Azylový systém v Európskej únii nefunguje, aj keď európski politici sa to snažia nespomínať a oficiálne médiá o tom„diplomaticky“ takmer neinformujú. Chrlia správy o konflikte na Ukrajine, hospodárskej kríze, ale na migračnú krízu zabudli. Migranti vo veľkom počte prichádzajú aj naďalej z rôznych kontinentov a mnohí z tých, ktorí sa tu už udomácnili, robia veľký bodrel, ako napríklad vo Francúzsku, v Grécku, Taliansku.
Viaceré ďalšie krajiny tiež pociťujú seriózne problémy a začínajú sa búriť. Svoju veľkú nespokojnosť s ťažkou, nebezpečnou a výbušnou situáciou na samite troch krajín vo Viedni vyjadrili Rakúsko, Maďarsko a Srbsko, ktoré „jednoznačne zatiahli brzdy“, ako zdôraznil rakúsky kancelár Karl Nehammer na tlačovej konferencii.
„Sme spojencami v boji proti nelegálnej migrácii a spoločne prijímame opatrenia proti organizovanému zločinu,“ uviedol rakúsky kancelár a zdôraznil, že „účinné opatrenia proti medzinárodnému organizovanému zločinu možno prijať iba na základe medzinárodnej spolupráce. Naše krajiny sú vážne postihnuté nelegálnou migráciou. Podarilo sa nám zaradiť migráciu do agendy európskej politiky a Rakúsko našlo veľa spojencov v otázke zavádzania nových pravidiel,“ podotkol šéf rakúskej vlády.
Kancelár vyjadril vďaku Srbsku za zrušenie bezvízového režimu pre Indiu a Tunisko, čo priamo viedlo k výraznému zníženiu počtu žiadateľov o azyl v Rakúsku. Nehammer tiež zdôraznil, že policajná spolupráca medzi týmito tromi krajinami je úzka a o jej účinnosti svedčí aj skutočnosť, že rakúskej, srbskej a maďarskej polícii sa minulý rok podarilo zadržať celkovo asi 700 osôb zapojených do pašovania ľudí. Ako podčiarkol kancelár, chcel by „aj naďalej rozvíjať túto spoločnú prácu, ktorá bude, okrem iného, zameraná na odhalenie štruktúr, ktoré stoja za prevádzačmi ľudí…“
„Ľudský cieľ, ktorý stojí za každým krokom tejto spolupráce, je ukončiť rastúci počet úmrtí v Stredozemnom mori,“ uviedol Nehammer. Dodal, že na to je potrebné zaviesť azylové konania v krajinách mimo EÚ, a tým znížiť tlak na Západný Balkán. Rakúsky kancelár v reakcii na novinársku otázku dodal, že najdôležitejším cieľom je zabezpečiť, aby ľudia vôbec neopúšťali svoje krajiny, „ale to môže fungovať iba vtedy, ak dokážeme zabezpečiť spravodlivé zaobchádzanie s ľuďmi v bezpečných tretích krajinách. Európska komisia je pripravená ísť touto cestou spolu s nami a my musíme byť pripravení rokovať ako rovnocenní partneri za rovnakých podmienok,“ zdôraznil rakúsky kancelár.
„Vďaka trom vládam Rakúska, Maďarska a Srbska sa počet žiadostí o azyl výrazne znížil a sme pripravení pokračovať v spolupráci v tejto podobe,“ podčiarkol srbský prezident Aleksandar Vučić a dodal, že vďaka jednotným akciám sa počet žiadateľov o azyl v Rakúsku v prvej tretine tohto roka znížil o 18 %. „Som presvedčený, že spoločne v Európe nájdeme riešenie, ako zmeniť súčasné negatívne trendy a zabezpečiť hospodársky rast, a tak budeme môcť prispieť k stabilite Európy,“ dodal s tým, že na summite bude podpísané trojstranné vyhlásenie o zámeroch v súvislosti so situáciou na hranici so Severným Macedónskom.
Maďarský premiér Viktor Orbán zase povedal, že Brusel sa snaží nahradiť efektívny maďarský model novým európskym modelom, ktorý zjavne nefunguje. Maďarsko, podľa neho, nájde právny a politický spôsob, ako zabezpečiť, aby sa rozhodnutia Bruselu nerealizovali. Povedal, že Budapešť by sa mala a bude chrániť nielen pred nelegálnymi migrantmi a prevádzačmi ľudí, ale aj pred Bruselom. Orbán tiež podotkol, že Maďari chránia nielen Maďarsko, ale aj celú Európu vrátane Rakúska, pred nelegálnymi prisťahovalcami.
Viktor Orbán pripomenul, že vlani bolo na hraniciach Európy zastavených celkovo 330-tisíc nelegálnych migrantov, z toho 270-tisíc na maďarsko-srbskej hranici. Maďarský premiér ocenil prácu srbského prezidenta Aleksandara Vučića v oblasti spolupráce národov a uviedol, že bez Srbska a Maďarska by v Rakúsku, Nemecku a Holandsku bolo o státisíce nelegálnych migrantov viac ako teraz. Orbán tiež poďakoval rakúskemu kancelárovi Karlovi Nehammerovi za to, že sa postavil za Maďarsko na poslednom summite EÚ v Bruseli.
Orbán zdôraznil, že Maďarsko je v osobitnej situácii: jeho východný sused, Ukrajina, je vo vojne a najrušnejšia migračná trasa prechádza južnými hranicami. Maďarský premiér povedal, že maďarský model, ktorý je efektívny, je založený na jednoduchej myšlienke. Nikto nesmie vstúpiť do krajiny, kým nebude spracovaná jeho žiadosť o azyl. Každý môže vstúpiť na územie krajiny, ak bude na predloženú žiadosť kladná odpoveď, vysvetlil.
Predseda vlády tiež poznamenal, že maďarský model funguje a všetky európske krajiny by ho mali prijať. V Bruseli však padlo rozhodnutie, ktoré ustanovuje povinné kvóty a zaväzuje členské štáty vytvárať utečenecké tábory – „getá migrantov“. A to je zlé nielen pre Maďarsko, povedal Viktor Orbán. Podľa neho, hoci táto vyhláška môže pomôcť Taliansku, určite zhorší postavenie Rakúska vo vzťahu k Maďarsku.
Viktor Orbán odpovedal na otázky novinárov a uviedol, že maďarská vláda už prijala rozhodnutie a podporuje vstup Švédska do NATO, ale maďarský parlament toto rozhodnutie ešte neratifikoval. Maďarsko je tiež v kontakte s generálnym tajomníkom NATO a Tureckom a ak uvidia, že „je potrebné urobiť veľa práce“, budú konať, dodal. Viktor Orbán označil Maďarsko za krajinu, v ktorej momentálne nie sú „žiadni migranti“. Maďarsko je, podľa neho, jediné miesto v celej Európe bez migrantov.
Predseda vlády uviedol ako dôvod systém právnej a fyzickej ochrany. „Jednou z častí ochrany je výstavba hraničných plotov a ich ochrana. Migranti sú už ozbrojení a niekedy podnikajú tvrdé kroky proti pohraničnej stráži a plotu. Akékoľvek uznesenie, v ktorom sa migrantom nehovorí „musíte čakať vonku“, je v ich mysliach „pozývací list,“ podotkol Orbán. „A kým EÚ nepovie, že musíte čakať za hranicami, kým sa neuskutoční azylové konanie, povedie to k desaťtisícom ľudských tragédií,“ zdôraznil maďarský premiér.
Prízvukoval, že namiesto rozhodného kroku chce Európska únia vtiahnuť jedinú krajinu, ktorá to už urobila, Maďarsko, späť na územie zlyhávajúcej migračnej politiky v Bruseli. Nehammer, Orbán a Vučić vyzvali Európsku úniu na zmenu a razantné pritvrdenie migračnej politiky, aby EÚ neurobila fatálnu chybu a aby tam nedošlo k obrovskej tragédii.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU