Situácia v Národnom parku České Švajčiarsko ukazuje, ako by sme mali k spravovaniu prírodných zdrojov pristupovať. S rešpektom, zodpovednosťou a bez ideologických predsudkov. Klimatická kríza bude riziko lesných požiarov zvyšovať, a preto je nutné v správe prírodných zdrojov reagovať konkrétnymi opatreniami a nie bezzásahovosťou a vyhlasovaním nových chránených území.
Slovensko je pokryté 63 percentami plochy chránených území. Zákazy sa hromadia aj tam, kde nič chránené nie je, ba dokonca ich badať aj v budúcich chránených územiach. Priestor na život a prácu sa vytesňuje a prírodné zdroje začínajú strácať na svojom pôvabe, funkcii a hodnote.
Kým lesníci celé stáročia hľadali cestu k správnej starostlivosti o lesy a prírodné prostredie a z generácie na generáciu nepretržite zabezpečovali zelené lesy, súčasná zelená politika a osobnosti ochrany prírody s ňou spojené za 2,5 roka vládnutia zničili myslenie a pohľad na lesníkov. Spravili z nich dezolátov minimálne pre dve generácie mladých ľudí, vyvolali paniku a strach z obhospodarovania lesov a začali plošné ničenie lesov a prírody.
Požiare v národných parkoch v Čechách a Slovenskom raji sú len začiatkom.
Pod Čertovicou sa venujeme starostlivosti o mladé lesy a naďalej zápasíme s obmedzeniami ochrany prírody, ktoré sem môžu podobné katastrofy, ako sú požiare, priniesť. Prehodnotí verejnosť svoj postoj? Alebo bude stále nosiť ružové okuliare osobností ochrany prírody…
Uvidíme.
Na Európskom súdnom dvore Slovensko čelí rôznym žalobám a pokutám z dielne mimovládnych organizácií a ochrany prírody za aktívne obhospodarovanie prírodných zdrojov.
Tu názorne vidieť, ako ideológia osobností ochrany prírody a ich bezzásahovosť s ničnerobením zničili najkrajšie kúty Slovenska a poškodzujú ďalej tieto hodnoty nielen u nás, ale aj v zahraničí.
Slovensko je úžasná krajina, ktorá platí za ničnerobenie, nečinnosťou ničí celú krajinu a pár ľudí z toho profituje.
Súvisiace:
Nechat suché dříví v parku bylo rozhodnutí jeho vedení, tvrdí think-tank
Příčinou velikosti současného devastujícího požáru v Národním parku (NP) České Švýcarsko není jenom běžné sucho, ale také ponechání obrovského množství suchého požárně nebezpečného dříví v lese. „Nelze to vnímat jenom jako dopad kůrovcové kalamity, ale spíše jako důsledek rozhodnutí správy parku,“ informoval v úterý v tiskové zprávě mluvčí think-tanku Czech Forest Jan Příhoda.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
..takže, sám za seba ..
Mne osobne „.. súčasná zelená politika a osobnosti ochrany prírody s ňou spojené za 2,5 roka vládnutia ..“ nezničili „.. myslenie a pohľad na lesníkov. ..“ Mne osobne zo seba lesníci spravili “ dezolátov “ úplne sami svojim pôsobením za posledných tridsať rokov.
Polstoročia obývam územie lemované Považským Inovcom , Malými a Bielymi Karpatami . Kým v mladosti túto panorámu tvorili súvislé lesy, od prevratu podnes z tej „súvislosti“ zmizla polovica ( pohľad z menej frekventovaných dolín a najmä doliniek, než je tá vážska poskytuje náhľad na ešte výrazne iný pomer, ako 1:1 v neprospech lesov, ktovie prečo ..), a to k tomu treba ešte samozrejme pripočítať aj hmotu vyťaženú v ešte stále stojacich porastoch. A keďže občas predsa len vytiahnem aj päty z domu, rozhodne tento stav nie je špecifikom len tejto lokality.
Suma sumárum – voľným okom viditeľný úbytok najmenej 75% hmoty lesov.
Takže páni lesníci!
Ak chcete, aby som vám držal stranu ( rozhodne ju teraz nedržím súč. vláde , ani „ochranárom“ , i keď je mi ochrana prírody vrodená ), budete ma ( hlavne tí, v na mieru šitých nóbl uniformičkách ) musieť presvedčiť, že stromy sú kaleráby a jún 1990 stále trvá. Alebo už nie je z čoho a chcete takto aj do parkov ? (Nie, že by ste už nezačali ..)
Tak ako?!
Dve tretiny lesov nám nezožral ani Budaj, ani lykožrút, tobôž nie v bukových, či dubovo-bukových lesoch.
Kým ma z tohoto omylu nevyvediete, budete pre mňa len oným povestným kričiacim zlodejom .
Lebo “ … Kým lesníci celé stáročia hľadali cestu k správnej starostlivosti o lesy a prírodné prostredie a z generácie na generáciu nepretržite zabezpečovali zelené lesy …“ vy buď nie ste lesníci, alebo ste na tej ceste niekde poriadne zablúdili …
Áno, zaujímavý pohľad bol priamo od profesionálneho hasiča priamo z hôr Českého Švajčiarska okolo hraníc s Nemeckom v ČTV: České lesy horia tak dobre aj preto, lebo v mnohých lokalitách orchanári zablokovali dokonca aj možnosť odstrániť zoschnuté a predtým likožrútom napadnuté celé lesné úseky. To suché drevo tam leži a ohromne dobre horí! Tam sa už nedá vôjsť ani požiarnikom, lebo veď zelení vyhlásili, že „príroda si pomôže“…
Ale je zaujímavé že na Nemeckej strane hôr „les nehorí“, pretože bývalí dederónski lesníci odstránili padnuté stromy a čistili svoje lesy už dávno.
Otázka odo mňa: Kto by mal vziať zodpovednosť za to rozšírenie požiarov? Nie náhodou celé to sfanatizované zelené hnutie v EU i v Čechách? A u nás na Slovensku na čo čakáme? Kým „chránené“ doliny napadnuté likožrútom kam majú lesníci zákaz vstupu, nevzbĺknu?!!!
Do basy s nimi, zelenými fanatikmi! Pozrite ako ničia lesy!!!
Ani nie desať metrov od domu mám les. O kúsok ďalej, v ňom, stojí statný dub s „roztrhnutou“ korunou, ktorá gniavi okolité stromy už niekoľko rokov.
Vlani sa tu opäť ťažilo. Vybrali sa kvalitné, rovné, zdravé kusy. Všelijaké výdusky a sucháre zostali. Aj ten dub ďalej stojí.
Čo ma má presvedčiť, že takýto hospodári sú v hore lepší, ako oheň?
Tak ako sa lúpi (nie kradne, ale lúpi) v každej sfére hospodárstva „tejto krajiny“, tak sa to isté deje aj v lesoch, to je objektívny fakt. Bude to tak, pokiaľ budeme v režime kapitalizmu, plus v pozícii imperialistickej kolónie. Rovnakým faktom je, že nik iný ako lesník nevie a nebude nikdy vedieť hospodáriť, ošetrovať, pestovať. Lesník les miluje, lesník je les a nie samozvaní diletanti, ktorí profitujú z politiky ničenia. Les sa stal rukojemníkom na ceste ďalšieho podvodu a rozkrádania.
Ak si myslíte, že hospodárenie v lesoch bude pod „ochranármi“ vyzerať inak, tak to máte pravdu. Bude. Ale žiaľ Bohu, bude to tragédia. Ak sa kradne, treba trestať, nie uplatňovať kolektívnu vinu. Ale kto by už v kapitalizme zlodeja trestal?
Lesníci les milujú a rozumejú mu. Sú rôzne dôvody, prečo je dnes stav aký je, ale náprava nie je cez ZELENÝ TEROR.
A prečo ten dub ďalej stoji? Možno má svoje poslanie v prírode, preto ho nechali. Ak chceme mať zdravú prírodu, voľme socializmus.
..súhlasím s Vami a žiadny zelený teror si neželám. Ale kolektívnu vinu uplatňujem. A nie len na lesníkov, hoc je medzi nimi určite Lesníkov nemálo. Ako oni, tak aj my všetci sme zodpovední a všetci nesieme adekvátny diel viny !
Ale ako nie som na strane „ochranárov“, žiaľ, kvôli tomu, čo som popísal, nemôžem držať stranu ani lesníkom.
K záveru len poznámka – socializmus sa nevolí …
Len poznámka k poznámke: Každý musí v sebe nájsť silu (dnes), musí preukázať osobnú statočnosť, vo svojom vnútri si určiť hodnoty, zvoliť si cieľ a cestu – preto píšem, musíme voliť socializmus. Isto vo voľbách nateraz nie, ale ako životnú ideológiu sociálne spravodlivej spoločnosti. Je to voľba každého jednotlivca.
Sani . , v tomto zmysle samozrejme súhlasím.
Je tristné , a zároveň dokazujúce zhubnosť a krivosť kapitalistickej „demokracie“, že takúto voľbu musíme vôbec podstupovať. A navyše , ako žiaľ pravdivo píšete, ešte aj s vypätím síl a nasadením osobnej statočnosti, ba dodal by som , pomaly už aj odvahy.
Pritom výrobné a spoločenské vzťahy sú ešte stále len na takej úrovni, že vláda “ neľavice“ je prirodzene a naozaj demokraticky možná len teoreticky a v širokej ( absolútnej) neľavicovej koalícii. Aj to len za podmienky ťažkého zlyhania ľavice …
Teda ešte aj v kapitalistickom , ale férovom demokratickom usporiadaní , kapitalizmus sám ťahá za kratší koniec.
Má ľavica (socializmus) v súčasnom reálnom usporiadaní šancu chytiť sa dlhšieho konca férovým a demokratickým spôsobom?
V osobnej voľbe ešte stále áno …