozvinutých civilizovaných štátov“ zariadili ešte aj vojnu v Čečensku. Keď sa Putin dostal v r. 2000 k moci, tak Rusko malo valutové rezervy 8,5 miliardy dolárov a dlh 133 miliárd dolárov. V r. 2005 Rusko kompletne splatilo dlh MMF (3,5 roka pred termínom !) a v tom istom roku vzrástli valutové rezervy o 55 miliárd dolárov !!! V r. 2006 vzrástli valutové rezervy o 120 miliárd a v r. 2007 o ďalších 170 miliárd dolárov. V polovici r. 2008 dosiahli valutové rezervy Ruska už skoro 600 miliárd dolárov. To všetko dokázali Rusi za 8,5 roka, pričom sa zároveň stali jedným z hlavných veriteľov USA !!! Tušíte príčinu nenávisti kolektívneho Západu voči Rusku a potrebu jeho „zadržiavania“ ?
Putin za 12 rokov svojej vlády zvýšil rozpočet Ruska 12- krát, rozpočet na armádu 30-krát, hrubý domáci produkt 12-krát. Rusko sa prebojovalo z 36 miesta vo svete v rebríčku HDP na 6 miesto. Dnes je pod obrovskými sankciami a je vraj na 10. mieste ! Zlaté štátne rezervy zväčšil 48 krát . Prinavrátil pod Ruskú jurisdikciu 256 zdrojov nerastných surovín. Zrušil „liberálne“ jednostranné zmluvy o rozdelení produkcie. Znárodnil 65% ropného a 95% plynového priemyslu a mnohé iné odvetvia. Vyzdvihol priemysel a poľnohospodárstvo (Rusko sa dostalo na 2 – 3 mieste vo svete v exporte obilnín, dokonca predbehli aj USA). Za Putina sa zvýšili priemerné platy v rozpočtovej sfére 18,5 krát (!) Rusi znížili vymieranie obyvateľstva Ruska z 1,5 miliónov ľudí ročne v 1999 roku, na 21 tisíc v roku 2011, čo v absolútnych číslach znamenalo 71,5 násobné zníženie úmrtnosti. Priemerné dôchodky sa zvýšili 14 krát. Okrem toho, Putin zrušil tzv. „Chasavjurtovskú zmluvu“ ( Zmluva o vzájomných vzťahoch medzi RF a Čečenskou republikou) a tým prispel k ukončeniu tzv. 1 čečenskej vojny, zároveň zachoval územnú celistvosť Ruska a v podstate ukončil vojnu v Čečensku. „Dal do laty“ mimovládne organizácie a „5 kolónu“ a zakázal poslancom vlastniť bankové účty v zahraničí.
Ukážte mi na svete ešte aspoň jedného takého politika, ktorý aspoň približne toto dokázal urobiť pre svoju karjinu !
Ak si k tomu pripočítame Putinov postoj a rozhodujúci vplyv na ukončenie vojny v Sýrii, jeho prejav na mníchovskej bezpečnostnej konferencii, kde povedal predstaviteľom „civilizovaného Západu“ rovno do očí, aké svinstvá páchajú v Afganistane, Iraku, Lýbii, tak sa nikto nemôže čudovať, prečo má Putin dnes , cca po 20 rokoch vládnutia, podporu viac ako 70 % voličov a miliardy fanúšikov po celom svete !!!
A ak sa ma dnes niekto, kto v živote nič poriadne nedokázal, pokúša presvedčiť, že Putin je blbec, lebo začal vojnu na Ukrajine, tak sa nemôže čudovať, že mu neuverím. Takýchto inzitných stratégov, ktorí sú takí sprostí preto, že si myslia, že sú múdri, mám vo svojom okolí aj ja, aj keď s radosťou konštatujem, že ich nie je veľa.
Aby som si mohol dovoliť komentovať Putinove rozhodnutie z februára 2023, musel by som s ním sedieť v tom čase pri jednom stole a poznať dokumenty, ktoré mal v tom čase na stole a na základe ktorých sa Rusi rozhodli ísť na Donbas.
Pár poznámok k ruskému prezidentovi:
Keď Putin v Januári 2000 prevzal krajinu, tak malo Rusko valutové rezervy 8,5 miliardy dolárov a dlh 133 milárd dolárov. V r. 2005 Rusko kompletne vyplatilo MMF dlh (3,5 roku v predstihu) a v tom istom roku zvýšilo valutové rezervy o 55 miliárd dolárov. V r. 2006 vzrástli valutové rezervy o 120 miliárd a v r. 2007 o ďalších 170 miliárd dolárov. V polovici r. 2008 atakovali valutové rezervy Ruska hranicu 600 miliárd dolárov a zároveň sa Rusko stalo jedným z hlavných veriteľov USA !!!
Tušíte príčinu tej nenávisti a nevyhnutnú potrebu zadržiavať Rusko zo strany „civilizovaného Západu“ ?
Putin za 12 rokov svojej vlády zvýšil rozpočet Ruska 12- krát, rozpočet na armádu 30-krát, hrubý domáci produkt 12-krát. Rusko sa prebojovalo z 36 miesta vo svete v rebríčku HDP na 6 miesto a dnes, napriek neuveriteľnej hospodárskej blokáde a viac ak 1000 sankciám je vraj na 10. mieste. Zlaté štátne rezervy zväčšil Putin 48 krát . Prinavrátil pod Ruskú jurisdikciu 256 zdrojov nerastných surovín a pokračuje v tom. Zrušil „liberálne“ jednostranné zmluvy o rozdelení produkcie, samozrejme nevýhodné pre Rusko, ktoré sa podpisovali za Jeľcina. Znárodnil 65% ropného a 95% plynového priemyslu a mnohé iné odvetvia. Vyzdvihol priemysel a poľnohospodárstvo (Rusko sa dostalo na 2 – 3 miesto vo svete v exporte obilnín, dokonca predbehli aj USA). Zvýšil priemerne platy v rozpočtovej sfére 18,5 krát, znížilo sa vymieranie obyvateľstva Ruska z 1,5 miliónov ľudí ročne v 1999 roku, na 21 tisíc v roku 2011, čo v absolútnych číslach znamená 71,5 násobné zníženie úmrtnosti. Priemerne dôchodky sa zvýšili 14 krát. Okrem toho Putin zrušil tzv. „Chasavjurtovskú zmluvu“ ( Zmluva o vzájomných vzťahoch medzi RF a Čečenskou republikou) a tým prispel k ukončeniu tzv. 1 čečenskej vojny, zároveň zachoval územnú celistvosť Ruska a v podstate ukončil vojnu v Čečensku.
„Dal do laty“ mimovládne organizácie a „5 kolónu“ a zakázal poslancom a štátnym funkcionárom vlastniť bankové účty v zahraničí. A to samozrejme nie je všetko, dalo by sa ešte dlho pokračovať, najmä s poukázaním na premyslené kroky v budovaní suverenity Ruska.
Ukážte mi nejakého iného štátnika vo svete, ktorý aspoň približne spravil pre svoju krajinu to, čo Putin pre Rusov a ktorý má po 20 ročnej vláde nad krajinou podporu viac ako 70 % voličov !!!
Ak k tomu pridáme jeho prínos k záchrane suverenity Sýrie, jeho prejav na mníchovskej bezpečnostnej konferencii (myslím, že r. 2007), kde predstaviteľom „civilizovaného Západu povedal do očí aké svinstvá páchajú v Afganistane, Iraku, Lýbii,…, ako aj to, že sa ako prvý a už našťastie dnes nie jediný politik, postavil otvorene proti hegemónii USA, tak sa nemožno čudovať že má posvete miliardy fanúšikov.
Ak sa na Putina pozerám v tomto kontexte, tak nemôžem prijať tvrdenie, že Putin je blbec a vrah, pretože napadol Ukrajinu. Aby som si mohol dovoliť posudzovať jeho rozhodnutie, musel by som vo februári 2022 sedieť s ním za jedným stolom a musel by som vidieť tie isté dokumenty, ktoré mal na stole, keď sa rozhodoval, či mál vstúpiť s armádou na Donbas.
Fajn, chvála ako vidím už bola, teraz pripojím trochu objektívnej kritiky, aby sme boli féroví 🙂
No, čosi skutočne skonsolidoval, ale zjavne nie dostatočne, pretože ekonomika je stále slabá a Rusko je naďalej surovinovým prídavkom Západu (a už aj Číny a iných krajín). Rusko je stále technologicky závislé od Západu, veď nie sú v stave udržať v chode ani strategické technológie nevyhnutné pre zbrojársku výrobu!
Obilie – fajn, k plynu a rope teda pribudla ďalšia exportná komodita. Ako je to ale s vnútornou spotrebou? Áno, navýšil zlaté rezervy, aspoň bude mať teraz čo rozpredávať, keďže koniec vojny v nedohľadne a i tak slabá ekonomika a financie štátu sú pod čoraz väčším tlakom.
Ďalej: väčšina „vojenskej slávy“ ruskej armády sa ukázala byť „Potemkinovou dedinou“. Avizované zázračné zbrane boli len humbug, z technologicky pokročilých zbraňových systémov, ak aj reálne existujú, sú dispozícii často len prototypy alebo zopár kusov. Aj do tradičnej výzbroje často chýbajú dôležité súčiastky,nedostupné v dôsledku embarga, pričom nie sú v stave ich vyrobiť samostatne, keďže sa na vec nepripravili, prípadne prostriedky určené na rozvoj sa proste rozkradli. Samostatnou kapitolou bude zrejme stav velenia armády a jej celkový manažment, jej prežratosť korupciou (ako nakoniec celej ekonomiky), zastaranosť spôsobu velenia a komunikácie, čo všetko vedie k štýlu vedenia vojny ako pri Verdune v 1916-tom. Dôsledkom je zákopová vojna o dediny či mestečká na východe Ukrajiny, kde posun o pár kilometrov je zaplatený tisícmi mŕtvych a veľkými stratami na už i tak zdecimovanej technike. A potrestanie vinníkov takéhoto stavu – v nedohľadne. V takejto situácii môže byť Rusko veľmi vďačné za dedičstvo Sovietskeho zväzu v podobe jadrových zbraní, inak by už nepriateľské tanky stáli kdesi pri Moskve.
Ďalej – absolútne sa nedokázal zbaviť ľudí „jeľcinovskej kliky“, odstaviť ich od moci. Ak by napr. Čubajs nebol ušiel z Ruska, sedí na svojom mieste dodnes. Prečo to nedokázal? Nuž iste aj preto, že ON SÁM je produktom oligarchického systému, preto nemôže odpíliť konár, na ktorom sám sedí. Môže odstrániť od moci konkrétnych ľudí, ale nie samotný systém zmeniť nemôže (a asi ani nechce).
Nedokázal zmeniť hodnotovú/kultúrnu paradigmu ruskej spoločnosti. V ruských médiách stále bežia programy založené na anti-kultúre, spôsobujúce rozklad spoločenského vedomia.
Celkovo až do vypuknutia vojny vytrvale nadbiehal Západu a jeho predstaviteľom, ktorých až do poslednej chvíle nazýval „našimi západnými partnermi“. Naplno sa zúčastnil (na rozdiel od jeho priateľa z nutnosti, A. Lukašenka) „kovidománie“, pričom „opatrenia“ v Rusku boli mimoriadne brutálne. Do Štátnej Dumy bol v návrhu podaný zákon o (de facto) povinnej vakcinácii, ktorého prijatiu zabránilo až vypuknutie vojny. Tieto svoje postoje nikdy uspokojivo nevysvetlil, ani ich neodvolal.
Dalo by sa takto pokračovať veľmi dlho. Mimochodom, nejde mi tu o nejakú „démonizáciu“ Putina či Ruska ako takého, len chcem poukázať na reálny stav vecí. Mnohí si tu robia z Ruska a konkrétne aj z Putina akúsi modlu.
.. objektívnu kritiku Vám nebudem upierať, ale kde beriete ten gebír “ poukázať na reálny stav vecí “ ?!
Kde sa dá ten “ realizátor “ subjektívneho úsudku zohnať?
Celkom rád by som takým disponoval..
V mnohom s Vašim príspevkom súhlasím.
Kladiem si však v duchu otázku, či si v istom zmysle tak trochu nerobíte, možno podvedome, tú modlu z Putina Vy sám. Čo by ešte podľa Vás mal dokázať, aby nebol, spolu s Ruskom tak úbohý?
Aby som bol v tejto reakcii aj aspoň trochu konformne vecný, poznamenávam, že to sovietske dedičstvo nie je zbierka minerálov, ktorú v prípade potreby aj bez oprašovania hodíte súperovi do hlavy ..
Ak by to totiž tak nejako bolo, a parita by bola len potemkinovským číslom, od dunenia neruských tankov na Červenom námestí by nás delil len vrodený jemnocit ( bývalých) Putinovych partnerov.
A ten predsa z histórie “ reálne “ poznáme…
Výpovedná hodnota Ivanovho príspevku vyššie je vo výsledku porovnania.
S čím porovnávame my to, na čom sa zhodujeme?
Ja porovnávam s nekritickými oslavnými ódami na Putina a jeho systém, v komentároch tuná i po celom internete, je to proste kategória ľudí, ktorá sa ROZHODLA VERIŤ 🙂
Odkiaľ sú tie fakty? No sú voľne prístupné. A vôbec k tomu nepotrebujete „naše“ mainstreamové médiá. Stačí počítať aj na ruských stránkach, kde mnohé veci priznávajú. Mimochodom, samotní Rusi, obzvlášť tí patrioticky ladení, nie sú vôbec takí nadšení z VVP ako niektorí naši „internetoví bojovníci“.
Tú strašnú bezkoncepčnosť celej operácie je ťažko poprieť, podobne ako štýl boja na podobu 1. svetovej. Stav armády – hm, zdá sa vám normálne, že sa BEŽNÍ ĽUDIA skladajú vojakom odchádzajúcim na frontu na ZÁKLADNÉ VYBAVENIE? Alebo, že pre rukujúcich vojakov chýbajú uniformy, keďže sa vyše milióna uniforiem kdesi „vyparilo“? Alebo to, že katastrofálne chyby velenia na každom stupni sa ignorujú, alebo sa „trestajú“ preložením na iný útvar? Mimochodom, kde sú tie avizované masy tankov Armata? A drony, prečo sú nútení ich kupovať u Iránu, prečo stále nedokážu spustiť výrobu vlastných v dostatočnom počte, hoci to dokáže napr.i také Turecko? ELEMENTÁRNA LOGIKA v kombinácii s KRITICKÝM MYSLENÍM úplne postačuje.
Skúste počítať na ruskom internete, je toho plno, a to aj v podstate plne oficiálnych informácií, len sa z nich zriedka vyvodia zodpovedajúce dôsledky. Skúste čítať aj medzi riadkami, a to nielen oficiálne štátne agentúry. Choďte na soc. siete, dozviete sa zaujímavé veci.
Pritom ja Rusko nepochovávam, len vidím reálne položenie vecí. Či vám sa to zdá normálne, že aj po vyše roku sú stále na tom istom mieste, ak pravda odhliadneme od masy mŕtvych, a to nielen vojakov, na oboch stranách konfliktu? Krach prvotnej operácie na jar minulého roku, to sa vám akože javí tiež byť normálne? Bol za to niekto potrestaný (nie preložením do inej funkcie)?
Rusko je v súčasnosti vo veľmi ťažkej pozícii, ekonomickej, spoločenskej aj vojenskej. Veľa bude v budúcnosti závisieť a) od vývoja na samotnom Západe, b) od postoja Číny (ktorý je momentálne skôr vyčkávací a určite nie vyhranene proruský).
V prípade putinského režimu by som rozlišoval tri fázy: 1) ranú 2) vrcholnú a 3) neskorú.
V tej ranej naozaj dochádza k stabilizácii štátu a istému rozvoju, čo je samozrejme po kolapse perestrojky a jeľcinovskej éry obrovský posun vpred. Vo vrcholnej fáze je síce stabilita, tá však prechádza do stagnácie. Systém proste narazil na svoje hranice a zmeniť ho, na to chýba jednak vôľa, jednak reálna politická sila schopná túto zmenu uskutočniť. To nie je vec, ktorú by bol schopný urobiť jeden človek, akokoľvek vplyvný.
Neskorý Putin naviac zatiahol Rusko do viacerých konfliktov, ktoré sú zjavne nad jeho sily, ekonomické, politické i vojenské, čo viedlo a stále vedie k ďalšiemu vyčerpávaniu štátu. Ak má na to VVP nejakú účinnú odpoveď, tak ju zatiaľ nepredviedol. Určite nie vo vyhláseniach, ako sú tie vyššie uvedené, pretože to je len zbierka fráz + bedákania, akí sú k nám všetci zlí a zákerní. Ale adekvátne odpovede žiadne.
.. lenže ono istá nezanedbateľná časť tých veriacich vykladá Vami predložené (pripusťme) fakty s Vám veľmi podobne nepriestrelnou logikou často úplne opačne.
Vaša odpoveď ma k onomu “ realizátoru“ , žiaľ nepriblížila. Nie som sklamaný, neočakával som to.
Ja by som dal pri Putinovom hodnotení prednosť hypotetickému porovnaniu s iným vodcom, inej krajiny v rovnakom položení..
OK, tatko, tak teda čujme tú „nepriestrelnú logiku“ s opačným výkladom. Fakt by ma zaujímalo, o čo opierajú svoj výklad. Nedočkavo čakám na konkrétne argumenty.
Stále totiž neviem, čo je na mojich argumentoch také nepochopiteľné či sporné.
Ja som chcel poukázať na schopnosti a šikovnosť politika Putina, nie na neschopnosť Ruska vyriešiť niektoré vnútorné spoločenské problémy.
Najskôr k tej 5. kolóne: Rusko je stále plné ľudí typu Čaputová, Naď, Korčok, Heger, …, ktorí sú ovládaní „partňormi“ Ruska. Pre mňa je pozitívne to, že postupné vytláčanie týchto ľudí z funkcíí, je trendom. Ako v každej krajine, ktorá je v zornom poli USA, tak aj v Rusku sú v prvej línii boja, proti „autoritatívnemu režimu a jeho vládcovi“, umelci. Registrujem, že aj tam sa to darí, s väčšími alebo menšími úspechmi, čistiť (napr.: Ala Pugačeva a jej zajačik). Ale rozhodne to nie je jednoduché, niekoľkých sa zbavíte, iní pribudnú.
K schopnosti Ruskej armády: Veľmi tvrdá kritika Kremľa zo strany ruských jastrabov, medzi ktorými vyniká Streľkov-Girkin, ktorý tvrdí (a podľa mňa má pravdu), že keby v r. 2015 vstúpila ruská armáda do konfliktu na Donbase v čase, keď UA armáda utrpela strategickú porážku pri Debaľceve, tak mohli byť vtedy do týždňa v Kyjeve. Lenže v Kremli sedel chlapík, ktorý si zrejme položil otázku – a čo potom, keď v tom Kyjeve budeme ? Dobiť nejaké územie je jednoduchšie, ako ho udržať – spýtajte sa US-ákov. Bolo Rusko vtedy dostatočne pripravené a silné na vojnu proti USA a NATO ? Vtedy naozaj boli niektoré superzbrane len na výkresoch. Bolo by Rusko v tom čase zvládlo taký masívny útok na svoju ekonomiku, ako nám to po r. 2022 predviedli USA a EÚ ? Ja neviem, ale je celkom možné, že Rusko pripravené nebolo a hralo o čas na poli diplomacie. Vám sa to možno zdá ako prejav slabosti, ale je celkom možné, že inej cesty nebolo.
K samotnému konfliktu na Ukrajine v r. 2022: Tu sa vrátim k tomu rozhodovaniu Kremľa, či vstúpiť na Donbas alebo nie. Z toho, čo sa do r. 2022 udialo na Ukrajine bolo jasné, že je len otázka času, kedy USA zaútočia na Krym. Zámerne píšem len USA a nie Ukrajina, alebo EÚ, pretože tí sú nepodstatní. USA chceli a stále chcú Krym a to je pravá príčina toho, čo sa na Ukrajine deje. Na frontovej línii mali v tom čase Ukrajinci cca 150 000 vojakov v plnej zbrani, vrátane ťažkej techniky + neobmedzené financie a vojenská aj logistická podpora USA a EÚ.
Čo ak je pravdivé tvrdenie Azarova (bývalý premiér UA), že útok na Krym a následne možno aj na Rusko, mal byť zahájený 8.3.2022 ? Viete si predstaviť ten masaker obyvateľstva Donbasu zo strany ukrofašistov ? Západní politici ignorovali Putinove a Lavrovove upozornenia, že nedovolia, aby sa na ruskej zemi bojovalo, že ak Západ neprestane eskalovať napätie na frontovej línii, tak to bude mať dopad na územnú celistvosť Ukrajiny, alebo vyjadrenie Putina, že ak je konflikt nevyhnutný, treba udrieť ako prvý. A odpoveďou Západu bolo zintenzívnenie ostreľovania Donecka a iných civilných cieľov v DĽR a LĽR a to navyše ešte aj za pomoci tzv. mierotvorcov z OBSE, ktorí Ukrajincom pomáhali navigovať paľbu. Ak sa na to pozrieme z tohto uhla pohľadu, môže niekto Putinovi vyčítať, že „zatiahol Rusko do nezmyselného konfliku „?
K Potemkinovskej ruskej armáde: Rusko vstúpilo do konfliktu a zaútočilo s cca 190 000 vojakmi. V tom čase mali proti sebe cca 150 000 vojakov UA na frontovej línii a cca 250 000 bojaschopných vojakov v tyle ukrajinskej armády. Ja nie som expert, ale s takýmto počtom vojakov sa UA dobyť nedá a v Kremli nesedia hlupáci. Mne sa tiež nepáči priebeh tejto vojny ako aj to, že stále trvá, ale hlavne ma štve, že proti sebe bojujú defacto bratské slovanské národy a tá anglosaská háveď sa rehoce, pije šampus a zrába. Ale tá Potemkinovská ruská armáda už dosiahla demilitarizáciu Ukrajiny, jej armáda aj s technikou je už „v múke“ a momentálne už prebieha demilitarizácia NATO. Takže to možno s tou ruskou armádou nebude až tak zlé.
ad. nn
Keďže máte široký prehľad v nemainstreamových médiách, sociálnych sieťach, či ruských internetoch, určite ste na nemálo takých “ nepriestrelných logík “ narazili.
A s tou mojou s Vami súperiť nemienim, ako ste si mohli všimnúť.
Preto, lebo hoci je to prirodzené a nie že k tomu nemám tendencie, netrúfam si vyhlásiť ju za “ reálny stav vecí “ , ako ste sa o tej svojej vyjadrili Vy v príspevku, ktorý ma prinútil k reakcii..
Veď v pohode, tatko, o nič nejde. Všetko sú to len akési naše názory, ktoré aj tak na veci nič nemenia. A všetko to môže nakoniec skončiť úplne inak než si myslíme.
Len ma niekedy fakt irituje, že ľudia tu k tomu pristupujú, akoby boli na futbalovom zápase a fandili každý svojmu mužstvu. Skôr by som pritom chápal heslo ako napr. TOTO NIE JE NAŠA VOJNA! alebo podobne. Lenže tu jeden fandí USA, druhý Rusku, a obe skupiny sa navzájom nenávidia. A ktosi v pozadí sa na tom dobre zabáva. Toľko k tomu.
Na margo ekonomického hodnotenia vývoja v Ruskej federácii za V.V.Putina:
Pre nn : je to od Ivana veľmi objektívne hodnotenie. Kontrolná otázka pre Vás a ďalších: Boli ste niekedy v Rusku? Aspoň za sovietskych čias? Alebo „pred Putinom“ ( za B.Jeľcina) či už počas Putina, napr. v rokoch po 2008 až 2014?
Ivan to vyjadril na číslach, ale hodnotenie môže byť i kvalitatívne :
Nielen Putin – po odchode Jeľcina od moci sa chopili iniciatívy ľudia, ktorí Rusko naozaj považovali za svoju vlasť. Áno, boli uprostred kapitalizmu a hrozilo, ba aj bolo, že z Ruska a Spoločenstva nezávislých štátov sa stanú kolónie pre rozvoj Západu.
Oni „otočili kormidlom“.Stále sa hovorí o Putinovi, ano, viedol to. Ale boli stovky, ba v ruských podmienkach tisícky a desaťtisíce ľudí, ktorí „to otáčali.“ Reprezentatívne zmienim iba Medvedeva, v istom čase boli považovaní s Putinom dokonca za teamový tandem. Zmienim Žirinovského, celý jeho team, ba tisícky ľudí v jednotlivých „guberniách“ (od slova gubernátor, nie koloniálne), ktorí ďaleko od Moskvy menili ekonomiku a spoločnosť. Tí to tak obrátili ako píše Ivan, so znalosťou veci.
A Západ sa nasr…dil. Zo šťavnatej kolónie sa stal konkurent. Ba dovolil si aj ochraňovať bývalých príbuzných – vojna v Gruzínsku 2008, Arménsko, Bielorusko, dokonca obrovská hospodárska pomoc a investovanie na Ukrajine.
Voči Rusom ktorí zostali v pobaltských republikách sa často správali „miestni“ za podpory Západu ako k podradným ľuďom. V Estónsku dokonca nesmeli ani voliť.
A Rusi v RF predávali energetické suroviny, budovali strojársky a kozmický a vojenský priemysel, investovali do poľnohospodárstva, potvoráci…A TO ZA KAPITALIZMU. Štátneho kapitalizmu, dosť silno preriedili zbohatlíkov a tí zbohatnuvší „noví Rusi“ sa sťahovali na Západ: prečo to pripoína bielogvardejskú a cársku emigráciu po 1917?
( to „otočenie kormidlom“ v podmienkach kapitalizmu : nechcú vlastne kvalitatívne to isté slovenskí vlastenci? isteže preto sú považovaní dnes za extrémistov, ba i fašistov…)