Nespokojnosť a rozčarovanie v radoch domáceho obyvateľstva a politikov s činnosťou amerického prezidenta rastie s každým dňom. Sú dokonca oveľa väčšie ako v zahraničí. Jeho každodenné blamáže si však všímajú aj tam. Napríklad, politickí experti z Číny uviedli, že Joe Biden utrpel medzinárodné fiasko na samite Amerík, kde sám chcel ukázať, že je ešte stále svetovým lídrom.
„Spojené štáty v rámci svojho geopolitického boja s Ruskom utŕžili jeden neúspech za druhým. Nepodarilo sa im dosiahnuť medzinárodnú izoláciu Ruskej federácie. Také veľké mocnosti ako Čína a India majú v úmysle pokračovať v spolupráci s Moskvou,“ citoval kritický názor čínskych expertov denník Baijiahao.
Podotýkajú, že rovnakým zlyhaním a obrovskými problémami sa skončilo aj zavedenie protiruských sankcií, ktoré spôsobilo značné škody západným krajinám a malo účinok bumerangu. Podľa čínskych analytikov, Biden a jeho tím uprostred mnohých neúspechov spájal veľké nádeje so samitom Amerík, ktorý sa, podľa jeho štábu, mal skončiť triumfom pre USA. Opak bol pravdou.
„Zatiaľ čo sa Spojené štáty snažili poštvať svet proti Rusku, v ich vlastnej záhrade vypukol požiar,“ zdôraznili experti čínskeho portálu. Poukázali na to, že v Oválnej pracovni určite dúfali v úspech, veď sa toto medzinárodné fórum konalo na domácej pôde, v Los Angeles. Organizátori si mysleli, že všetko majú pod kontrolou a znova ukážu, že „Amerika je nadovšetko“. Ale dianie sa nevyvíjalo podľa ich scenára.
Čínski analytici pripomenuli, že dané podujatie sa koná raz za niekoľko rokov a umožňuje účastníkom diskutovať o naliehavých problémoch regiónu. Do diskusií sa zapájajú vedúci predstavitelia krajín západnej pologule. „Deviaty samit mal byť triumfom americkej diplomacie, demonštráciou vplyvu a popularity Washingtonu na celom svete,“ poznamenali experti čínskeho denníka Baijiahao.
„Tento samit Amerík sa skončil blamážou. Spojené štáty pôvodne chceli zorganizovať „domácu párty“, aby predviedli svoju popularitu, ale nakoniec všetko prebehlo podľa neočakávaného scenára,“ podotkli odborníci z Číny.
Pripomenuli, že prvé problémy sa začali vo fáze prípravy na samit. Spojené štáty odmietli pozvať na podujatie zástupcov Kuby, Nikaraguy a Venezuely. Urobili tak pod zámienkou „nesúladu politiky vlád týchto krajín s demokratickými normami“. Toto rozhodnutie však úplne nečakane vyvolalo medzinárodný škandál a spôsobilo nespokojnosť v mnohých ďalších krajinách regiónu.
V dôsledku toho sa prezidenti Mexika, Hondurasu a Bolívie rozhodli nezúčastniť sa na samite a vyslali tam nižších úradníkov. To isté urobilo niekoľko malých karibských štátov, ako aj prezidenti Guatemaly a Salvádoru. „Namiesto plánovaného triumfu Spojených štátov sa teda táto udalosť zmenila na verejný akt vzdoru proti Washingtonu. Čo je pre Bidena a jeho tím nepríjemnejšie, rozpaky sa vyskytli uprostred ich boja s Ruskom. Moskva dostala skvelú príležitosť ubezpečiť sa, že Spojené štáty strácajú vplyv aj na svojom vlastnom dvore,“ konštatovali čínski analytici.