Diabetológovia majú dobrú správu pre pacientov s cukrovkou 2. typu, ktorí si niekoľkokrát denne pichajú inzulín. K dispozícii je prípravok, ktorý nahradí podanie štyroch či piatich dávok inzulínu denne. Obsahuje kombináciu bazálneho inzulínu a tzv. agonistu GLP-1 receptorov. Agonista je napodobenina alebo syntetická obdoba fyziologického hormónu zabezpečujúceho všetky účinky, ktoré mali podania inzulínu pred jedlom. Pacient si už bude podávať inzulín iba raz denne, pričom už nemusí tak intenzívne monitorovať samého seba, ani tak úzkostlivo počítať sacharidy či obávať sa zvyšovania hmotnosti. Popri lepšej glykemickej kontrole bude mať diabetik aj nižšie srdcovocievne riziko.
Nie každý pacient si však môže dovoliť najmodernejšiu liečbu. Aby mohol na ňu prejsť, musí spĺňať určité kritériá. „U väčšiny diabetikov však sú, pretože ich organizmus ešte produkuje zvyškový inzulín,“ vysvetľuje doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej asociácie. „Druhá zložka tohto kombinovaného prípravku stimuluje prirodzenú sekréciu inzulínu, ktorý sa takto využíva efektívnejšie a lepšie prechádza fyziologickými cestami. Problém by nastal vtedy, ak by bola sekrécia inzulínu vyčerpaná. V takom prípade nie je táto liečba vhodná, pretože nemá čo stimulovať.“
Jedno podanie inzulínu denne má veľké výhody. Zjednoduší liečbu, výrazne pomáha pacientovi a posúva možnosti diabetológie na úplne novú úroveň. Okrem toho, že si diabetik pichá menej injekcií, liečba vedie nielen k efektívnejšej glykemickej kontrole, ale i k výraznej redukcii hmotnosti, úprave krvného tlaku a krvných tukov. Zníži sa riziko hypoglykémie a potreba častých meraní glykémie, čiže hladiny cukru v krvi z prsta. Nebude už nutné tak striktne dodržiavať presnú hodinu podania inzulínu, časovo to zladiť s príjmom potravy, obsahom sacharidov a zohľadnením fyzickej aktivity strednej intenzity. Dávky inzulínu budú nižšie, nehrozí teda, že dôjde k stresu, chybám či vynechaniu aplikácie lieku. Lekári predpokladajú, že podanie inzulínu raz denne zlepší aj adherenciu – prístup pacientov k liečbe.
Prechod z komplexnej liečby inzulínom na fixnú kombináciu sa ukázal ako efektívna a bezpečná cesta. Vyplýva to zo štúdie, ktorú uskutočnila Slovenská diabetologická asociácia v spolupráci s Národným endokrinologickým a diabetologickým ústavom v Ľubochni v takmer päťdesiatich diabetologických ambulanciách na Slovensku. „Pri aplikácii jednej dávky inzulínu je dlhodobým benefitom aj potenciál spomalenia progresie aterosklerózy, redukcia srdcovocievnych príhod a spomalenie progresie poškodenia obličiek,“ zdôrazňuje doc. Emil Martinka.
Štrnásteho novembra sme si pripomenuli Svetový deň diabetu. Na chronické nevyliečiteľné metabolické ochorenie diabetes mellitus zomrelo v roku 2021 vo svete 6,7 milióna ľudí. Cukrovku diagnostikovali vlani lekári viac ako 350-tisícom Slovákov, z ktorých má približne 330-tisíc cukrovku 2. typu. Z nich si zhruba 110-tisíc pacientov aplikuje inzulín a z tohto počtu si ho pichá štyrikrát denne asi 50-tisíc diabetikov. Pacient si musí pred každým podaním inzulínu odmerať glykémiu, denne teda musí „do seba pichnúť“ osem- až desaťkrát. Popritom sa musí naučiť vyvážiť si dávku inzulínu s počtom sacharidov a súčasne zladiť pohybovú aktivitu. A to všetko mu ešte nezaručuje, že nenastanú komplikácie v súvislosti so srdcovocievnym ochorením či poškodením obličiek. Manažment cukrovky u diabetikov je vari najnáročnejší spomedzi všetkých chronických ochorení. Jedna denná dávka inzulínu prináša teraz celkové zjednodušenie a zefektívnenie liečby tejto závažnej choroby.
(lb)
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU