Fakticky, už v predvečer parlamentných volieb, ktoré sa budú konať iba o šesť dní, sa uskutočnilo už ôsme v poradí zasadnutie vlasteneckej iniciatívy odborníkov vo viacerých oblastiach „Slovenská republika – ako ďalej“. Konalo sa v sobotu, 23. septembra, a pochopiteľne, bolo celkom venované nadchádzajúcim voľbám. Dané stretnutie, ako aj všetky predošlé, zorganizovalo Občianske združenie „Vlastenecký Inštitút Petra Šveca.“
Pracovné stretnutie iniciatívy „Slovenská republika – ako ďalej“ sa už tradične konalo v reštauračnom zariadení „OKO“ v Nitre. Cieľom tohto stretnutia vlastencov a odborníkov bola diskusia na tému aktuálneho stavu v republike, politickej, ekonomickej a sociálnej situácii, a samozrejme, účastníci stretnutia sa snažili odhadnúť, ako dopadnú parlamentné voľby a ako sa bude vyvíjať situácia v krajine v najbližších mesiacoch.
Hostia z celého Slovenska, ktorí sa zúčastnili na pracovnom stretnutí, sú odborníci vo viacerých oblastiach a veľmi dobre poznajú súčasný stav na Slovensku. Prezentovali aktuálnu situáciu, predstavili niekoľko „scenárov“ možného vývoja situácie, pokúšali sa odhadnúť, aké výsledky dosiahnu hlavní aktéri volieb, aké môžu vzniknúť koalície, a nakoniec, aká vláda môže byť zostavená na základe výsledkov volieb. Prirodzene, prezentovali ako tie o niečo lepšie, tak aj horšie varianty.
Prízvukovali, že v ostatných rokoch a mesiacoch zdravé, vlastenecké a demokratické sily urobili veľa chýb, nedokázali sa spojiť a úspešne čeliť súčasnej slniečkársko-liberálno-gendernej transatlantickej garnitúre. Poukázali na to, že aj do súčasných volieb s najväčšími ambíciami šli, hlavné, „tradičné“ strany, drvivá väčšina ktorých nedokázala urobiť prakticky nič užitočné pre Slovensko a jeho obyvateľov. Väčšina vyjadrila názore, že, bohužiaľ, zatiaľ sa nedá očakávať, že na Slovensku onedlho nastanú veľké pozitívne zmeny.

Podotkli, že proslovenské, vlastenecké sily ani tentoraz nedokázali vytvoriť akýsi „národný front,“ širšiu koalíciu a urobili slabé, „opatrné“ a väčšinou neúspešné pokusy o spájanie patriotických a skutočne demokratických síl. Téma stretnutia bola príliš horúca a záujemcov o vystúpenie bolo viac, ako dosť, a mnohí účastníci stretnutia sa hlásili o slovo viac razy. S nevôľou priznali, že väčšina „vlastencov“ sa v ostatných mesiacoch obmedzila iba na vystúpenia na sociálnych sieťach, ale nepodnikla takmer žiadne praktické kroky. Čiže konanie drvivej väčšiny ľudí, ktorí seba považujú za vlastencov, sa, bohužiaľ, takmer nezmenilo.
Toto piate pracovné stretnutie tradične otvoril tradičný „moderátor“ podujatia Jozef Prokeš, ktorý krátko pripomenul ciele ešte pomerne mladej iniciatívy „Slovenská republika – ako ďalej“ a priblížil súčasnú situáciu v republike. Podčiarkol, že dianie na Slovensku vo mnohom ovplyvňuje mimoriadne napätá situácia na svete a množstvo ozbrojených konfliktov. Začal najčerstvejšími správami z bojísk na Ukrajine, zamotaným arménsko-azerbajdžanským konfliktom, štátnymi prevratmi v Afrike a nepresvedčivou a chybnou „taktikou“ Bruselu vo mnohých otázkach.
Podotkol, že slovenská diplomacia veľa razy zlyhala v ostatnom období a úplne sa podrobila diktátu Bruselu a USA, neobhajovala suverénne práva Slovenska a jeho obyvateľov. Porozprával aj o novej situácii v slovensko-maďarských vzťahoch, keď Budapešť, pomaly ako jediná v EÚ, bojuje o svoju suverenitu, ale na druhej strane, niektorí maďarskí politici a ich jednotliví „kolegovia“ na juhu Slovenska snívajú o zmenách hraníc.
Nasledovalo emotívne /ako vždy/ vystúpenie Vladimíra Mečiara, ktorý porozprával o situácii pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami a podčiarkol, že nebude žiadna prestávka v politickom boji ani pred prezidentskými voľbami. Podčiarkol, že „bieda slovenskej politiky a politických skupín“ pokračuje. Dotkol sa aj zmien na medzinárodnej politickej a hospodárskej scéne. Začal silnejúcim vplyvom združenia BRICS, ktoré sa usiluje o zrušenie „jednopolárneho sveta,“ diktátu USA a doláru a mieni vytvoriť spravodlivejší svet.
Krátko porozprával o situácii okolo Taiwanu, o štátnych prevratoch v Afrike, ktoré znamenajú koniec francúzskej koloniálnej politiky, o úplnom zlyhaní EÚ v migračnej kríze a o zhoršujúcej sa politickej a hospodárskej situácii v USA. Prízvukoval škodlivosť činnosti „sorosových mimovládok,“ „fašizáciu“ Nemecka a „militarizáciu“ Poľska. Podčiarkol, že po parlamentných voľbách sa nedá očakávať príliš úspešný vývoj na Slovensku. Poukázal na to, že sa do popredia dostala téma, ktorá predtým nikdy nebola jednou z hlavných v predvolebnej agende – LGBTI komunita. Podčiarkol, že Slovensko má predovšetkým riešiť politické, hospodárske, sociálne a iné otázky.
Následne vystúpil ďalší bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský. Podrobne si posvietil na rusko-ukrajinský konflikt a príčiny jeho vzniku, na činnosť Donalda Trumpa počas jeho prezidentstva, na aktuálne dianie v EÚ a na Slovensku, špeciálne sa pozastavil na kontroverznej činnosti poľskej a českej vlády, venoval sa slovensko-maďarským vzťahom, spomenul aj slovensko-maďarský súdny spor v Haagu pohľadom Gabčíkova, podčiarkol, že jednou z hlavných úloh budúcej slovenskej vlády bude zabezpečenie bezpečnosti štátnych hraníc, zdôraznil súčasné nebezpečenstvo kvôli umelo vyvolanej migračnej kríze.
Potom s prednáškou „Nový prístup politiky riadenia rozvoja štátu a hospodárstva Slovenska“ vystúpil prezident Stavebnej komory Slovenskej republiky Ivan Pauer. Kvôli obmedzeným priestorovým podmienkam jeho prednášku zverejníme čoskoro v samostatnom článku. V živej a občas aj horúcej diskusii vystúpili všetci účastníci stretnutia, mnohí aj viac razy. Medzi rečníkmi boli viaceré známe osobnosti, bývalí politici a odborníci: Viliam Oberhauser, Peter Lipták, Jozef Šedovič, Štefan Paulov a ďalší.
Ďalšie zasadnutie vlasteneckej iniciatívy odborníkov „Slovenská republika – ako ďalej“ bude venované budúcoročným prezidentským voľbám.
https://zemavek.sk/slovenska-republika-ako-dalej-co-s-parlamentnymi-volbami-a-hlavne-co-po-volbach/
Najvyššími prioritami slovenskej politiky je suverenita Slovenska a mier. Vyhlásenie „Vlasteneckého Inštitútu Petra Šveca.“
Ako sme informovali našich čitateľov, v sobotu, iba týždeň pred parlamentnými voľbami sa uskutočnilo v poradí už ôsme zasadnutie vlasteneckej iniciatívy odborníkov vo viacerých oblastiach „Slovenská republika – ako ďalej“, ktoré bolo venované nadchádzajúcim voľbám. Vlastenci a odborníci na stretnutí, tradične zorganizovanom Občianskym združením „Vlastenecký Inštitút Petra Šveca,“ prijali vyhlásenie. Jeho text predstavujeme našim čitateľom.
„Na rokovaní Vlasteneckého inštitútu Petra Šveca dňa 23.9.2023 sa prítomní dohodli na nasledovnom vyhlásení:
Najvyššími prioritami slovenskej politiky je suverenita Slovenskej republiky a mier.
Štátnosť a suverenita štátotvorného národa je len jedna, je to najvyššia hodnota a je definovaná piliermi štátnej suverenity, pričom vnútroštátne režimy sa môžu meniť. V našom ponímaní suverenita znamená, že o svojich kľúčových záležitostiach si budeme rozhodovať sami prostredníctvom našich vnútroštátnych inštitúcií, ktoré predstavuje Úrad prezidenta SR, Národná rada SR a vláda SR. Rozhodovanie bude podriadené výhradne záujmom SR a občanov SR najmä na poli ekonomickom, diplomatickom, kultúrnom a vojenskom.
Presadzovanie mieru vidíme v potrebe prijať Zákon o mieri v nasledujúcom znení:
Zákon o mieri:
- 1/ Slovenská republika je mierumilovná krajina a mier je najvyššou prioritou jej politiky.
- 2/ Zakazuje sa skladovanie a preprava zbraní hromadného ničenia – atómových, chemických aj biologických, na území SR a po území SR, jej vodných tokoch a jej vzdušným priestorom bez akejkoľvek výnimky.
- 3/ Porušenie tohto zákona je aktom vlastizrady.
Vyzývame poslancov Národnej rady SR a politické strany, aby urobili novelizáciu Ústavy SR v článku 7 bod 2, tak ako sme navrhli! Bol by to prvý krok k návratu suverenity do zákonodarného zboru SR. Vyzývame poslancov SR, aby Zákon o mieri urýchlene prijali! Takýto zákon je v životnom záujme a životnou potrebou občanov Slovenskej republiky! Zákon je mimoriadne dôležitý v čase silnejúcej vojnovej rétoriky, keď slovo „mier“ je pomaly neslušné slovo a najmä po prijatí Dohody o spolupráci v oblasti obrany (Defense Cooperation Agreement) medzi SR a USA, ktorá fakticky urobila zo Slovenskej republiky nepotopiteľnú lietadlovú loď v strednej Európe. Slovenská republika musí získať kontrolu nad obsahom materiálu, ktorý prepravujú prilietajúce a odlietajúce lietadlá, využívajúce letiská v Kuchyni a v Sliači.
V Nitre, 23.9.2023“
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
No, keď si prečítate mená tých prezentátorov, tak zistíte, že sú to všetci „puncovaní“ ľavičiari, z ktorých majú mnohí za nechtami hriechy na slovenskom vývoji po 1993 a zrazu sa prebudili. Nečudujem sa, že Slovensko je tak nejednotné a roztrhané politicky i „vlastenecky“. cit.:“S nevôľou priznali, že väčšina „vlastencov“ sa v ostatných mesiacoch obmedzila iba na vystúpenia na sociálnych sieťach, ale nepodnikla takmer žiadne praktické kroky. “
A kde máte „vlasteneckých“ manažérov, majiteľov firiem, podnikateľov, predsedov PD, starostov?
Zas ide „len“ o vlastencov, ktorí by takého Vítkoviča, Husára, či možno aj Dinuša ani len “ nemohli prežrieť“…márnosť nad márnosť.