Slovenská reprezentácia v bandy hokeji odohrala v nedeľu skoro ráno rozhodujúci zápas o postup do play off, keď sa stretla v „bratovražednom derby“ so susedným Českom. Obaja súperi určite potrebovali uspieť, pretože iba úspech v tomto stretnutí ich posúval do semifinále majstrovstiev. Naši na tom boli lepšie, pretože mali o dva body viac ako Česi.
Táto skutočnosť určite ovplyvnila priebeh zápasu. Česi potrebovali iba vyhrať, a tak začali hneď zostra aktívnymi útokmi. Naši hráči boli opatrnejší a trochu vyčkávali na chyby súperov. V prvom polčase sa však tých chýb nedočkali. Česi dokázali streliť gól a mužstvá odchádzali na prestávku za stavu 0 : 1 v prospech Čechov. Tento stav absolútne nevyhovoval našim hráčom, lebo do play off posúval súperov.
Po prestávke si mužstvá vymenili rýchle protiútoky, strelili góly a na tabuli už svietilo skóre 1 : 2 v prospech Čechov. Potom sa charakter hry zmenil. Naši hokejisti podnikali útoky, snažili sa vyrovnať, Česi, naopak, sa viac venovali obrane a robili všetko, aby nedostali gól a udržali víťazstvo vo svojich rukách. Občas síce vyrážali do rýchlych nebezpečných protiútokov a pokúšali sa využiť chybičky našich hráčov.
V závere sa však našim hráčom podarilo urobiť to, čo sa už zdalo nemožné: v trme-vrme pred bránou súpera dokázali poslať loptičku do siete a vyrovnali skóre na 2 : 2. Nasledovali síce penalty, aby sa podarilo určiť víťaza zápasu, ale na tom už nezáležalo, pretože naši hokejisti si už vybojovali „letenku“ do play off. Dokázali remizovať s Čechmi, čo pre nášho súpera znamenalo „stopku“ a pre našich hokejistov cestu do semifinále.
Česi síce vyhrali pozápasovú (neoficiálnu, ktorá sa nepočítala do finálneho skóre) penaltovú súťaž 3 : 1, ale Slovensko získalo vytúžený bod. Celkovo ich nazbieralo 5 a obsadilo 4. miesto v skupine, čo znamenalo, že postúpilo do play off a v sobotu sa o 17. hodine v semifinále malo stretnúť s víťazom skupiny, ktorý sa mal určiť v dopoludňajších zápasoch. Česko sa popoludní malo stretnúť v zápase o piate miesto so Švajčiarskom.

Postupový zápas s Českom komentoval predseda Slovenskej asociácie bandy Lukáš Vepy: „Česi boli lepší v prvom polčase, napádali nás a veľmi nám znepríjemňovali rozohrávku a to nám robilo veľké problémy. Na našich hráčov bola vidieť nervozita, ktorá im zväzovala ruky a nohy. Chýbal nám pohyb, čo vyústilo do prvého gólu, ktorý sme inkasovali v 29. minúte. V prestávke medzi polčasmi sme si povedali, že musíme viac korčuľovať a tlačiť sa do brány a hlavne sa nebáť hrať s loptičkou. Napriek týmto slovám sme na začiatku druhého polčasu dostali gól zo štandardnej situácie. Nevyzeralo to s nami dobre. Pozmenili sme taktiku a začali viac napádať a byť aktívnejší v hre. Následne sme sa začali dostávať do gólových situácií. V 36. minúte ako správny líder zobral na seba zodpovednosť Michal Klejna a strelil gól na 2 : 1 a zavelil k obratu v zápase. Po tomto góle sme dostali český tím pod veľký tlak. V nadstavenom čase pár sekúnd pred koncom skóroval gól na 2 : 2 Oliver Šanko. Boli sme nesmierne šťastní, lebo remíza nás posunula do semifinále a tým pádom máme šancu zabojovať o medaily,“ konštatoval Lukáš Vepy.
Neskôr Nemecko s okrúhlym skóre rozdrvilo Švajčiarsko 10 : 0, v stretnutí Holandsko – Maďarsko boli lepší Holanďania 4 : 2 a bolo jasné, že v boji o piate miesto o 15. hodine sa stretne Česko so Švajčiarskom, v dvoch semifinále – o 17. hodine Slovensko s Nemeckom a o 19. hodine Holandsko s Maďarskom.
Tabuľka skupinového turnaja
1. Nemecko 4 0 1 32-16 8
2. Holandsko 4 0 1 31-10 8
3. Maďarsko 3 0 2 24-12 6
4. Slovensko 2 1 2 17-18 5
5. Česko 1 1 3 13-21 3
6. Švajčiarsko 0 0 5 2-42 0
V prvom z dvoch zápasov o 5. miesto (druhý sa odohrá v pondelok) Česi zdolali Švajčiarov 4 : 2 a potom na ľad nastúpil prvý semifinálový pár – Slovensko a Nemecko. Rozbehnutí Nemci predviedli úplne iný výkon ako v prvom stretnutí so Slovenskom, keď naši hokejisti prekvapivo zdolali skúseného súpera. Už v prvom polčase si vytvorili veľký náskok a na prestávku mužstvá odchádzali za stavu 5 : 2 v prospech Nemecka.
Do druhého polčasu slovenskí hokejisti vstúpili s obrovským odhodlaním zmeniť nepriaznivý stav a onedlho sa im podarilo znížiť na 3 : 5. Hneď na to sa spustil rýchly gólostroj. Hráči oboch mužstiev posielali loptičku do siete ako na bežiacom páse a v 75. minúte Nemci po ôsmy raz prekonali slovenského brankára a prakticky zmarili všetky nádeje na vyrovnanie skóre – 8 : 5. Tak sa zápas aj skončil. Naši hokejisti predviedli veľmi kvalitnú hru, ale na Nemcov to tentoraz nestačilo. Po zápase Slováci čakali na výsledok druhého semifinále, aby sa dozvedeli meno svojho súpera v pondelňajšom zápase o tretie miesto.
Na rozdiel od zápasu Nemecko – Slovensko stretnutie Maďarska a Holandska bolo veľmi skúpe na góly, obe mužstvá sa sústredili predovšetkým na obranu, hrali opatrne, neriskovali a prvý polčas Maďari vyhrali s futbalovým skóre 1 : 0. V závere druhého polčasu Maďari pridali aj druhý gól a dosiahli ťažko vybojované víťazstvo 2 : 0.
V pondelok o 13. hodine Česko a Švajčiarsko odohrajú druhý zápas o 5. miesto, o 15. hodine v zápase o bronzové medaily sa stretne Slovensko s Holandskom a o 17. hodine o titul majstra sveta v kategórii B zabojujú Nemecko a Maďarsko.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU